مزیتی که مناظره‌ها آشکار کرد
ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1707

مناظره کتبی جلایی‌پور و زیدآبادی برسر گزینه‌های اصلاحات

همدلی| حمیدرضا جلایی‌پور و احمد زیدآبادی دو کنشگر سیاسی که اولی در جبهه اصلاح‌گرایی تعریف می‌شود و دومی خود را مستقل می‌خواند، اگرچه سابقه مناظره با یکدیگر را دارند، اما به نظر می‌رسد که گاه نیاز می‌بینند گستره این مناظره واختلاف سلیقه را به عرصه مجازی و فضای رسانه بکشانند ولو به اندازه چند سطر هم باشد.
در این دوگانه زیدآبادی به عنوان یک فعال سیاسی ورسانه‌‌ای که مخالف عملکرد اصلاح‌طلبان در چندسال اخیر بوده و حمیدرضا جلایی‌پور به عنوان یک فعال سیاسی عضو یکی از احزاب متعلق به این جناح،از تصمیمات اصلاح‌طلبان در چندسال اخیر همواره دفاع کرده است. در تازه‌ترین اتفاق در این باره ابتدا احمد زیدآبادی، در یادداشتی با عنوان «سه گزینۀ انتخاباتیِ اصلاح‌طلبان» در کانال تلگرامی خود نوشت:«با وضعی که برای محمدجواد ظریف پیش آمده است، به نظرم اصلاح‌طلبان از این پس فقط سه گزینه در برابر انتخابات ریاست جمهوری پیش رو دارند.»
وی گزینه‌های اصلاح‌طلبان را به این شرح توضیح داد:«گزینۀ نخست، معرفی مصطفی تاج‌زاده به عنوان تنها کاندیدای جبهۀ اصلاحات و مشروط کردن گام بعدی خود به رد یا تأیید صلاحیت او. گزینۀ دوم، رضایت دادن به حمایت از کاندیداهایی از اعضای دولت با سطحِ رأی پایین و یا خارج از دولت نظیر محمدرضا عارف و مسعود پزشکیان. (گرچه تأیید صلاحیت آقای پزشکیان به نظرم محل تردید است) گزینۀ سوم، مذاکره با کاندیدای ملایم‌تری در بین ‌‌‌اصول‌گرایان به منظور حمایت غیر رسمی از او در ازای توافقاتِ مشخص.»
وی در پایان نوشت:«ظاهراً غالب اصلاح‌طلبان با هیچ‌کدام از گزینه‌های سه گانۀ فوق موافقتی ندارند» و در انتها نیز سوالی پرسیده که به نظر خودش پاسخش منفی است:«اما مگر گزینۀ دیگری هم قابل تصور است؟» پاسخ حمیدرضا جلایی‌پور به این سوال زیدآبادی اما متفاوت است. این عضو حزب اتحاد در پاسخ به این مطلب زیدآبادی نوشت:«جناب زیدآبادی پرسیده‌اند مگر گزینه دیگری (غیر از سه گزینه‌ای که ایشان گفته‌اند)، هست؟ پاسخ این است، بله هست.» و ادامه داد:«جبهه اصلاح‌طلبان ایران همین مسیری را که تا به حال طی کرده، طی کند و نامزدهای اصلاح‌طلب خود را که دو سوم آرای اعضای جبهه را به‌دست آوردند را به مردم معرفی کند. پس از اعلام قطعی تصمیم شورای نگهبان درباره نامزدها، امکان روشن شدن ادامه مسیر، به‌صورت اجماعی، هست.»