سانسور آدم‌کشی به شیوه اسراییلی و اروپایی
طاهر اکوانیان (روزنامه نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1688

رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری هم شفاف سخن نگفت

مواضع مبهم ‌‌اصول‌گرایان درباره لاریجانی

همدلی| در جبهه ‌‌اصول‌گرایی اگر چه نام‌های ریز و درشتی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری مطرح شده و بیشتر از انگشتان یک دست تاکنون اعلام حضور کرده‌اند، اما بدون تردید این جناح در انتظار تصمیم دو نفر است، یکی سیدابراهیم رئیسی و دیگری علی لاریجانی. هر روزه در فضای عمومی کشور به خصوص جناح ‌‌اصول‌گرا دعوت‌‌ها، شایعات و گمانه‌زنی‌‌هایی مبنی بر حضور رئیسی در انتخابات دیده می‌شود، اما لاریجانی تاکنون نه خودش و نه نزدیکانش علامت واضحی از خود بروز نداده‌اند که نشان‌دهنده حضور یا غیبتش باشد. با این همه بخش زیادی از نامزدهای احتمالی جناح ‌‌اصول‌گرا نیز به تصمیم او چشم دوخته‌اند.
روز گذشته محمدرضا باهنر یکی از اعضای بانفوذ جناح ‌‌اصول‌گرا درباره وی سخنانی گفت که مهم‌ترین واکنش این جناح به وضعیت علی لایجانی است؛ واکنشی که البته چندان شفاف نیست و بیشتر به ابهام پهلو می‌زند. وی در مصاحبه با سایت مدارا گفت:«اواخر ماه شعبان من با آقای لاریجانی ملاقات داشتم، ایشان به صورت جدی می‌گفت «من نامزد نیستم». شورای وحدت تا جایی که ما اطلاع داریم، سراغ کسانی رفته که این‌ها خودشان اعلام کردند «ما نامزد هستیم» یا یکی از نزدیکانشان گفته ایشان نامزد هست و آن فرد هم موضوع را تکذیب نکرده، ولی آقای لاریجانی هر کسی از ایشان سوال می‌کند، می‌گوید «نه، من نیستم». باز می‌گویم در عالم سیاست معنایش این نیست که ایشان متعهد است، قسم خورده است یا به کسی امضاء داده است که نیاید، اما در فضای سیاسی ایشان الان خودش که اعلام کند «جزو کاندیداها نیستم».
وی در پاسخ به این سوال که چرا شورای وحدت ‌‌اصول‌گرایان به آقای لاریجانی حتی یک تعارف خشک و خالی هم نکرد؟ و آیا واقعا شورای وحدت از آقای لاریجانی عبور کرد؟ گفت:«خیر این طور نیست، از روز اول که شورای وحدت راه افتاد، شورای ائتلاف نیروهای انقلاب یک بی‌معرفتی کرد و گفتند «این شورای وحدتی‌ها دنبال نامزدی آقای پورمحمدی هستند و اگر نشد، آقای لاریجانی نامزد شورای وحدت می‌شود». به همین دلیل شاید شورای وحدت یک مقدار محتاطانه دارد برخورد می‌کند، اما این‌ رویکرد نه لَهِ آقای لاریجانی و نه علیه آقای لاریجانی است.
باهنر شایبه‌‌های عدم حمایت شورای وحدت از لاریجانی به واسطه تصویب برجام در مجلس و حمایت‌های بی‌دریغی از دولت روحانی را تکذیب کرد و گفت:«خیر این طور نیست، من به جلسات شورای وحدت می‌روم و شرکت می‌کنم. زمان برجام ما در مجلس بودیم و مواضع ما با مواضع آقای لاریجانی تفاوتی نداشت. البته شاید در برخی موضوعات دیگر من با آقای لاریجانی اختلاف‌نظرهایی هم داشته باشیم. در کل شورای ائتلاف خیلی آبش با آقای لاریجانی در یک جوی نمی‌رود؛ نه، شورای وحدت. شورای وحدت نه صددرصد رد و نه صددرصد تأیید‌‌ می‌کند، بلکه مثل بقیه به آقای لاریجانی نگاه می‌کند. البته اگر یک زمانی آقای لاریجانی بیاید و بگوید من کاندیدا و نامزد هستم، می‌تواند جزو افرادی باشد که در شورای وحدت بررسی می‌شود.الان یک تعداد از عزیزان نامزدهای ریاست جمهوری هستند که به شورای وحدت پیغام دادند «شما چرا ۱۰ نفر را دعوت کردید، چرا ما را دعوت نکردید؟». گفتیم فعلا ما این ۱۰ تا را گفتیم و پس فردا شاید پنج نفر دیگر را هم اضافه کنیم.»
باهنر درباره دلخوری‌ لاریجانی از جامعه روحانیت و جبهه پیروان نیز گفت:« خیر مسئله خاصی نیست. من در جلسه‌ای که اواخر شعبان با آقای لاریجانی داشتم از ایشان سوال کردم و گفتم «شما برای ریاست جمهوری می‌آیی؟» گفت «من نمی‌آیم»؛ البته من یک شوخی طنز سیاسی با او کردم و گفتم «آره، مگر این‌که چی بشه». این چی بشه یک واژه عرفی است. بقیه را هم من سوال می‌کنم و می‌گویند ما نیستیم، این را می‌گویم که «مگر چه اتفاقی بیفتد».
عضو شورای وحدت ‌‌اصول‌گرایان درباره تحولات و تغییرات سیاسی لاریجانی گفت:«من به بعضی از آقایان، می‌گویم آن آقای منتسکیو هم که یک زمانی گفته تفکیک قوا، با بسیاری از اصول دموکراسی، مقصودش این نبوده که سه قوه در مقابل هم و علیه هم باشند، مقصود این بوده که سه قوه با همدیگر مملکت را اداره کنند. بنده در طول هفت دوره‌ای که در مجلس بودم، چه زمان آقای ناطق، چه زمان آقای حداد که نایب رئیس بودم و چه در زمان آقای لاریجانی اصولا معتقد بودم که مجلس باید راه‌انداز و گره‌گشای کار دولت باشد، یعنی دولت را باید هم هدایت کند، هم حمایت کند، هم رصد کند، هم نظارت کند. این‌که مجلس فکر کند فقط باید دنبال مچ‌گیری از دولت باشد و دولت هم به این جمع‌بندی برسد که این مجلسی‌ها اصلا متوجه نیستند و من باید کار خودم را بکنم، قوه قضائیه هم بگوید در این مجلسی‌ها و دولتی‌ها نفوذی است، یک عده را بگیریم، یک عده را بازداشت کنیم، این طوری نمی‌شود مملکت را اداره کرد.» وی افزود:«آقای لاریجانی به دولت آقای روحانی اگر کمکی کرده، در این راستای همکاری دو قوه است، نه در راستای هماهنگی دو تا جریان سیاسی.»