مزیتی که مناظره‌ها آشکار کرد
ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1707

نقشه سیاسی کشور در آستانه شروع ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری 1400،

اصلاح‌طلبان به دنبال تعیین نامزد واحد هستند

تقویت احتمال نامزدی رئیسی

همدلی| فضای سیاسی کشور وارد کشمکش‌های انتخاباتی شده است. از یک سو اصلاح‌طلبان که در تلاش برای تعیین نامزد واحد در انتخابات ریاست جمهوری هستند از سوی دیگر ‌‌اصول‌گرایانی که چشم انتظار اعلام کاندیداتوری سیدابراهیم رئیسی هستند. در این میان هم برخی کاندیداها که بیشتر به ‌‌اصول‌گرایان گرایش دارند، می‌خواهند از این قافله جدال سیاسی و انتخابات جا نمانند و به فعالیت‌های تبلیغاتی خود ادامه دهند. ‌‌اصول‌گرایان می‌گویند همچنان آمدن رئیسی در ‌هاله‌‌ای از ابهام است. دیروز حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی به مدارا گفت: «ورود سیدابراهیم رئیسی در عرصه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ هنوز مشخص نیست. هنوز در حال مصاحبه و بررسی با نامزدهای بعدی هستیم.» اما برای بسیاری روشن شده که این اظهارات بیشتر یک شگرد تبلیغاتی است و او احتمالا به زودی اعلام کاندیداتوری می‌کند. شواهد هم نشان می‌دهد که فعالیت‌های تبلیغاتی به نفع رئیسی در حال افزایش است. دیروز پویش مردمی دعوت از سیدابراهیم رئیسی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد.
به گزارش ایلنا، رحیم لیالی دبیر شورای هماهنگی پویش مردمی دعوت از سیدابراهیم رئیسی با اشاره به اهداف و راهبردهای این پویش مردمی تصریح کرد: «در آستانه پنجمین دهه فعالیت و عمر انقلاب اسلامی نیاز به دولت تحول خواه و نوآور برای تداوم راه انقلاب بیش از پیش احساس می‌شود سیدابراهیم رئیسی از چهره‌ها و ذخایر برجسته انقلاب اسلامی است که می‌تواند کشتی انقلاب را به سوی سر مقصد اصلی خود هدایت کند.»
لیالی ادامه داد: «با توجه به استقبال عمومی و اقبال اقشار مختلف مردم در دعوت از سیدابراهیم رئیسی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری و به منظور تقویت این دعوت و پویش‌ها و اثربخشی آنها با کمک تعدادی از دلسوزان نظام و انقلاب پویش سراسری دعوت از ایشان برای حضور در انتخابات را تشکیل داده‌ایم. هدف این پویش سراسری رسمیت دادن به پویش‌های کشوری، استانی، صنفی، تشکیلاتی، سازمان‌های مردم نهاد و اقشار مختلف جامعه است تا صدای این پویش مردمی تقویت شده و نتایج و دعوت‌ها به محضر آقای رئیسی گزارش شود تا ایشان برای حضور در انتخابات مصمم شوند.» برخی منابع خبری هم روزگذشته در شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند که احتمالا رئیسی همزمان با عید فطر کاندیداتوری خود را اعلام می‌کند. این در حالی است که ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری از پس فردا آغاز می‌شود.  با آمدن رئیسی احتمالا تکلیف ‌‌اصول‌گرایان روشن می‌شود و همه از او حمایت می‌کنند ولی به این معنا نیست که همه چهره‌های ‌‌اصول‌گرا صحنه را ترک می‌کنند چرا که حداقل نظامیان وابسته به جریان ‌‌اصول‌گرایی قصد کرده اند در صحنه باقی بمانند ولی مسلم است که آنان رقبای مهمی برای رئیسی به حساب‌ نمی‌آیند. 
در همین حال اصلاح‌طلبان جلسات بررسی اعضای فهرست 14 نفره نامزدهای خود را به مراحل پایانی رسانده اند و آن گونه که خبر می‌رسد از اعضای این لیست تنها پنج نفر اول باقی مانده اند. در این بین هم برخی خبر می‌دهند که ممکن است لاریجانی در انتخابات ثبت نام کند. ولی با توجه به شرایط پیش آمده این احتمال بعید است چرا که از یک سو اصلاح‌طلبان از ماه‌ها قبل گفته اند که بنایی بر حمایت از لاریجانی ندارند و ‌‌اصول‌گرایان هم از خیلی قبل تر تکلیفشان با لاریجانی روشن شده است.  بر این اساس بعید به نظر می‌رسد که او به طور مستقل در انتخابات شرکت کند چرا که مسلما شانس پیروزی او بشدت کاهش می‌یابد.