صبر انقلابی چقدر باید تمدید شود؟
کامران طباطبایی (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1832

مسئولان بهداشتی در استان‌های کشور از «انفجار بمب کووید19» خبر می‌دهند

تاخت و تاز کرونای انگلیسی در استان‌ها

همدلی|  پیک چهارم کرونا با توجه به شیوع ویروس کرونا جهش‌یافته(انگلیسی) اغلب استان‌های کشور را درگیر کرده و سرعت اوج‌گیری این بیماری در برخی از استان‌ها بسیار زیاد است. بعد از یکی دو ماه که به ظاهر افسار کرونا در برخی از استان‌ها کشیده شده است، این روزها و بعد از تعطیلات نوروزی بسیاری از استان‌ها مجددا درگیر کووید19 شدند، به صورتی که کمتر شهر یا شهرستانی در کشور را بتوان یافت رنگ آبی داشته باشد. البته شکی نیست که عامل افزایش بیماری کرونا و شیوع مجدد آن در شهرستان‌ها و شهرهای بزرگ و کوچک کشور، نه آنکه فقط مردم باشند، بلکه سازمان‌های مسئول و نهادهای تصمیم‌گیر که با گشاده‌رویی جاده‌ها را باز کردند و همه مراسم مذهبی و غیرمذهبی و عروسی‌ها و مراسم عزاداری‌ها و تشییع را فقط با اعلام آنکه پروتکل‌ها را رعایت کنید، به صورتی برگزار کردند که گویی خبری از کرونا نیست، طبیعی است که باید در انتظار چنین روزهایی هم می‌بودیم. در حالی که هنوز امیدی چندانی به واکسینه کردن مردم در سراسر کشور نیست، اما در کمتر استانی است که وضعیت خطرناک نباشد، بسیاری از شهرها و شهرستان‌های کشور بار دیگر به وضعیت قرمز برگشتند و مسئولان بهداشتی صراحتا از «انفجار بمب کرونا» خبر می‌دهند. در ادامه به برخی از خبرهای کرونایی در استان‌های کشور اشاره می‌شود. 

 شیوع انفجاری کرونا در فارس

افزایش سریع تعداد بیماران شناسایی شده مبتلا به کروناویروس در موج جدید شیوع این بیماری در استان فارس، از سوی مسئول سیستم بهداشتی درمانی به یک حرکت انفجاری تعبیر شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز سه‌شنبه 17 فروردین گفت: متاسفانه تنها در 24 ساعت گذشته بالغ بر 2 هزار نفر بر تعداد مبتلایان جدید به بیماری کرونا در استان فارس اضافه شده و این آمار به منزله حرکت انفجاری کرونا در این استان است.
به گزارش ایسنا به نقل از علوم پزشکی شیراز، دکتر مهرزاد لطفی با بیان این‌که بار دیگر موجی از نگرانی در جامعه خصوصا سیستم بهداشتی و درمانی حکمفرما شده است، شرایط را برای تیم‌‌های مدافع سلامت سخت‌تر از همیشه توصیف و اضافه کرد: متاسفانه پیامد نوروز امسال به دلیل برخی بی توجهی‌‌ها، رقم خوردن شرایط سخت کرونایی از نظر میزان ابتلا، بستری بیماران و جان باختن هموطنانمان بود که طی روزهای اخیر، با شیب قابل توجهی در حال افزایش است.
دکتر لطفی بار دیگر نسبت به خطر بالای گونه انگلیسی کرونا و قدرت بالای سرایت آن از فرد مبتلا به دیگران هشدار داد و گفت: این ویژگی گونه انگلیسی در کنار شدت بالای ابتلای بیماران، یکی از مهم‌ترین علت‌‌های گستردگی کنونی بیماری در سطح استان است و متاسفانه حجم بالایی از بیماران کووید ۱۹ استان در حال حاضر، به این گونه مبتلا هستند که نشان می دهد در روزهای آینده، شرایط بحرانی‌تر نیز در پیش داریم.

  بمب کرونا در گلستان منفجر شد

بیماران کرونایی بستری در بیمارستان‌های گلستان نسبت به اول فروردین‌ دو برابر شده و زنگ خطر پیک چهارم کرونا بیماری در این استان به صدا در آمده است.
گلستانی‌ها تاکنون سه پیک این بیماری را پشت سر گذاشته‌اند که خطرناک‌ترین آن در اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ بوده است. در پیک اول بیشترین بیماران بستری در بیمارستان‌های این استان به ۱۳۰۰ نفر، در پیک دوم به ۷۳۰ نفر و در پیک سوم به ۶۳۰ نفر رسیده بود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گلستان در این باره به ایسنا گفت: متأسفانه تعداد بیماران کرونایی در بیمارستان رو به افزایش است و از روز گذشته تعداد بیماران مجدداً به بالای ۳۰۰ نفر رسید.
ناهید جعفری معتقد است که این افزایش مربوط به اثرات اواخر اسفندماه و شب عید بوده و هنوز اثرات دیدوبازدید عید و سفرها نمایان نشده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان نیز روز گذشته در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت کرونا در استان، گفت: درحالی‌که تعداد بیماران بستری کرونایی در استان در روز اول فروردین‌ماه امسال به ۱۸۰ نفر رسیده بود، امروز این تعداد به ۳۶۶ نفر رسیده است.
عبدالرضا فاضل خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۵۳ بیمار کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بستری و از این تعداد ۱۶ نفر وصل به دستگاه ونتیلاتور هستند.
فاضل به تغییر وضعیت رنگ‌بندی شهرها از نظر شیوع کرونا نیز اشاره کرد و گفت: علاوه بر گرگان و بندرگز، شهرهای کردکوی، مینودشت و آزادشهر نیز در وضعیت نارنجی قرار گرفتند.
فاضل خاطرنشان کرد: در استان تاکنون ۵۵ هزار و ۸۳۰ مورد تست کرونا انجام شده که نتیجه ۲۱ هزار و ۱۶۳ مورد مثبت بوده است.

 اجرای محدودیت‌های پنج‌گانه در شهرهای قرمز و نارنجی اصفهان 

سخنگوی ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در اصفهان گفت: محدودیت‌های پنج‌گانه از روز سه‌شنبه هفدهم فروردین با شدت و نظارت بیشتری در شهرهای قرمز و نارنجی استان اجرایی می‌شود.
حجت‌الله غلامی روز گذشته در گفت و گو با ایرنا افزود: در زمان حاضر ۱۷ شهرستان استان اصفهان در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارد و طرح جامع هوشمند محدودیت‌های کرونایی از امروز با شدت و بازرسی بیشتری اجرا خواهد شد.
وی محدودیت دوم را مربوط به مشاغل دانست و گفت: طی هماهنگی با اتاق اصناف و ابلاغ به همه اتحادیه از امروز مشاغل گروه‌های ۲، سه و چهار در شهرهای قرمز و سه و چهار در شهرهای نارنجی باید تعطیل شوند. اگر واحدهای صنفی محدودیت‌های ابلاغ شده را رعایت نکنند تا ۱۵ روز پلمب خواهند شد. ضمن آنکه برگزاری آیین‌های مذهبی و فرهنگی در شهرهای قرمز و نارنجی تعطیل است و نماز جمعه نیز در این شهرها برگزار نمی‌شود.
بر اساس جدیدترین رنگ‌بندی همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ در سامانه ماسک، ۱۰ شهرستان اصفهان، کاشان، سمیرم، شاهین شهر و میمه، فریدن، فلاورجان، گلپایگان، خوانسار، لنجان و نجف آباد در وضعیت قرمز (بسیار پر خطر)، هفت شهرستان اردستان، آران و بیدگل، خمینی شهر، مبارکه، نایین، بویین میاندشت و تیران و کرون در وضعیت نارنجی (پر خطر) و هفت شهرستان دیگر در وضعیت زرد (خطر متوسط) قرار دارند.
به گزارش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، روز گذشته از میان پنج هزار و ۳۵ نمونه تست کرونا در استان، ۲ هزار و ۷۳ مورد معادل ۴۰درصد، مثبت شد.

 تعداد مراجعه‌کنندگان به بیمارستان‌ها بیشتر از توان خوزستان است

در همین حال، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: تعداد مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی خوزستان بیشتر از توان ما است و تمهیدات و تلاش‌های ما این است که بتوانیم وضعیت را متعادل کنیم و تا حدودی نیز موفق عمل کرده‌ایم.
دکتر فرهاد سلطانی اظهار کرد: از بهمن‌ماه کرونا در خوزستان دوباره پیک جدیدی را شروع کرد و این پیک در نیمه اسفندماه به اوج خود رسید. در این شرایط، برای پذیرش مراجعات در اهواز از بیمارستان رازی و امیرالمومنین(ع) شروع کردیم و سایر بیمارستان‌ها را نیز آهسته آهسته وارد چرخه کرونا کردیم.
 اکنون، بیمارستان‌های رازی و امیرالمومنین(ع) به طور کامل در اختیار بیماران‌ کووید - ١٩ قرار دارند.
به گزارش ایسنا، وی افزود: سایر بیمارستان‌ها مانند بیمارستان امام خمینی، گلستان، فاطمه زهرا و کرمی نیز هم به بیماران کرونایی و هم بیماران غیر کرونایی خدمات درمانی ارائه داده‌اند.

 برگزاری مراسم عروسی و عزا در اهر ممنوع است

فرماندار اهر گفت: هرگونه برگزاری مراسمات عروسی، عقد و عزا در اهر ممنوع می باشد و در صورت تخطی از این امر مطابق مقررات ستاد مقابله با کرونا، برخورد خواهد شد.
رسول خدابخش در جلسه ستاد مقابله با ویروس کرونا در شهرستان اهر، اظهار کرد: متاسفانه در روزهای اخیر شاهد افزایش روند بستری بیماران در بیمارستان باقرالعلوم هستیم.
وی گفت: بیشترین آمار ابتلا به کرونا ویروس در سه هفته گذشته با افزایش ۲۹ درصدی همراه بوده که عامل اصلی آن ورود میهمانان و مسافران نوروزی می‌باشد.

  افزایش مرگ و میرهای کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج از افزایش شمار مبتلایان به کووید ۱۹ در کهگیلویه و بویراحمد خبر داد.
 “دکتر پرویز یزدان‌پناه”  افزود: هم اکنون ۳۳۲ بیمار مشکوک و قطعی کرونایی در بیمارستان‌‌های استان بستری هستند که از این تعداد ۸۱ بیمار کرونایی قطعی بوده و ۱۶ بیمار در بخش‌‌های ویژه تحت درمان هستند.
وی تصریح کرد: امروز نیز جواب ۶۷۰ نمونه رپید تست را از آزمایشگاه دریافت نمودیم که ۱۶ درصد موارد مثبت و بیشترین موارد در لنده، کهگیلویه، بویراحمد و بهمئی می باشد و همچنین از ۶۷۹ نمونه پی سی آر ۴۵ درصد موارد مثبت و بیشترین مبتلایان در شهرستان‌‌های کهگیلویه، گچساران، بهمئی، دنا و بویراحمد است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج اظهار کرد: از مجموع مبتلایان به کووید ۱۹ در کهگیلویه و بویراحمد ۲۸ هزار و ۵۰۴ نفر بهبود یافته گزارش شده است.

  افزایش بی سابقه آمارهای کرونایی در گیلان/ بستری بیش از ۵۰۰ بیمار

مدیرگروه بیماری های مرکز بهداشت گیلان، با بیان اینکه در هشت ماهه اخیر شهرستان قرمز نداشتیم، گفت: در حال حاضر ۸۹ بیمار نیازمند مراقبت های ویژه و ICU هستند.
دکتر حسن رخشاد در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به آمارهای بی سابقه کرونایی در استان گیلان طی ۱۲ ماه گذشته، اظهار کرد: متاسفانه در شبانه روز گذشته-دوشنبه و سه‌شنبه- ۱۵۶ بیمار جدید کرونایی را بستری کردیم که حال ۱۸ نفر آنان وخیم است.
وی با بیان اینکه در مجموع ۵۴۰ بیمار کرونایی در سطح بیمارستان های گیلان بستری هستند، تصریح کرد: ۸۹ بیمار نیازمند مراقبت های ویژه و ICU هستند.
رخشاد، با بیان اینکه گیلان در هشت ماهه اخیر شهرستان قرمز نداشته است، خاطرنشان کرد: متاسفانه سه شهرستان رودسر، لنگرود و رودبار وضعیت قرمز و پنج شهرستان رشت، آستارا، آستانه اشرفیه، فومن و لاهیجان وضعیت نارنجی دارند.

  افزایش شهرهای قرمز کرونایی کرمانشاه به 4 شهر

تعداد شهرهای قرمز کرونایی استان کرمانشاه به چهار شهر افزایش یافت.
مهدی محمدی رئیس کمیته اطلاع رسانی ستاد کرونا دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه با اعلام اینکه براساس آخرین رنگ بندی کرونایی، شهرستانهای پاوه و سرپل ذهاب هم در جمع شهرهای قرمز قرار گرفته اند، گفت:  در حال حاضر شهرستانهای اسلام آباد غرب،  کنگاور، پاوه و سرپل ذهاب در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند. 
وی شهرستانهای نارنجی را نیز شامل گیلانغرب، کرمانشاه و سنقروکلیایی اعلام کرد.
 به گفته محمدی هم اکنون ۳۵۲ بیمار مربوط به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند  و تاکنون 1520 نفر در استان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند.

  پیش‌بینی تلفات چشمگیر در موج چهارم کرونا در چهارمحال و بختیاری

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد گفت: اگر روال شیوع کرونا به همین منوال ادامه پیدا کند به‌طور متوسط در پیک چهارم با ۳۰۰ یا ۴۰۰ فوتی روبرو خواهیم شد، بی‌شک در این موج با تلفات قابل توجهی مواجه می‌شویم.
مجید شیرانی روز گذشته در ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا در چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه استان و کشور وارد شرایط بحرانی از نظر شیوع ویروس کرونا شده است، اظهار کرد: اگر روال شیوع کرونا به همین منوال ادامه پیدا کند به‌طور متوسط در پیک چهارم با ۳۰۰ یا ۴۰۰ فوتی روبه‌رو خواهیم شد.
وی با بیان اینکه توزیع سنی بیماران کرونایی در حال حاضر بین ۱۶ تا ۴۵ سال حدود ۵۴ درصد را به خود اختصاص داده است، عنوان کرد: شاهد افزایش ابتلای کرونا در رده سنی زیر پنج سال هستیم.
وی با بیان اینکه در هفته جاری ۲۰۱۴ مورد ابتلا به کرونا در چهارمحال و بختیاری به ثبت رسید، عنوان کرد: این شتاب آسانسوری در ابتلا بسیار نگران‌کننده است، اگر تعداد موارد بستری با شیب موارد سرپایی افزایش پیدا کند، قطعا شرایط بسیار بحرانی خواهد بود. در حال حاضر ۳۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های چهارمحال و بختیاری بستری هستند، در صورت تکمیل ظرفیت بیمارستانی با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شویم.