صبر انقلابی چقدر باید تمدید شود؟
کامران طباطبایی (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1832

محیط‌زیست همچنان عرصه تجاوز شکارچیان غیرقانونی است

شهادت دو محیط‌بان زنجانی

همدلی|  با وجود تصویب لایحه حمایت از محیط‌بانان در مجلس شورای اسلامی، اما محیط‌بانان کماکان قربانی شکارچیانی می‌شوند که به‌دنبال تاراج و قتل و عام حیات وحش کشور هستند. در جدیدترین حوادثی که برای محیط‌بانان در حین انجام وظیفه صورت گرفت، شهادت دو تن از محیط‌بانان استان زنجان بود. این دو به نام‌های مهدی مجلل و میکاییل‌هاشمی بر اثر تعقیب و گریز شکارچیان در منطقه حفاظت شده فیله خاصه استان زنجان مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و به شهادت رسیدند.
به‌دنبال شهادت دو محیط‌بان زنجانی، فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست، از شهادت دو محیط‌بان زنجانی خبر داد. جمشید محبت خانی، گفت: متأسفانه شب گذشته-دوشنبه شب- بر اثر تعقیب و گریز بین افراد ناشناس و محیط‌بانان که در تعقیب یک خودروی نیسان در منطقه حفاظت شده فیله خاصه استان زنجان بودند، دو نفر از محیط‌بانان ایثارگر به نام‌های مهدی مجلل و میکاییل‌هاشمی بر اثر اصابت گلوله سلاح جنگی، به درجه رفیع شهادت نائل شدند.»
کمتر از ۲۴ ساعت از شهادت محیط‌بانان زنجانی قاتلین آنها در دو مرحله دستگیر شدند. دیروز عصر رئیس پلیس آگاهی استان زنجان از دستگیری هر دو عامل شهادت محیط‌بانان استان زنجان در منطقه شکار ممنوع فیله خاصه خبر داد. جعفر رحمتی به فارس گفت: در ادامه بررسی پرونده شهادت دو محیط‌بان زنجانی مظنون دوم نیز شناسایی و دستگیر شد.
وی با بیان این‌که تحقیقات بیشتری برای مشخص شدن زوایای حادثه و تعداد شکارچیان حاضر در صحنه نیاز است، گفت: یک جنایت و حادثه هولناکی روی داده و باید اجزای حادثه در کنار هم قرار گیرد تا نحوه وقوع حادثه به صورت کامل مشخص شود.

  واکنش‌ها به شهادت دو محیط‌بان زنجانی

شهادت دو محیط‌بان زنجانی واکنش‌های زیادی را به‌دنبال داشت؛ عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست در اطلاعیه‌ای ضمن تسلیت شهادت این دو محیط‌بان از دستگاه قضا خواست که به این پرونده رسیدگی کند. در بخشی از پیام کلانتری آمده است: «شهادت سربازان پرافتخار عرصه حفاظت از محیط زیست، محیط‌بان شهید مهدی مجلل و محیط‎بان شهید میکاییل‌هاشمی را به خانواده مکرم این دو شهید، جامعه علاقه‌مندان و فعالان محیط زیست و تمامی محیط‌بانان کشور، تبریک و تسلیت عرض می‌نمایم. بی‌تردید، یاد، خاطره و ایثارگری‌های خالصانه آن شهدای ارجمند در سطوح مختلف حفاظت از آب و خاک ایران اسلامی، الهام بخش تمامی دلدادگان به طبیعت و نسل‌های امروز و فردای این مملکت خواهد بود. اینجانب ضمن درخواست از دستگاه محترم قضایی برای رسیدگی فوری به این جنایت و شناسایی، دستگیری و صدور رای قاطعانه برای عاملان که درس عبرتی برای سایر متجاوزین به جان ‌محیط‌بانان و عرصه‌های طبیعت شود، از خداوند متعال برای شهدای عزیز رفعت جایگاه و غفران الهی را مسئلت می‌جویم.»
آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات نیز به مرگ دو محیط‌بان واکنش نشان داد و در  صفحه خود در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «هیچ خبری در این روزها برایم دردآورتر از شهادت دو محیط‌بان زنجانی نبود. میراث طبیعی ایران متعلق به‌نسل‌های آینده است. مگر می‌شود حافظان آن را نادیده گرفت؟  هیچ کس نباید جرئت تعدی به میراث ایرانیان و حافظان آن را داشته باشد! به‌عنوان یک شهروند از دستگاه انتظامی و قضایی انتظار دارم عاملان شهادت محیط‌بانان مظلوم را شناسایی و مجازات کنند. محیط زیست ایران و دلسوزان و حافظان آن توجه بیشتری می‌طلبند. تسلیت به خانواده‌های داغدار آنها.»

 محیط‌بانان در تیررس شکارچیان

این اولین بار نیست که شکارچیان حافظان طبیعت و حیات وحش را نشانه می‌گیرند و جانشان را می‌ستایند. از سال‌های گذشته تاکنون در کشور  بیش از ۱۴۰محیط‌بان در حین خدمت جان خود را از دست دادند و شهید شده‌اند و ۴۰۰نفر نیز از آنان صدمه دیده‌اند. قصه تلخ ماجرا اینجاست که ۸۰درصد ‌محیط‌بانان شهید با سلاح مجوزدار کشته شده‌اند. علاوه‌بر عدم امنیت جانی، محیط‌بانان در کشور با مشکلات بی‌شمار دیگری نیز رو به رو هستند، کمبود نیرو، کم بودن حقوق و مزایا از جمله مشکلات اساسی محیط‌بانان است.
 براساس استاندارد‌های جهانی هر هزار هکتار عرصه، به یک محیط‌بان نیاز دارد تا در وقت آتش‌سوزی یا تعرض شکارچیان غیر قانونی از آن حفاظت شود، اما در ایران برای وسعت ۲۴میلیون هکتاری مناطق چهارگانه و شکار ممنوع حدود ۲هزار ‌محیط‌بان فعال هستند و این نشان از کمبود نیروی ‌محیط‌بان دارد. آن‌گونه که جمشید محبت خانی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست می‌گوید، محیط‌زیست ۶ تا ۷ هزار ‌محیط‌بان کم دارد و برای جبران این بحران سالانه باید چند هزار ‌محیط‌بان در سازمان محیط زیست استخدام شوند. اما به‌خاطر کمبود بودجه و در اولویت قرار ندادن حیات وحش نه تنها این تعداد کمبود نیرو جذب نشده‌اند بلکه حتی شکارچیان با شلیک به‌آن‌ها از تعدادشان کم می‌کنند.
لازم به‌ذکر  است، سازمان حفاظت محیط زیست در کل کشور و در عرصه‌های طبیعی ۶۰۷ پاسگاه ‌محیط‌بانی دارد، در این پاسگاه‌ها حدود ۲۷۵۰ ‌محیط‌بان مشغول خدمت هستند.