مزیتی که مناظره‌ها آشکار کرد
ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1707

گزارش همدلی مشکلات زیست‌محیطی خشک شدن تالاب بختگان

بختگان را قبرستان فلامینگوها نکنید

همدلی| دریاچه بختگان تشنه است و حال فلامینگوها و جوجه فلامینگوهای این دریاچه خوب نیست. دریاچه بختگان در شرف خشک شدن است و جان حدود ۱۲هزار جوجه فلامینگو تهدید می‌شود. فلامینگوها‌ امسال نیز مانند هر سال در تالاب بختگان زادآوری داشته‌اند،‌ اما به دلیل خشکسالی و کاهش‌ بی‌سابقه بارندگی و همچنین رها نشدن آب پشت سدها زندگی آنان در معرض نابودی است. بدون تردید اگر آب به بختگان نرسد فاجعه زیست‌محیطی رخ می‌دهد و آمار وحشتناکی از تلفات جوجه فلامینگوها ثبت خواهد شد. کارشناسان زیست‌محیطی می‌گویند تنها رهاسازی آب پشت سدها می‌تواند زندگی دوباره به این دریاچه و فلامینگوها بدهد.

 دست بختگان از حقابه کوتاه

حقابه تالاب بختگان حدود ۱۰۰ میلیون متر مکعب در سال است، اما دست این تالاب معمولا از این حقابه کوتاه است، چرا‌ که این آب عمدتاً یا پشت سدهایی چون سد درودزن مانده است یا‌ به سوی زمین‌های کشاورزی بالادست تالاب سرازیر می‌شود.
لازم به یادآوری است حقابه دریاچه بختگان و احیای این زیستگاه مهم وظیفه دولت یعنی وزارت نیرو و از تعهدات کشور در کنوانسیون رامسر است. اما اکنون وزارت نیرو با‌ بی‌توجهی به این امر مهم در حال رقم زدن مرگ هزاران فلامینگو و جوجه فلامینگو است. در شرایطی که کوچک‌ترین تعللی در رهاسازی آب پشت سدها ممکن است‌ مرگ هزاران‌ جوجه فلامینگو را رقم بزند،‌ مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس توپ را به زمین فلامینگوها‌ انداخته و به آنان توصیه کرده که برای کاهش تلفات از جوجه‌آوری خودداری کنند.
حمید ظهرابی در گفت‌وگو ایرنا ابراز امیدواری کرده‌ فلامینگوهای بالغ با تشخیص شرایط بحرانی کم آبی در بختگان از تخم‌گذاری و جوجه‌آوری بیشتر خودداری کنند که در این صورت آمار فلامینگوها در حدود همین دو تا سه هزار باقی می‌ماند. 

 واکنش‌ها به خشک شدن تالاب بختگان

انتشار اخباری مبنی بر در معرض خطر بودن هزاران جوجه فلامینگو در دریاچه بختگان استان فارس، جمعی از دوستداران محیط زیست را واداشت تا با ایجاد کارزار نجات فلامینگوها در نامه‌ای به وزیر نیرو خواستار گره‌گشایی و رهاسازی آب از منابع بالادستی برای نجات فلامینگوها شوند. در این نامه خطاب به رضا اردکانیان وزیر نیرو آمده است:اگر اقدام عاجلی در خصوص تالاب بختگان صورت نگیرد، یکی از بزرگ‌ترین فجایع محیط‌زیستی ایران رقم خواهد خورد. پنج تا ١٢ هزار جوجه فلامینگو در تالاب بختگان در شرف مرگی دردناک بر اثر تشنگی هستند. در این نامه که به امضای دوستداران محیط زیست رسیده آمده است: متأسفانه با شدت گرفتن روند خشکسالی، سدسازی و بهره‌برداری فجیع از آب‌های سطحی و زیرزمینی حوضه تالاب بختگان، این تالاب حیاتی با خشکی بسیار گسترده‌ای مواجه شده است که حیات تمام ساکنانش را در خطر جدی قرار داده است.
علاوه بر این نامه فعالان محیط‌زیست در شبکه‌های اجتماعی عکس‌هایی از دریاچه بختگان و فلامینگوها را منتشر کردند و خواهان رسیدگی به وضعیت این دریاچه شدند.

 زندگی فلامینگوها در گروه رهاسازی آب 

زندگی جوجه فلامینگوها وابسته به آبی است که اکنون از بختگان دریغ شده است. مسئولان محیط زیست استان فارس نیز‌ دوای درد بختگان را می‌دانند و آن را اعلام کردند، اما وزارت نیرو فعلا اقدامی در این راستا انجام نداده است. حمید ظهرابی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس دو روز پیش با بیان این‌که حدود سه هزار جوجه فلامینگو در روزهای آتی با کاهش سطح آب دریاچه بختگان در معرض مرگ و نابودی قرار می‌گیرند اعلام کرد: یکی از راه‌های نجات فلامینگوها رها کردن آب از منابع بالادستی و رساندن آب به بختگان است.
این مقام مسئول با بیان این‌که در کنار درخواست برای رها کردن آب از منابع بالادستی، سایر گزینه‌های نجات فلامینگوها نیز بررسی می‌شود، افزود:استادان‌ و صاحب‌نظران محیط‌زیست نظرشان این است که حوضچه‌های آب در نزدیک کلونی‌های زیست فلامینگوها ایجاد شود و در این صورت حدود چهار کیلومتر باید آب را با لوله به بختگان منتقل کنیم چون رساندن آب و بر هم نزدن امنیت جوجه‌ها و والدین مهم‌ترین اصول است. لازم به یادآوری است؛ تالاب و دریاچه بختگان بزرگ‌ترین دریاچه استان فارس در سال‌های پر آب زیستگاه زمستانه پرندگانی مانند فلامینگو، درنا، کبوتر دریایی، آب‌چلیک، مرغابی و غاز است که از روسیه و دشت‌های سیبری به ایران مهاجرت می‌کنند.این دریاچه که در فاصله ۲۲۰ کیلومتری شرق شیراز در استان فارس قرار دارد، در حفظ بوم‌ساختار و محیط زیست شهرستان‌های اطراف نیز تأثیر به‌سزایی دارد.