کنایه مرگ‌بار کاردار سفارت سوئیس به ما
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1682

سالروز شهات آیت‌الله مطهری

شلیک به مغز انقلاب

ساعت حدود هفت شب بود که تیم سه نفره ترور؛ شامل بصیری، نیکنام و وفا قاضی‌زاده مقابل منزل آیت‌الله مطهری در خیابان دولت تهران توقف می‌کنند.
 نقشه اولیه ترور او در همان منطقه بود، اما هوشیاری راننده آیت‌الله مطهری و وضعیت بد منطقه از نظر ترور، مانع کار تروریست‌ها می‌شود. آن‌ها خودروی استاد مطهری را تعقیب می‌کنند. احتمالا راننده خیابان شریعتی را به سمت پل سیدخندان کنونی آمده و بعد از عبور از خیابان سهروردی به میدان هفت تیر رسیده و با گذر از خیابان مفتح به سمت میدان کنونی سپاه رفته بود. 
بعد از آن هم وارد خیابان فخرآباد تا به منزل مرحوم یدالله سحابی برسد. جلسه آن شب بر خلاف آنچه تصور می‌شود جلسه شورای انقلاب نبود، بلکه جلسه موسسه مطلع (مکتب تربیتی-اجتماعی علمی) بود که در سال 1337 تاسیس شده بود و به مسائل اجتماعی می‌پرداخت، اما به دلایل امنیتی هیچ سندی از خود ثبت نکرده بود. خودرو تروریست‌ها در ضلع مقابل خیابان پارک شده بود. 
قاتل (محمدعلی بصیری) هم پشت دیوار منزل سحابی کمین کرده و منتظر آیت‌الله مطهری بود. ظاهرا نفر دیگری (حمید نیکنام) هم سر کوچه کشیک می‌داده است. کارشناسان وقت معتقدند چنین شرایطی معلول شناسایی مناسب منطقه بوده است. 
ضمنا چراغی را که ساکنان محل در پارک امین‌الدوله-محل فعلی خانه مداحان – برای روشنایی و امنیت محله گذاشته بودند، خاموش کرده بودند و با استفاده از تاریکی شب موفق به چنین کاری شدند. ساعت حدود ده و چهل دقیقه شب جلسه و نیز شام مهمانان تمام می‌شود و استاد مطهری عزم منزل می‌کند.
 ظاهرا قرار براین می‌شود که با خودرو آقای ترخانی به شمیران – منزل شخصی- خود برود. خودرو ترخانی سر کوچه پارک شده بود. یدالله و عزت‌الله سحابی چند قدمی استاد مطهری را بدرقه می‌کنند تا این‌که آقای مطهری به سر کوچه می‌رسد. ظاهرا در این هنگام است که قاتل اصلی به او نزدیک می‌شود و او را به نام صدا می‌کند و پس از برگشتن آیت‌الله مطهری گلوله‌‌ای به زیر گوش او شلیک می‌کند که از ابروی چپش خارج می‌شود. 
قاتل پس از این اقدام، ظاهرا از طریق یک کوچه فرار می‌کند و خود را به اتومبیل پیکان استیشن‌شان می‌رساند و با 2 نفر دیگر به سمت شرق تهران فرار می‌کنند.
 بنا به نقلی، دکتر یدالله سحابی که ظاهرا در چند قدمی مشغول قدم زدن بود، بلافاصله خود را به استاد مطهری می‌رساند و او را با اتومبیل آقای ترخانی به بیمارستان طرفه می‌رساند. حال آقای مطهری در لحظات اولیه وخیم گزارش می‌شود. این گونه است که بعد از القای یک شوک الکتریکی به این نتیجه می‌رسند که استاد مطهری دار فانی را وداع گفته است. 
خبر همان شب پخش نمی‌شود؛ ولی صبح رادیو این خبر را به اطلاع عموم می‌رساند. ساعت یک نیمه شب، فردی با روزنامه اطلاعات و آیندگان تماس می‌گیرد و ادعا می‌کند گروه فرقان، رئیس شورای انقلاب یعنی آیت‌الله مطهری را کشته است و در ادامه تعدادی دیگر از شخصیت‌های اجتماعی و سیاسی را هم خواهد کشت.