کنایه مرگ‌بار کاردار سفارت سوئیس به ما
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1682

از مداح مشهور تا چهره‌های تندرو ظریف را نواختند

ادامه حملات به وزیر خارجه

همدلی|  محمدجواد ظریف هدف حملات و انتقادات خیلی تند قرار گرفته است. بعد از آن که او در صفحه اینستاگرامش در واکنش به سخنان رهبر انقلاب عذرخواهی کرد، برخی از مخالفان دولت دوباره توپخانه حملات به او را تجهیز کردند و او را هدف انتقادات جدی خود قرار دادند.
بیش از همه حاج محمود کریمی مداح معروف علیه او سخن گفت. کریمی در مراسم شب‌های قدر اشعاری را خواند که کنایه‌های تندی به ظریف داشت. 
او در این مجلس عزاداری در بخشی از شعرخوانی‌های خود با طعنه به مذاکرات هسته‌‌ای و وزارت خارجه گفت:«وقت تضعیف مرد میدان شد، اشعری شیر شد، رجزخوان شد.»
اما حمله به ظریف تنها به محمود کریمی ختم نشد. حسین شریعتمداری مدیر مسئول کیهان با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی نیز او را هدف قرار داد و گفت:«درست است که ظریف نهیب پدرانه رهبری را پذیرفت، ولی در بیانیه‌‌ای که بعد از سخنان رهبری منتشر کرد بر روال قبلی تأکید کرد.» این در حالی است که ظریف در متن عذرخواهی خود از رهبری تنها می‌گوید که نظرات شخصی‌اش را بیان کرده است. 
جالب آن که در نگاه حسین شریعتمداری بیان نظرات شخصی یک کارشناس ممنوع شناخته می‌شود.
شریعتمداری در بخش دیگری از سخنان خود گفته: «این‌که چه کسی این مصاحبه را افشا کرده باید پیگیری شود، ولی در این ماجرا این اولویت دوم است و اولویت اول صحبت‌های وزیر امور خارجه است، چرا که این صحبت‌ها کارشناسی نیست. حضور ما در منطقه و توانایی‌های نظامی ما و گفتمانی که پرمخاطب است موجب شده تا آمریکایی‌ها در منطقه نتوانند آن گونه که می‌خواهند عمل و سیاست انفعالی را دیکته کنند.
 ظریف شخصیت متدین است و انسان‌های متدین خیانت نمی‌کنند، ولی کلاه سرشان می‌گذارند.»
عبدالله حاج صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه نیز بخش از سخنرانی اخیر خود را به موضوع ظریف اختصاص داد. 
البته او نامی از ظریف نبرده ولی به سخنان منتشر شده ظریف درباره سردار شهید سلیمانی اشاره دارد. او گفته:«حضور با افتخار و سربلند در مذاکرات موسوم به هسته‌ای مرهون مجاهدت‌ها و تولید قدرتی است که حاج قاسم‌ها برای کشور رقم زدند.
 شما با آن اظهارات بی‌اساس و نادرست نه فقط به حاج قاسم بلکه در حق همه شهدا و خانواده‌های معظم آنان جفا کردید و انگار مفهوم شهادت را نمی‌دانید. 
بدانید خدا ناظر و حاضر است و شهیدان این انقلاب را حفاظت می‌کند و اگر کسی در حق آنها ظلم و جفا کند عاقبت خوبی ندارد. حاج قاسم یک هنرمند جامع‌الاطراف بود، او با به‌کارگیری ظرفیت‌های مختلفی که در کشورهای دیگر وجود داشت، با استفاده از تقویت روحیه جهادی اجازه تحمیل جنگ تروریستی به کشور را نداد تا تلفات متوجه مردم ما شود و به جای ورود توپ و تانک صدام، شاهد جولان داعش و تروریست‌های تکفیری در ایران باشیم. هزینه‌های میلیاردی برای کارنامه‌سازی نه تنها محبوبیت نمی‌آورد بلکه منافع کشور را به چالش می‌کشد.
 محبوبیت ناشی از تصرف قلب مردم است، همان چیزی که پشت پیکر قطعه قطعه شده حاج قاسم آفریده شد؛ بدانید این بی‌عدالتی‌ها و بی‌انصافی‌ها را تحمل می‌کنیم اما هرگز فراموش نمی‌کنیم.»
با توجه به افزایش یافتن فشارها به ظریف طی این روزها احتمالا تصمیم‌گیری او درباره حضور در انتخابات 1400 سخت‌تر می‌شود. پیش از این هم به نظر می‌رسد که ظریف نگران فشارهای سیاسی برای ثبت نام در انتخابات است. 
حالا با توجه به حوادث پیش آمده احتمالا اگر تا الان تصمیمی در این باره نگرفته، بعد از این هم نخواهد گرفت.
چرا که حالا حتی آنان که چند وقتی است از سیاست فاصله گرفتند هم لب به سخن گشوده‌اند و ظریف را تحت فشار گذاشته‌اند.
 به گزارش مهر، علاءالدین بروجردی از دیپلمات‌های سابق و نماینده دوره قبل مجلس نیز گفته: «اظهارات اخیر وزیرامورخارجه مایه شرمندگی است. متأسفانه وزیرامورخارجه از ادبیاتی استفاده کرد که موجبات ناراحتی مقام معظم رهبری را فراهم نمود. 
ظریف شخص بی‌تجربه‌ای نیست، این ادبیات گرچه در یک مصاحبه علنی مطرح نشده بود، اما نشان‌دهنده تفکر و بینش شخص ظریف است.
 طبیعی است که آمریکا و هم‌پیمانانش به‌ویژه رژیم صهیونیستی از سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران راضی نباشند زیرا سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران، سیاست خارجی مستقل مبتنی بر منافع ملی است.»
به هرحال به نظر می‌رسد حاشیه‌های فایل صوتی ظریف همچنان ادامه داشته باشد. دیروز علی ربیعی سخنگوی دولت در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر این‌که آیا عامل یا عاملین سرقت و انتشار فایل صوتی مصاحبه محمدجواد ظریف شناسایی شدند و این‌که آن پرونده در چه مرحله‌ای قرار دارد، اظهار کرد:«آقای دکتر آشنا خودشان استعفا دادند. 
در خصوص این موضوع نیز نهادهای مسئول پس از دستور رئیس جمهور پیگیر بوده و هنوز گزارشی از این پیگیری‌ها داده نشده است. 
مسئولان ذیربط به موقع در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهند کرد.» هفته گذشته حسام‌الدین آشنا رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری که مصاحبه با وزرا زیر نظر او انجام شده بود، از ریاست این مرکز کناره‌گیری کرد.