سانسور آدم‌کشی به شیوه اسراییلی و اروپایی
طاهر اکوانیان (روزنامه نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1688

طی دو اطلاعیه جزئیات دیدار پاپ و آیت‌الله سیستانی تشریح شد:

۴۵ دقیقه گفت‌وگو برای صلح

‌ ‌آیت‌الله سید علی سیستانی، مرجع صاحب نام شیعیان، روز گذشته در نجف اشرف از پاپ فرانسیس اول، رهبر کاتولیک‌های جهان استقبال کرد و پس از پایان این دیدار، پاپ شهر نجف را ترک کرد.در پایان این دیدار دفتر این دو مقام مذهبی جهان با انتشار اطلاعیه‌هایی به ذکر جزئیاتی از این ملاقات تاریخی پرداختند.
این دیدار با هدف تعمیق گفت‌وگوی برادرانه میان شخصیتهای مهم مذهبی صورت گرفت. در بیانیه دفتر ‌آیت‌الله سیستانی آمده است که ‌آیت‌الله سیستانی در این دیدار بر نقش مرجعیت دینی در حفاظت از عراق در برابر تروریسم اشاره کرد. ایشان همچنین تأکید کردند که شهروندان مسیحی نیز باید مانند دیگر عراقی‌ها در امنیت و صلح زندگی کنند. او بر هماهنگی تلاش‌ها برای تحکیم ارزش‌های هماهنگی، همزیستی مسالمت‌آمیز و همبستگی انسانی تأکید کرد. بر اساس این گزارش، ‌آیت‌الله سیستانی در طول جلسه به درد و رنج برخی ملت‌های منطقه در نتیجه جنگ، محاصره اقتصادی و کوچ اجباری اشاره کرد. ایشان همچنین در مورد بی‌عدالتی‌، ستم‌، فقر و آزار و شکنجه‌ای که بسیاری از مردم در کشورهای مختلف رنج می‌برند، صحبت کرد.‌ آیت‌الله سیستانی همچنین بر تشویق طرف‌های مختلف و به ویژه قدرت‌های بزرگ به تقدم عقل در اقدامات مختلف تأکید کرد. ایشان همچنین بر نقشی که رهبران دینی باید برای پایان دادن به تراژدی‌ها در سطح جهان ایفا کنند اشاره کرد و به درد و رنج ملت مظلوم فلسطین در اراضی اشغالی پرداخت.
دو طرف در این دیدار پیرامون چالش‌های بزرگی که بشریت امروز با آن مواجه است و نقش ایمان به خداوند متعال و تعهد به ارزش‌های والای اخلاقی در غلبه بر آنها صحبت کردند. ‌آیت‌الله سیستانی در این دیدار همچنین از قدرت‌های بزرگ خواست که زبان جنگ را کنار گذاشته و توجه‌شان را بر منافع شخصی خود علیه حقوق مردم برای زندگی آزادانه و با عزت متمرکز نکنند. ایشان در بخش دیگری از اظهاراتشان ضمن اشاره به جایگاه و تاریخ باشکوه عراق ابراز امیدواری کردند که عراق به زودی از مشکلات کنونی عبور کند. این مرجع صاحب‌نام شیعیان در پایان از رهبر کاتولیک‌های جهان به دلیل سفر به نجف تشکر و قدردانی کرد. در همین زمینه، وزیر اطلاع‌رسانی واتیکان نیز اعلام کرد: «گفت‌وگوی بین ادیان مفهوم صلح در جهان را در خود جای داده است. دیدار پاپ با سیستانی بر اهمیت گسترش مفهوم صلح متمرکز بود.» وی افزود:«سفر پاپ به عراق برای ایجاد گفت‌وگو بین ادیان‌، فرهنگ‌ها و مردم مهم است.» واتیکان نیز بیانیه‌ای در خصوص این دیدار صادر کرد. در این بیانیه آمده است: «پاپ فرانسیس صبح امروز در نجف اشرف با ‌آیت‌الله العظمی سیستانی دیدار کرد. طی این دیدار که حدودا ۴۵ دقیقه به طول انجامید، پاپ فرانسیس بر اهمیت همکاری و دوستی بین فرقه‌های مذهبی تاکید کرد تا بتوان از طریق گسترش احترام متقابل و گفت وگو به نفع عراق و منطقه و همه بشریت کمک کرد.»
واتیکان همچنین اعلام کرد: «پاپ در این دیدار فرصتی یافت از ‌آیت‌الله‌العظمی سیستانی به همراه جامعه شیعیان برای مقابله با خشونت و مشکلات بزرگی که طی سال‌های اخیر پیش آمده و در دفاع از ضعیف ترین مردم و آنانی که بیشترین ظلم و ستم را دیده‌اند، تشکر و قدردانی کند. پاپ فرانسیس همچنین بر مقدس بودن زندگی بشریت و اهمیت وحدت ملت عراق تاکید کرد.»
پاپ فرانسیس در دیدار با ‌آیت‌الله العظمی سیستانی به درگاه خداوند برای آینده‌ای که صلح و برادری در خاک عراق، خاورمیانه و همه جهان حاکم باشد، دعا کرد. این اولین بار است که در این سطح نشستی بین رهبر کاتولیک‌ها و مرجع شیعیان عراق به عنوان دو چهره تاثیرگذار جهان برگزار می‌شود. او بعد از این دیدار به شهر اور، زادگاه حضرت ابراهیم(ع) در استان ذی‌قار در جنوب عراق رفت و همچنین در اربیل با مقامات اقلیم کردستان عراق دیدار کرده و بعد از آن به چهار شهر مسیحی‌نشین در استان نینوا خواهد رفت.
رهبر کاتولیک‌های جهان روز شنبه در نخستین روز سفرش از عراقی‌ها خواست تا با برادران مسیحی خود به عنوان یک سرمایه ارزشمند رفتار کنند. او همچنین تاکید کرد که خشونت، افراط‌گرایی و فساد کافی است و باید عدالت را برپا داشت. به گزارش یورونیوز، همزمان سازمان شوالیه‌های کلمبوس، بزرگ‌ترین انجمن برادری کاتولیک‌های جهان، که در جلب توجه جهانی به وضعیت مسیحیان در عراق فعال بوده است با اعلام حمایت از اظهارات پاپ در سفر به عراق اعلام کرد که ۱۰۰هزار دلار به کلیسای اربیل کمک خواهد کرد.
در همین زمینه فواد حسین، وزیر خارجه عراق، روز پنج‌شنبه سفر پاپ را حرکتی استثنایی، در حیطه توسعه روابط میان ادیان گوناگون توصیف کرد و آن را پیام‌آور صلح، همزیستی و تساهل خواند. وزیر خارجه عراق تصریح کرد:‌ «کشور و مذهب ما به این پیام نیاز دارد.» پاپ فرانسیس در پیامی ویدئویی که روز پنج‌شنبه ۱۴ اسفند منتشر شد، بر هزینه‌های سنگینی که مسیحیان عراق در طول سال‌های جنگ متحمل شده‌اند، تاکید کرد. در بخشی از سخنان پاپ ۸۴ساله آمده است: «در آرزوی دیدار شما، دیدن چهره شما، دیدار از سرزمین شما و مهد تمدن هستم. من به‌عنوان یک زائر، زائری شکیبا برای درخواست بخشش و آشتی از خداوند پس از سال‌ها جنگ و تروریسم به کشور شما می‌آیم.» به مناسبت سفر پاپ در اکثر شهرهای عراق از بغداد گرفته تا نجف، بنرهایی برای استقبال از او نصب شده است.