مسئله‌ای که صورتش هیچ‌گاه پاک نمی‌شود
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1670

حسین‌علی امیری، معاون پارلمانی ‌‌‌‌‌رئیس‌جمهور:

گاندو تمام شد، موضوع توقف منتفی است

همدلی| حاشیه‌‌‌های سریال گاندو همچنان ادامه دارد. موضوع این سریال که درباره فعالیت‌‌‌های یک نهاد امنیتی ایرانی است، در قسمت‌‌‌هایی به اتهام‌زنی علیه بخش‌‌‌هایی از دولت حسن روحانی‌‌ می‌پردازد و با شبیه‌سازی حوادث گذشته اعضای دولت را متخلف نشان‌‌ می‌دهد. 
سری دوم این سریال به عنوان یک سریال نوروزی از تلویزیون پخش شد و در روزهای پایانی تعطیلات نوروز برخی منابع اعلام کردند که با فشار دولت پخش این سریال متوقف شده است در حالی که بررسی قسمت‌‌‌های آن نشان‌‌ می‌داد این سریال به پایان رسیده و موضوع توقف آن مطرح نیست. حسین‌علی امیری روز دوشنبه در واکنش به ادعای برخی نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه که دولت را عامل توقف سریال گاندو اعلام کرده‌‌‌‌اند گفت: «دولت هیچ دخالتی در رابطه با توقف سریال گاندو نداشته و هیچ مقام دولتی با صدا و سیما در خصوص توقف سریال مذکور تماسی نداشته است، لذا دخالت دولت مطلقاً اساس و پایه‌‌‌‌‌ای ندارد.»
به گزارش ایرنا، امیری ادامه داد: «حسب صحبتی که شب گذشته علی‌عسگری ریاست صداوسیما در دولت اظهار کردند، سریال مذکور ۱۴ قسمت بوده و کل ۱۴ قسمت پخش شده  و به اتمام رسیده است و موضوع توقف منتفی است.»معاون پارلمانی ‌‌‌‌‌رئیس جمهور یادآور شد: «با توجه به آموزه‌های اسلامی مبنی بر اینکه نسبت به موضوعی اگر انسان علم و آگاهی ندارد نباید اظهارنظر کند، توقع این است که نماینده محترم مذکور باید قبلا اطلاعاتش را دقیق می‌کرد بعد اعلام می‌کرد.اطلاعات غیردقیق منجر به بی‌اعتمادی مردم نسبت به اظهارکنندگان می‌گردد.»
در همین حال سخنگوی وزارت خارجه هم به حاشیه‌‌‌های این سریال روز گذشته در نشست خبری خود واکنش نشان داد. وزارت خارجه و فعالیت‌‌‌های دیپلماتیک دولت روحانی از دیگر موضوعات محوری در سریال گاندو بوده است. البته پیش از این محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه این سریال را سراسر دروغ خوانده بود. 
به هرحال دیروز سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در ارتباط با حواشی سریال گاندو و این که آیا پخش این سریال با فشار وزارت خارجه و دولت متوقف شده است گفت: «با نردبان دروغ نمی‌توان به بام حقیقت رسید.»
وی افزود: «تا مادامی که این سریال یک سریال پلیسی و تخیلی حساب‌‌ می‌شود اصحاب هنر و رسانه و هنرمندانی که به هنر فاخر آگاهی دارند باید در مورد آن اظهار نظر‌‌ می‌کردند ولی با توجه به این که سازندگان این سریال اصرار دارند که این سریال مبتنی بر اسناد است و دوست دارند از آن به عنوان مستند یاد کنند، این موضوع را تاکید‌‌ می‌کنم که اگر سندی در اختیار دارند به مراجع ذیربط ارجاع دهند و در غیر این صورت دون شأن نظام جمهوری اسلامی است که بر اساس سفارشی پروژه‌‌‌‌‌ای ساخته شود و تخریب یکی از ارکان حاکمیت ملی را هدف داشته باشد.»
سخنگوی وزارت خارجه با بیان این که دیپلمات‌‌‌های جمهوری اسلامی ایران از فرزندان صادق، مظلوم و کوشای کشور هستند و پروژه‌‌‌های محفلی و سفارشی نمی‌تواند ارزش دیپلمات‌‌‌ها را کم کند، گفت:«از سکوت مقامات صدا و سیما در ارتباط با این موضوع متوجه این موضوع‌‌ می‌شویم که این دوستان این سریال را دون شأن خود‌‌ می‌دانند. این که سریال ۱۴ روز پخش شود و پس از اتمام تعطیلات چنین موضوعی مطرح شود که فشاری وارد شده جای سوال دارد، کسانی که با پول هنگفت سفارش این پروژه‌‌‌ها را‌‌ می‌دهند حتما توان ادامه آن را داشته‌‌‌‌اند. هیچ فشاری از سوی دولت و وزارت خارجه نبوده است به جز چند اظهار نظر از جمله اظهار نظر من که در پاسخ به سوال شما مطرح شده است.»