صبر انقلابی چقدر باید تمدید شود؟
کامران طباطبایی (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1832

نتانیاهوی متهم در دادگاه، در آرزوی ریاست دولت جدید را در سر دارد

نخست‌وزیر پرحاشیه در سودای ریاست دوباره

همدلی|  همزمان با حاشیه‌های تشکیل دولت جدید در رژیم صهیونیستی، برگزاری دادگاه بنیامین نتانیاهو نیز به چالش جدیدی در سیستم سیاسی این کشور تبدیل شده است. این در حالی است که اعتراضات مردمی همچنان در برخی شهرها ادامه دارد و در کنار آن، افزایش تعارضات گروه‌های سیاسی در مخالفت با شکل‌گیری دولت جدید به رهبری نتانیاهو، فضای ملتهبی را برای این رژیم ایجاد کرده است.
روز گذشته منابع خبری از مکلف شدن بنیامین نتانیاهو به تشکیل دولت جدید از سوی رئیس رژیم صهیونیستی خبر دادند. به گزارش شبکه اسکای‌نیوز، روون ریولین، رئیس رژیم صهیونیستی، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر فعلی این رژیم را مجددا مکلف به آغاز گفت‌وگوهای خود برای تشکیل دولت جدید کرد. طبق این گزارش، ریولین به نتانیاهو ۲۸روز (با احتمال اخذ مهلت دو هفته‌ای دیگر) فرصت داده تا گفت‌وگوهای خود برای تشکیل دولت را پایان دهد. در صورت عدم موفقیت، ریولین می‌تواند نامزد دیگری را برای تشکیل دولت تعیین کند. ریولین در این باره گفت:«هیچ نامزدی شانس واقعی تشکیل دولت را ندارد.»
در حال حاضر بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود و نخست‌وزیر فعلی رژیم صهیونیستی حمایت ۵۲ عضو کنست، از حزب متبوعش و ۳ حزب مذهبی تندرو را کسب کرده است. این در حالی است که یائیر لاپید، رهبر حزب ‌«یش عتید‌»(آینده‎ای هست) علاوه بر حزب خود، از حمایت ۴۵عضو کنست از حزب ‌«آبی سفید‌»، حزب ‌«کارگر‌»، ‌«اسرائیل بیتنا‌» و ‌«مرتس‌» نیز برخوردار است. نفتالی بنت، رهبر حزب ‌«یمینا‌»  نیز حمایت ۷ نماینده را به دست آورده در حالی که ۳ حزب دیگر که در مجموع ۱۶ کرسی دارند، از نام بردن نامزدهای نخست‌وزیری خودداری کردند.
از سوی دیگر اوایل روز دوشنبه دادگاه قدس اشغالی شاهد آغاز مرحله اثبات و ارائه ادله درباره اتهامات نتانیاهو ، ۱۶ماه پس از تشکیل کیفرخواست علیه او و آغاز اولین جلسه دادرسی در ۲۴ مه بود. دادگاه از نتانیاهو که متهم به فساد، رشوه‎خواری و نقض اعتماد عمومی است، خواست در ابتدای جلسه مقابل دادگاه حاضر شود. دادگاه نخست‌وزیر اسرائیل در حالی برای رسیدگی به پرونده فساد و تخلفات مالی او از سر گرفته شده که همزمان رایزنی‌ها برای تشکیل کابینه جدید این کشور در جریان است.
برخی تحلیل‌گران سیاسی درباره شانس نتانیاهو برای رسیدن به پست نخست‌وزیری برای یک دوره دیگر تردید دارند، چرا که روون ریولین، رئیس رژیم صهیونیستی می‌تواند با توجه به پرونده‌های فساد نتانیاهو و مخالفت قانونگذاران با اعطای یک دوره دیگر به وی، وظیفه تشکیل کابینه را به نامزد دیگری واگذار کند.
نتانیاهو دادستانی کل رژیم صهیونیستی را به کودتا علیه خود و حذف اسناد، نادیده گرفتن شهادت‌ها و شکایات و لو رفتن مواد بازجویی متهم کرد و اعلام کرد که دادستان‌ها ازقدرت و اختیارات خود سوء استفاده کرده‌اند. به گزارش روسیه الیوم، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، دادستان‌های این کشور را متهم کرد که با تحت پیگرد قرار دادن او، در پی آن هستند که زمینه‌های اخراجش از دفتر نخست‌وزیری را فراهم می‌کنند.  نتانیاهو با بیان این که دادستان‌ها در تلاش هستند تا اراده رای‌دهندگان را تضعیف کنند، گفت: «این همان چیزی است که تلاش برای کودتا می‌نامند.»
نتانیاهو همچنین مدعی شد:«آنها جرمی را تحقیق و جست‌وجو نکردند. آنها فقط به دنبال شکار من بودند. آنها در تلاشند نخست‌وزیر قدرتمندی از راستگراها را برکنار کنند.». یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در جلسه روز دوشنبه دادگاه نتانیاهو مطرح شد، پرونده کمک به وضع مقرراتی بود که به واسطه آن، اپراتور ملی ارتباطات از راه دور اسرائیل در ازای پوشش اخبار مثبت در مورد نخست‌وزیر در سایت خبری والا، صدها میلیون دلار سود نصیبش شده است.
ایلان یشوا، سردبیر سابق ‌«والا‌» در شهادت خود به دادگاه، گفت که صاحبان اپراتور «بزق»، او را تحت فشار قرار می‌دادند تا در کنار انتشار مطالب مثبت درباره بنیامین نتانیاهو، رقبای نخست‌وزیر را تخریب کند. او در ادامه گفت که صاحبان این شرکت، عکس‌ها، عناوین و حتی واژگان را انتخاب می‌کردند. دو صاحب اپراتور «بزق» از متهمان پرونده نتانیاهو هستند. او همچنین نتانیاهو و خانواده‌اش را متهم کرد که از سال ۲۰۱۲ درخواست‌های زیادی را با هدف تأثیرگذاری بر مطالب منتشر شده در سایت، به سردبیر تحویل داده‌اند. یشوا گفت بیشتر درخواست‌هایی که توسط شائول آلوویچ، یکی از صاحبان ‌«والا‌» دریافت شده، مربوط به لغو گزارش‌های مخالفت با نتانیاهو و همسرش و انتشار گزارش‌های حمایت از آنها بوده است.
او افزود که صاحبان شرکت به او دستور دادند تا مطالبی درباره رقبای نتانیاهو بنویسد و به آنها لقب‌های تحقیرآمیزی بدهد. به عنوان مثال، نفتالی بنت، متحد سابق  نتانیاهو که به رقیب او تبدیل شد، «مذهبیِ بدذات» و موشه کهلون، وزیر دارایی سابق که از نژاد آفریقای شمالی است، «عرب» نامیده می‌شدند. البته یشوا گفت که او هرگز مستقیما با نتانیاهو صحبت نکرده و این درخواست‌ها از طرف واسطه‌ها از جمله نیر هفتز، دستیار سابق نتانیاهو که انتظار می‌رود علیه نخست‌وزیر شهادت دهد، ارائه شده است.
او گفت که کارمندانش از این فشارها عصبانی بودند به گونه‌ای که یکی از دبیران با توجه به نام کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، نام «کیم» را روی نخست‌وزیر گذاشته بود. این پرونده یکی از سه پرونده‌ای است که نتانیاهو در آن محاکمه می‌شود و در رسانه‌ها با عنوان ‌«پرونده ۴۰۰۰‌» شناخته می‌شود و نتانیاهو در آن به رشوه‌خواری، نقض اعتماد و کلاهبرداری متهم است.
دادستان کل رژیم صهیونیستی گفت که نتانیاهو، به طور غیرقانونی از قدرت و اختیارات گسترده دولتی که به او سپرده شده برای به دست آوردن مزایای نامناسب از صاحبان رسانه‌های اصلی در اسرائیل و پیشبرد اهداف شخصی خود استفاده کرده است. نتانیاهو پیش از برگزاری جلسه دادگاه روز دوشنبه و قرائت اتهاماتش توسط دادستان، با وکلای خود نشستی برگزار کرد. او همچنین پیش از شهادت یشوا، جلسه دادگاه را ترک کرد. در پرونده دیگری نتانیاهو متهم شده که هدایایی به ارزش صدها هزار دلار از دوستان ثروتمندش از جمله آرنون میلچان، غول فیلم‌سازی‌ هالیوود و جیمز پکر، میلیاردر استرالیایی دریافت کرده است. او همچنین متهم است که برای تنظیم گزارش مثبتی در یک روزنامه مهم اسرائیلی تلاش کرده است.
این در حالی است که در خارج از ساختمان دادگاه، ده‌ها نفر از طرفداران و مخالفان نخست‌وزیر با وجود حضور پر تعداد پلیس برای اعتراض جمع شده بودند؛ موضوعی که شکاف عمیق در اراضی اشغالی را برجسته می‌کند. اگر چه ممکن است صدور حکم دادگاه ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد، اما برخی تحلیل‌گران سیاسی معتقدند که برگزاری این دادگاه، یک گرفتاری شرم‌آور برای نتانیاهو است که درخواست‌ها برای کناره‌گیری او از سمت نخست‌وزیری را افزایش می‌دهد. مخالفان بنیامین نتانیاهو معتقدند سیاستمداری که با اتهامات جدی محاکمه می‌شود برای نخست‌وزیری نامناسب است. با این حال نتانیاهو در تلاش است تا در قدرت مانده و از جایگاهش به عنوان مانع در مقابل دادستان استفاده کند. اما این سناریو روز دوشنبه به شکل فزاینده‌ای دور از دسترس به نظر رسید.