صبر انقلابی چقدر باید تمدید شود؟
کامران طباطبایی (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1832

روحانی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت خبر داد:

حمایت از اقشار آسیب‌پذیر با اختصاص بسته‌های حمایتی

همدلی|  یکسال و چند ماه بعد از شیوع کرونا در کشور، تاثیر این ویروس به خوبی در بخش‌های مختلف اقتصادی و معیشت دهک‌های درآمدی ضعیف نمایان است. شوک اقتصادی شیوع ویروس کرونا در روزهای پایان سال قبل، منجر به‌کاهش فروش بسیاری از مشاغل و کسب‌وکارهای مرتبط شد. 
در این میان دولت با وعده بسته‌ حمایتی سعی کرد اثرات منفی اقتصادی این مسئله را برای خانوارها موقتا تعدیل کند.بر این اساس برای یک خانواده مثلا ۴ نفره، ۵۰۰هزارتومان کمک مالی درنظر گرفته شد.
 از طرفی برخی مشوق‌ها نیز برای بازپرداخت اقساط وام‌ها و مالیات ارزش‌افزوده در نظر گرفته شد. در یک سالی که گذشت، شیوع ویروس کرونا، صادرات ایران به کشورهای همسایه را محدودتر کرد. 
براین اساس، درحالی‌که گفته می‌شود بیش از نیمی از درآمد کشور از محل کانال‌های تجارت منطقه‌ای تحقق می‌یابد، همسایگان ایران، در همین یکسال گذشته یکی از پس از دیگری مرزهای خود را با کشور بستند و بنابراین، صادرات ایران به‌شدت کاهش یافت. 
کاهش صادرات در حالی مطرح شد که همزمان درآمدهای ارزی حاصل از نفت نیز حسابی فروکش کرد و این موضوع با افزایش نرخ ارز و در نتیجه قیمت بسیاری از کالای اساسی تاثیر خود را بر زندگی اقشار ضعیف نشان داد. بر همین اساس، دویست و پانزدهمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روز سه شنبه به ریاست رئیس جمهور برگزار شد و در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی به عنوان رئیس دوره‌ای گروه ۲۴گزارشی از جلسه این گروه با حضور وزیران اقتصاد و دارایی و روسای بانک مرکزی ۲۸کشورجهان و روسای صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی، ارائه کرد. به گزارش اقتصادآنلاین، گزارش گروه ۲۴ حاکی از اثرات شدید اقتصادی کرونا بر اقشار کم درآمد جامعه و ایجاد فقر و بیکاری و همچنین مشکلات جدی کشورهای عضو در تامین واکسن مورد نیاز است. 
به گفته رئیس کل بانک مرکزی: «در مقایسه با رشد منفی تولید در اکثر کشورهای جهان ، عملکرد جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته در مدیریت آثار کرونا و مثبت کردن نرخ رشد تولید، برغم فشارهای مضاعف تحریمی، ممتاز ارزیابی شده است». 
رئیس جمهور در این جلسه با بیان این‌که حمایت از معیشت مردم همواره اولویت دولت تدبیر و امید بوده است، گفت: «دولت در سال ۱۳۹۹ طرح‌های حمایتی مختلفی را اجرا کرد و در بودجه سال ۱۴۰۰ نیز منابع قابل توجهی برای این امر اختصاص یافته است». همچنین، رئیس جمهور با اشاره به این‌که دولت در آستانه ماه مبارک رمضان برای گروه‌های آسیب‌پذیر بسته معیشتی تدارک دیده است، افزود: «این کمک‌ها تداوم خواهد یافت تا دولت در برابر تکانه‌های اقتصادی یاری‌گر مردم باشد و مردم عزیز، بالاخص اقشار آسیب‌پذیر اطمینان خاطر داشته باشند که دولت هیچ‌گاه آنها را فراموش نکرده و نخواهد کرد». 
در ادامه این جلسه طرح پیشنهادی «سامانه الکترونیکی نظام بانکی کشور در زمینه کارت اعتباری» مورد بررسی قرار گرفت.رئیس جمهور با قدردانی از اقدامات انجام شده در طول یکسال گذشته برای آماده‌سازی بستر ارائه تسهیلات بانکی با استفاده از کارت اعتباری، گفت: «بی‌شک الگوی تسهیلات‌دهی نظام بانکی کشور نیز تغییر می‌کند که امید است با آماده سازی سامانه امضای دیجیتال در نظام بانکی گام جدیدی در راستای رونق بازار و افزایش تولید و راهبرد کلی ساماندهی نظام الکترونیک کشور توسط نظام بانکی برداشته شود». 
روحانی افزود: «با اجرای این طرح گشایش مهمی برای تولید کنندگان در زنجیره تامین صورت خواهد گرفت و هزینه تامین مالی برای تولید کاهش قابل توجهی خواهد یافت که یکی از مصادیق بارز مانع زدایی از تولید در آغاز سال ۱۴۰۰ خواهد بود». همچنین در این جلسه رئیس سازمان بورس گزارشی از وضعیت بازار سرمایه درسال ۱۳۹۹ و تحلیل عوامل نوسان در این بازار ارائه نمود و برنامه‌های این سازمان را برای ثبات بخشی به بازار و تداوم تامین مالی تولید از طریق بازار سرمایه، تشریح کرد.