کنایه مرگ‌بار کاردار سفارت سوئیس به ما
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1682

افشاگری نماینده تهران علیه مجلس ادامه دارد:

تفویض قانون‌گذاری به چند نفر

همدلی| حاشیه‌‌های دست‌کاری غیرقانونی جداول بودجه از سوی مجلس شورای اسلامی هنوز تمام نشده است. در این چند مدت الیاس نادران و برخی دیگر از اعضای هیأت رئیسه مجلس تلاش کردند بگویند که آن چه که رخ داده قانونی بوده است، اما دوباره دیروز علی خضریان نماینده تهران توضیحاتی داد که نشان می‌دهد این تغییرات غیرقانونی بوده است.
علی خضریان، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که اولین فردی بود این موضوع را افشا کرد، دیروز در یک رشته توئیت نوشت: «با توجه به عدم پاسخگویی آقایان قالیباف و نادران نسبت به تغییرات گسترده ارقام و اعداد جداول بودجه ۱۴۰۰ پس از رای‌گیری لایحه در صحن مجلس و همچنین تلاش همه‌جانبه عده‌ای برای برخورد سیاسی و رسانه‌ای با این موضوع، مطالبی را جهت تنویر افکار عمومی بیان می‌کنم.»
به گزارش ایلنا، او ادامه داد: «آنچه کاملا مشخص است این‌که نمایندگان مجلس در ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ در آخرین جلسه سال، کلیه تبصره‌ها، احکام و جداول بودجه را براساس ایرادات شورای نگهبان برطرف و تصویب کردند و ۲۷ اسفند نیز رئیس مجلس رسما قانون بودجه سال ۱۴۰۰ و جداول آن را طی نامه‌های جداگانه به رئیس جمهوری ابلاغ کرد.»
خضریان افزود: «این درحالیست که در جلسه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ جناب محسن زنگنه طی اخطار قانون اساسی پیرامون این‌که برخلاف وعده‌ کمیسیون تلفیق هیچ جدولی به نمایندگان داده نشده و رای‌گیری درحالی است که نمایندگان هیچ اطلاعی از جداول ندارند، تذکر می‌دهد.»
این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد:«رئیس کمیسیون تلفیق بودجه نیز در پاسخ ضمن رد تذکر، مدعی شد «جداول» در پیوست موجود است و تاکید می‌کند: «الان هم که آن را می‌فرستیم اصلاحات «جداول» را فرستاده‌ایم... قبل از ابلاغ بودجه به دولت، تمام ردیف‌ها، جداول، تغییرات متفرقه و همه اصلاحات، احکام بودجه انجام شده و مصوب است.» خضریان گفت:«وقتی جناب نادران با صراحت اعلام می‌کند جداول اصلاح شده در پیوست موجود است و الان که آن را می‌فرستیم شورای نگهبان، اصلاحات جداول را هم فرستاده‌ایم و اصلاحات انجام شده و مصوب است؛ یعنی از ۲۷ اسفند ۹۹ که قانون بودجه ۱۴۰۰ رسما به دولت ابلاغ شد، موضوع بودجه در همه ابعاد خاتمه می‌یابد.»
وی تصریح کرد:«کسانی که با این تفصیل از فردای ابلاغ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ به دولت تا ۱۴ فروردین در طبقه نهم ساختمان شیخ فضل‌الله مجلس در حال تغییر ردیف‌های بودجه بودند، می‌بایست پاسخگو باشند که چه کرده‌اند؟ و بعد از همه این مراحل چه کاری روی بودجه ۱۴۰۰ انجام می‌دادند؟ این همه تناقض از کجاست؟ متاسفانه مشاهده می‌شود برخی تحت عنوان رویه بودن این اتفاقات طی سال‌های گذشته، به دنبال توجیه این تخلفات هستند؛ سال‌های گذشته هرطور بوده دلیل نمی‌شود همان رویه غیرقانونی در مجلس با ادعای انقلابی‌گری ادامه داشته باشد. آقایان چه اختیاری داشتند که حق قانونگذاری نمایندگان را به یک جمع چند نفره تفویض کنند؟ این حرف‌ها در تناقض کامل با حرف رئیس کمیسیون تلفیق بودجه در جلسه ۲۶ اسفند است که اعلام کرد جداول تا فردا و همراه با قانون بودجه به دولت ابلاغ خواهد شد.»
خضریان تاکید کرد: «با توجه به محرز بودن تخلفات صورت گرفته شده توسط عده‌ای معدود، بهترین اقدام رسیدگی به تخلفات صورت گرفته شده در مسیر صحیح و منطقی آن جهت برخورد با متخلفان و همچنین رفع ایرادات احتمالی قانونی جهت عدم تکرار این تخلفات در سال‌های آینده می‌باشد.»
دیروز احمد توکلی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی درباره چرایی وجود این روند نادرست، به ایلنا گفت: «علت این است که اولا زمان رسیدگی بسیار کوتاه است و در عمل نمی‌رسند که بخواهند دقیق شوند. از سوی دیگر برخی افراد تجربه کافی ندارند، افرادی که امسال در کمیسیون تلفیق بودند از ۴۴ نفر عضو تقریبا ۳۴ نفرشان هیچ سابقه بودجه‌ریزی نداشتند. خب این چقدر کار را سخت می‌کند؟ زمانی که این شرایط وجود دارد خود به خود تخلفات به وجود می‌آید.»
وی ادامه داد:«در زمانی که ما عضو مجلس و کمیسیون تلفیق بودیم، من در شب‌های آخر اصلا نمی‌ماندم و می‌رفتم به این علت که مجبور بودند آیین‌نامه را بشکنند و در جا رای بگیرند برای اصلاح آیین‌نامه، خب این معنا ندارد که در ضمن بازی، قواعد بازی را عوض کنی. این موارد باعث می‌شد که هیات رئیسه کمیسیون برای تلفیق کارهایی بکنند که بودجه به شب عید برسد. چراکه اگر نمی‌رسید از روز اول فروردین هر پولی که دولت خرج می‌کرد غیرقانونی بود. در چنین شرایطی امان از روزی که دولت بودجه را دیر بدهد که در زمان آقای احمدی‌نژاد زیاد این طور بود و حالا اگر یک تعطیلات هم می‌افتاد وسط این رسیدگی به بودجه دیگر سخت‌تر هم می‌شد. در چنین شرایطی به این دلیل که کار پیش نمی‌رود و با این هدف که از شب عید جلو نزند، ناچار به برخی تغییرات می‌شدند.»