چرا فشارهای خارجی رو به افزایش است؟
محسن صنیعی (استاد دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2118
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

به اتهامات 10مسئول دخیل در شلیک به هواپیما رسیدگی‌ می‌شود

پرونده هواپیمای اوکراینی در مرحله کیفرخواست

همدلی|  پرونده هواپیمای اوکراینی هنوز بسته نشده است و همچنان حواشی و اخبار مربوط به آن ادامه دارد. فروردین ماه پارسال یکی از نمایندگان مجلس مدعی شد که در این پرونده نباید کسی بازداشت شود چون ایران وظیفه‌اش را در شلیک به هواپیما انجام داده است. این اظهارات با واکنش شدید مقامات قضایی مواجه شد. حالا یک سال بعد از آن مقامات قضایی خبرهای تازه‌‌ای از بازداشت متهمین شلیک به هواپیمای اوکراینی داده‌اند.
دیروز شکرالله بهرامی رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح در ارتباط با آخرین جزئیات پرونده هواپیمای اوکراینی گفت: «کار این پرونده در دادسرا تمام شده است، کیفرخواست امضا شد و ان‌شاءالله در دادگاه در سال جدید رسیدگی می‌شود.»
همچنین غلامعباس ترکی دادستان سابق نظامی استان تهران در آیین تودیع خود خبر داد: «برای ۱۰ نفر از مسئولانی که در حادثه سقوط هواپیمای اوکراین دخیل بودند کیفرخواست صادر شده است.»
این در حالی است که سال پیش حسن نوروزی نماینده مجلس در گفت وگو با همدلی اعلام کرده بود: «از آنجا که کنترل این هواپیما از دسترس ما خارج شده بود و توسط کشورهای دیگر در حال هدایت بوده است، لذا نیروهای نظامی ما وظیفه خود را به خوبی انجام داده‌‌اند، هر چند به هر حال در این حادثه، قربانی هم داشته‌ایم. این هواپیما باید فاصله خود را از سطح دریا بالا می‌برده، در صورتی که نسبت به آن در موقعیت پایینی قرار داشته است. بنابراین در این زمینه مواخذه و بازداشتی وجود نخواهد داشت.» بعد از مصاحبه نوروزی  رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح توضیحاتی ارائه کرد و گفت:«مفاد مصاحبه خبری صورت گرفته بر خلاف حقیقت و مستندات موجود است. در پرونده قضایی تشکیل شده تحقیقات گسترده‌ای به عمل آمده و از مسئولان و افراد دخیل در موضوع نیز تحقیق شده و تاکنون افرادی به عنوان متهم احضار و یک نفر کماکان در بازداشت به‌سر می‌برد.» این مصاحبه، برداشت شخصی ایشان و بدون اطلاع از کم و کیف قضیه بوده است و این گونه اظهارات علاوه بر اخلال در تحقیقات قضایی، موجبات تشویش اذهان عمومی را فراهم می‌کند. از این رو علیه نامبرده در مراجع قضایی ذی‌صلاح تحت عنوان نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی اعلام جرم شده است و پیگیری لازم به عمل خواهد آمد.»
شنبه 21 دی ماه سال 98 بعد از چند روز بحث و جنجال درباره علت سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، سردار «امیرعلی حاجی‌زاده» فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در قاب تلویزیون ظاهر شد و رسما مسئولیت شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراینی را بر عهده گرفت. او در این نشست خبری گفت که «متاسفانه به دلیل تصمیم‌گیری عجولانه یک فرد، چنین فاجعه بزرگی رقم خورد. حاجی‌زاده تاکید کرد که ما مقصر هستیم. هواپیما در مسیر خود بوده است. اگر گناهی بوده، عناصر ما خبط و خطا کردند و ما باید پاسخگو باشیم.»
بعد از این اظهارات سردار حاجی‌زاده گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال برگزاری دادگاه متهمان این اتفاق تلخ قوت گرفت. کمی بعد محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در گفت‌وگویی از سرنوشت این پرونده خبر داد. او با مقایسه این رخداد با حمله ‌‌آمریکایی‌ها به هواپیمای مسافربری ایرانی گفت:«اوضاع پیچیده‌ای در یک زمان پیچیده وجود داشت. بقیه به زمان بیشتری نیاز داشتند. تقریباً 32 سال پیش، ‌‌آمریکا یک هواپیمای مسافربری ایران را منهدم کرد. تا امروز آنها هنوز یک عذرخواهی رسمی نکرده‌اند. افسر ‌‌آمریکایی که مسئول ساقط کردن آن هواپیما بود، نیز مدال دریافت کرد، اما فرد ایرانی که هواپیمای اوکراینی را ساقط کرد، هم‌اکنون در زندان است.»
علاوه بر این غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه در یک نشست خبری در دی ماه سال گذشته با اشاره به این موضوع، اظهار کرد:«هم تأثیر سبب و هم تاثیر مباشر را بررسی می‌کنیم تا مشخص شود مسئولیت سبب و مباشر چقدر بوده است.» او همچنین اضافه کرده بود که تحقیقات مفصلی در این خصوص انجام شده و افرادی هم بازداشت شده‌اند .‌هادی صادقی معاون قوه قضاییه نیز در مراسم بزرگداشت سپهبد شهید سلیمانی که در امامزاده عبدالله گرگان برگزار شده بود، با اشاره به حادثه دلخراش سقوط هواپیمای اوکراینی، اشاره کرد: «دستگاه قضایی این موضوع را با دقت پیگیری می‌کند و تاکنون چند نفر دستگیر شده‌اند.»
او همچنین در این سخنان گفته بود:«احتمال تاثیر جنگ الکترونیک ‌‌آمریکا در بروز این حادثه و در نتیجه، اشتباه مامور سامانه پدافند وجود دارد که بررسی برای کشف دقیق عوامل آن ادامه خواهد داشت.» حالا در سال جدید همچنان خبرهای تازه‌‌ای درباره پرونده هواپیمای اوکراینی منتشر‌ می‌شود و این اتفاق تلخ همچنان حواشی دارد. به تازگی منابع خبری اعلام کرده اند که ضیاءالدین نبوی، امیرحسین علی‌بخشی و علی حقیقت‌جوان سه دانشجوبه دادگاه می‌روند. پس از گذشت یک سال از بازداشت این ۳ دانشجو، حالا وکیل آنها خبر داده که با شکایت قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران برای این افراد کیفرخواست صادر شده و زمان برگزاری دادگاه‌هایشان تعیین شده است. چنانچه امیر رئیسیان به پایگاه خبری- تحلیلی روزآروز توضیح داده، اتهام این ۳ دانشجو «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت» و «تبلیغ علیه نظام» و شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب مسوول رسیدگی به اتهامات آنهاست. بنابر آنچه وکیل این ۳ دانشجو گفته، فعالیت‌های قانونی این ۳ در انجمن‌ها و سوگواری جمعی برای سرنگونی هواپیمای اوکراینی از مصادیق اتهامی پرونده است. همان‌طور که رییسیان هم اشاره کرده با وجود گذشت بیش از ۱۵ ماه از انهدام هواپیمای اوکراینی، «افکار عمومی نه ‌تنها از برخورد با عاملان این اتفاق اطلاعی دریافت نکرده که متاسفانه همچنان شاهد به جریان افتادن پرونده‌های قضایی و صدور احکام سنگین برای دانشجویان و سوگواران این اتفاق هستیم.» نکته مورد اشاره امیر رییسیان همان بحثی است که طول ماه‌های گذشته بارها از سوی افکار عمومی و خانواده‌های قربانیان انهدام هواپیمای اوکراینی مورد پرسش قرار گرفته است.