کنایه مرگ‌بار کاردار سفارت سوئیس به ما
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1682

هشدار جهانگیری به مخالفان تندروی دولت:

دوگانه ظریف - سلیمانی ممنوع

همدلی|  ‌فضاهایی که تازه در دنیای مجازی ایجاد شده تا افراد راحت‌تر و به صورت چندجانبه با هم ‌‌گفت‌وگو کنند، بدون تردید کار رسانه ملی را دشوار خواهد کرد. وقتی بتوان در هرساعتی از شبانه‌روز چند ده هزار نفر را در یک استودیوی مجازی کنار هم جمع کرد و بدون هیچ‌گونه پارازیت، سانسور و جلوه‌های ویژه‌‌‌ای سوال کرد و پاسخ شنید و در لحظه نیز به هرکجای جهان مخابره شود، دیگر چه نیازی به ناز و کرشمه صداوسیما با فیلترهای عجیب وغریبش؟شبکه اجتماعی«کلاب‌هاوس» کمی پس از حضورش در دنیای دیجیتال آن چنان نگاه‌ها و کاربران فضای مجازی را به سوی خود جلب کرد که دیگر هیچ سیاستمدار و چهره مشهوری تاب مقاومت دربرابر دعوت به ‌‌گفت‌وگو را ندارد. در همین چند ماه اخیر در فضای سیاسی و رسانه‌‌‌ای ایران بسیاری از سیاستمداران خود را در این فضا در معرض سوالات کاربران قرار دادند و از این منظر از این شبکه مجازی، رسانه‌‌‌ای شفاف، چالاک و در لحظه ساختند.جمعه شب گذشته اسحاق جهانگیری معاول اول رئیس جمهوری نیز  با حضور در اتاقی که سایت انتخاب در این فضا ایجاد کرده بود، به سئوالات مختلفی پاسخ داد، که گزیده‌‌‌ای از آن به دنبال می‌آید:

 نگران کلاب هاوس نباشید

کلاب ‌هاوس فرصت خوبی است؛ به همه دوستانی که نگران هستند و طوری اظهار نظر می‌کنند که از فضای مجازی و توسعه آن، می‌ترسند، می‌گویم که چرا می‌ترسید؟ اتفاقا شفافیت در همینجا معنا پیدا می‌کند؛ بگذارید مردم آزادانه صحبت کنند.اپراتورها در کلاب ‌هاوس اخلال ایجاد کرده بودند، اما آقای جهرمی پیشنهاد دادند که جرائم سنگینی ایجاد شود برای اخلالگران در این شبکه اجتماعی.

 به پیشنهاد‌ هاشمی و خاتمی وارد انتخابات شدم

با پیشنهاد آقای ‌هاشمی و آقای خاتمی و موافقت آقای روحانی، در سال 96 وارد صحنه انتخابات شدم؛ وفای به عهد آنی بود که وقتی مردم را دعوت کردیم که رای بدهند، باید در دولت می‌ماندیم که مسائل را پیگیری کنیم.من به آقای روحانی پیشنهاد دادم بعد از انتخابات که معاون اول دیگری را انتخاب کنند و من را مشاور کنند، اما قبول نکردند.من مسئول بودم که از 24 میلیون رای رئیس جمهور حفاظت می‌کردم. هم مسئول ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی بودم، هم مسئول اقتصاد مقاومتی بودم، فکر می‌کنم در این زمینه، از ‌‌این‌که ماندم و خدمت کردم به مردم، کار خوبی انجام گرفت.

 ارز 4200 تومانی اصرار سران قوا بود

ما با شروع دولت، سه نرخ ارز داشتیم، ارز 1200، 2477 و ارز آزاد که از اسفند 91 حدود 4 هزارتومان بود، ولی با شروع این دولت روند کاهشی پیدا کرد.روزهای اول، دو تا ارز اول را با هم ادغام کردیم، چون فکر می‌کردیم که باید تک‌نرخی شود. مدتی طولانی در زمان دولت یازدهم، نرخ دلار در محدوده ثابتی حرکت کرد.در پایان دولت یازدهم، دولت در کانال سه هزارتومان بود.در سال 95، شوکی در بازار ایجاد شد، عمدتا دیگر بازار رفت روی سازوکارهای اقتصادی مثل عرضه سکه ولی معلوم شد که پایدار نیست.برای چند ماه قرار بود ارز 4200 باقی بماند.در مرداد ماه که رئیس جدید بانک مرکزی آمد، جلسه سران سه قوه تشکیل شد، در آن جلسه بحث سیاست‌های ارزی بررسی شد؛ باید تصمیم جدی گرفته می‌شد، آنجا براساس اصرار برخی از سران قوای سه گانه، تصمیم بر این شد که ارز 4200 بماند.این که گفته شد ارز جهانگیری، وقتی آن شب تصمیم‌گیری شد، اعضای آن جلسه که شامل تیم اقتصادی دولت و غیر دولت بود، پایان تصمیم‌گیری اعضای دولت و برخی از مشاورین رسانه‌‌‌ای آقای رئیس جمهور، پیشنهاد کردند برای ‌‌این‌که تحت عنوان تصمیم دولت در جامعه جا بیفتد، جهانگیری آن را اعلام کند، اما من مخالف بودم.این ارز 4200 مصوبه جلسه سران سه قوه است؛ ‌‌این‌که آقایان درموردش اظهار نظر نکردند بعدا، به خودشان بر می‌گردد.

  راهی جز رای دادن برای اصلاح امور نداریم

من فکر می‌کنم که اگر بخواهیم به زبان جوانان شرایط را توصیف کنم، باید بگویم که اگر شهروندان کنار صندوق رای جمع نشوند، ممکن است شهر سقوط کند؛ هیچ راهی جز رای دادن برای اصلاح امور نداریم؛ اگر راه دیگر داشتیم که از طریق آن بتوانیم اصلاحات کنیم و شهر را حفظ کنیم و شهر را به مافیا واگذار نکنیم، خب کار دیگری می‌کردیم. نباید بگذاریم کسانی که برای رای مردم ارزش قائل نیستند، به اسم رای مردم پیروز شوند. حق می‌دهم که مردم نسبت به اثرگذاری رایشان تردید داشته باشند؛ مردم در هرحال ناراحتند از شرایط زندگی‌شان.

 روحانی هیچ وقت نگفته اصلاح‌طلب است

آقای روحانی خودشان هیچ وقت نگفته‌‌اند که اصلاح‌طلب است، هیچ وقت هم نگفته دولت اصلاح‌طلب تشکیل داده، همیشه گفته دولت فراجناحی تشکیل داده، اتفاقا پست‌های کلیدی در دست کسانی است که سبقه اصلاح‌طلبی دارند. اصلاح‌طلبان در دو انتخابات گذشته با حمایت از روحانی می‌خواستند قطعنامه‌های تحریمی رفع شود و روند توسعه ایجاد شود.

 دولت لکنت دارد

من قبول دارم یکی از ضعفهای دولت، لکنت زبان است؛ ما در دوره اول، درآمدهای افسانه‌‌‌ای را نداشتیم، اما دستاوردهایمان خوب بود.هر دستگاهی که خودش را فراتر از قانون اساسی می‌داند، در کار اداره کشور اخلال می‌کند. مجلس فعلی مجلس طرح‌هاست، درحالی‌که 100 لایحه دولت دارد خاک می‌خورد.لایحه شفافیت و تعارض منافع و هشت لایحه دیگر دولت، علی‌رغم گذشت زمان بسیار، حتی در مجلس اعلام وصول نشده، و این حتما خلاف قانون اساسی است، البته مجلس حق دارد رد کند، ولی حق ندارد آن را اعلام وصول نکند. وقتی بازار سرمایه رشد می‌کند، مجلسی‌ها می‌گویند ما بودیم، وقتی شاخص می‌آید پایین می‌گویند به خاطر دولت است. ما کوتاهی کردیم، باید همان اول دولت، گزارش جامعی نسبت به آنچه تحویل گرفتیم از دولت قبلا ارائه می‌دادیم؛ وقتی پاسخ نمی‌دهیم، بعضی‌ها خیلی رویشان زیاد می‌شود. دولت در بحث رسانه خیلی خیلی دستش بسته است و اشکالش جدی است.

 یادآوری دوره احمدی‌نژاد اعصاب آدم را خُرد می‌کند

آقای احمدی‌نژاد در 11 بند از من شکایت کرد، در مرحله دادسرا رفتم و دفاع کردم از خودم و در نهایت منع تعقیب صادر شد.یکی از فسادهای دوره احمدی‌نژاد بابک زنجانی بود. با 4 امضای وزیرش، بیش از 1.7 میلیارد دلار نفت  به زنجانی دادند.نفت به نیروهای مسلح دادند، به نیروی انتظامی دادند؛ هیچکدام پولش برنگشت.ایشان یک کاری کرده که ما تا 50 سال دیگر نمی‌توانیم  به پول‌هایمان دسترسی پیدا کنیم. هر وقت درمورد شرایط دولت احمدی‌نژاد صحبتی شود، آدم اعصابش خُرد می‌شود، چراکه شرایط بسیار بدی ایجاد کردند.

 حمله به سفارت عربستان خیانت بود

در بحث سفارت عربستان، نیروهای ما ضعیف برخورد کردند و باید با آنها برخورد شود؛ یکی از خیانت‌هایی که در حق مردم شد، حمله به سفارت عربستان بود.حتما علاقه‌مند هستیم که زودتر با عربستان به یک نقطه مشترک برسیم.

 گفتنی‌های زیادی دارم

حرف‌های زیادی برای گفتن با مردم دارم. من با سردار سلیمانی، مثل دو برادر بودیم؛ من جهاد بودم در کرمان، ایشان سپاه بودند؛ من پشتیبانی جنگ برای لشکر ثارالله درست کردم؛ حاج قاسم فرمانده بودند. هر وقت می‌رفت کرمان، می‌رفت سر می‌زد به مادرم؛ مادرم می‌گفت قاسم را از شما بیشتر دوست دارم، دوتا از بچه‌هایم مادر در رکاب قاسم شهید شده بودند. من 4 تا برادر دارم، دوتای آنها شهید شدند؛ یک برادر بزرگتر دارم که جانباز است و آموزش و پرورشی؛ یک برادر که کوچکتر است، همین مهدی است که در بخش خصوصی است.سال 96، در انتخابات حضور پیدا کردم و حرف زدم؛ من بعد از آن خیلی هزینه دادم؛ سه ماه بعد از حضورم، برادرم به عنوان بخش خصوصی، ایشان را به نحو عجیبی گرفتند؛ من از رسانه‌ها فهمیدم بازداشتش کردند.

 من هیچ ارتباط کاری با برادرم نداشتم

در مبارزه با فساد، هیچ خط قرمزی نباید وجود داشته باشد، چه اطرافیان چه فردی از مسئولان کشور.چرا یک پرونده کوچک را به بزرگترین پرونده تبدیل می‌کنند؛ اما یک پرونده بزرگ میلیاردی، هیچ صدایی ازش در نمی‌آید؟ آن پرونده‌‌‌ای که این همه در بوق و کرنا کردند؛ برادرم دو اتهام داشت، حتما هر وقت بتواند می‌آید اطلاع‌رسانی می‌کند. برادر من که قائم‌مقام من نبوده، برادر من که معاونم نبوده، من هیچ ارتباط کاری با برادرم نداشتم.برادرهای من آنقدر مراقب هستند که دفتر من هم نمی‌آیند. برادر من هر کاری که کرده در دولت احمدی‌نژاد کرده است.

 مذاکرات وین دارد پیشرفت میکند

با آقای ظریف صحبت کردم، ایشان گفتند مذاکرات خوب دارد پیشرفت میکند، فعلا چارچوبی که در دستور کار است، مذاکره با 1+4 است؛ آنچه خواسته ایران است و از طرف تیم مذاکره کننده پیگیری می‌شود و تحریم‌هایی که در دوره ترامپ اعمال شد، همه آنها باید لغو شوند. طرفین از میزان پیشرفت راضی هستند. راجع به مذاکرات ایران و آمریکا در بغداد، هیچ مذاکره‌‌‌ای در این سطح (ویلیام برنز رئیس سیا) نبوده.

 هنوز تصمیم نگرفته‌ام

درمورد کاندیدا شدنم، هنوز تصمیمم بر «نه» بوده است؛ ولی هیچ وقت نگفته‌ام نمی‌شوم؛ حتما با بزرگان کشور مشورت می‌کنم.عده‌‌‌ای فقط دوست دارند بگویند کاندیدا می‌شوند؛ اما کار، کار سختی است، نیازمند انسجام و بسیاری از کارهاست.وقتی درمورد کاندیداتوری تصمیم بگیرم، حتما به مردم اعلام میکنم. دیدید مجلس چه بر سر بودجه آورد؟ دیدید مجلس آن را رد کرد؟ دیدید اصلاحاتی را که بر آن اعمال کرده، چه بود؟ گرانیهای ناشی از مصوبات مجلس بسیار است؛ مانده‌ایم چگونه این مصوبات را اجرا کنیم.چه کسی مسئول اداره کشور است؟ مصوبات در مجمع تشخیص گرفتار است.

در تحولات دفتر رئیس جمهور نقشی ندارم

من در دور دوم، در تغییر هیچ معاون وزیری نقش نداشتم، تماما در دفتر رئیس جمهوری تصمیم‌گیری می‌شود، من فقط بعد از ‌‌این‌که حکم داده شود، خبردار می‌شوم.مطلبی که راجع به منشی گفتم، اولین نفری که از من سئوال کرد، آقای رئیس جمهور بود؛ به آقای روحانی گفتم من از یک موضوعی ناراحتم؛ رفتم در جلسه می‌بینم فردی به نام وزیر صنعت معرفی شده، در حالی‌که خبر نداشتم، اما صنعتگران از من توقع داشتند و می‌گفتند یک کسی که تحصیلاتش الهیات است، باید وزیر شود؟ من هم در پاسخ، آن حرف‌ها را زدم.

 در جلسه بنزین قهر کردم

در بحث بنزین، من در سال 98، در جلسه سران سه قوه، پیشنهاد دیگری راجع به بنزین داشتم، پیشنهاد داشتم که بنزین به جای ‌‌این‌که به خودرو دهیم.......برخورد بدی با من شد....قهر کردم...گفتم دیگر نمی‌آیم و دیگر ادامه نمی‌دهم....
دوستی دیرینه و برادری با حاج‌قاسم داشتم و همینطور با دکتر ظریف؛ این دو، چهره‌‌‌ای ملی هستند.دو نهاد هست که در این شرایط نقششان کلیدی است، یکی میدان است که سردار سلیمانی بررسی کرد اگر داعش سوریه را بگیرد و در عراق مستقر شود، حتما هدف بعدیش ایران است، که همه تلاشش را کرد که نیفتد.در این میان، بال دیپلماسی نقش کلیدی دارد. مگر می‌شود هیچ اختلاف نظری نباشد؛ مگر ما رباتیم؟سردار سلیمانی واقعا یک فرمانده میدان نبود فقط، ایشان باور داشت که مذاکره در همه حال کمک می‌کند به حل مسائل؛ ایشان خیلی از مذاکرات را انجام می‌داد؛ سفری که ایشان در آن شهید شد، برای مذاکره در مورد یمن و عربستان بود؛ ایشان از هوشمندی بالایی برخوردار بود؛ دلسوزی زیادی داشت؛ شخصیت همه جانبه‌‌‌ای داشت.ظریف سرمایه‌‌‌ای بزرگ است؛ ببینید سردار سلیمانی و رهبری درمورد آقای ظریف چه می‌گویند؟هیچ مسئله جز منافع ملی برای ظریف و حاج قاسم مهم نیست. نگذاریم دوگانه‌سازی کاذب درست کنند؛ میدان و دیپلماسی باهم هستند.نباید ظریف را در این شرایط تضعیف کنیم، وقتی دارد مذاکره می‌کند با شش کشور قدرتمند دنیا.مردم سردار سلیمانی و دکتر ظریف را مکمل یکدیگر می‌دانند.بارها از زبان دکتر ظریف و سردار سلیمانی در [تمجید] از یکدیگر شنیدم؛ بهشان گفتم می‌خواهیم جلسات سه نفری داشته باشیم؛ به من گفتند ما هر هفته جلسه داریم و کارهایمان را بایکدیگر هماهنگ می‌کنیم.نباید درمورد قهرمان بزرگ دیپلماسی در کشور، اینطور صحبت بشود و تضعیف بشود. بگذارید ظریف و حاج قاسم قهرمان ملت ایران بمانند. من فکر می‌کنم آن چیزی که بیرون طراحی کرده بودند؛ این بود که فایل صوتی را در زمان مذاکره پخش کرده و ایجاد اختلاف بکنند در داخل کشور. هدفشان و بازیشان این بود که ظریف عزیز را بزنند. سردار سلیمانی برای ما سردار دلهاست؛ ظریف همچنان برای ما قهرمان است؛ او انسان مخلصی است که دنبال حقوق ملت ایران است.