امام حسين(ع) را از كجا شناختم
محمدعلی اخوت (حقوق‌دان)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2458
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

سیزدهمین جشنواره «تجسمی فجر» به پایان رسید

همدلی|   سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر عصر پنجشنبه 7 اسفندماه با معرفی برگزیدگان در رشته‌های ده‌گانه به کار خود پایان داد. مراسم پایانی سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر عصر پنجشنبه ۷ اسفندماه با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی و رئیس جشنواره تجسمی فجر، علی اشرف صندوق آبادی و احمد وکیلی دبیران جشنواره و جمع محدودی از هنرمندان و برگزیده‌های جشنواره در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم که اجرای آن برعهده داوود حیدری هنرمند نقاش و خوشنویس بود، نشان عالی هنرهای تجسمی به تعدادی از هنرمندان پیشکسوت رشته‌های مختلف اهدا شد. نشان عالی هنرهای تجسمی توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون هنری وزیر و مدیرکل هنرهای تجسمی به هنرمندان پیشکسوت؛ گارنیک درهاکوپیان در رشته نقاشی، سعید رزاقی در رشته تصویرگری، احمد عبداللهی نیا در رشته کاریکاتور، جعفر نجیبی در رشته مجسمه و سرامیک، خشایار قاضی زاده در رشته نگارگری، احمد آقاقلی زاده در رشته گرافیک، محمدحسین حیدری در رشته عکاسی، محمد سلحشور در رشته خوشنویسی و یعقوب آژند در رشته پژوهش اهدا شد. سپس از کتاب سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی با عنوان «طوبای زرین» که ۷۵۰ صفحه و شامل ۶۹۹ اثر از ۵۰۴ هنرمند بود و همچنین کتاب «عیدی سازی» رونمایی شد. در ادامه، از حسن محمدنژاد هنرمند فعال در رشته چاپ دستی توسط وزیر ارشاد و احمد وکیلی تقدیر به عمل آمد.سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه مراسم در سخنانی با تبریک میلاد حضرت علی(ع) و تقارن آن با مراسم پایانی سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، گفت: از همه کسانی که در شرایط کرونایی هنر را همچنان زنده نگاه داشتند، تشکر می‌کنم. هنرهای تجسمی مشابه برخی علوم که علوم پایه هستند، بستر زایش و رویش دیگر هنرهای انسانی و دارای جایگاه ویژه‌ای است. شاخه‌های مختلف هنرهای تجسمی فرصتی را برای دیدن و خوب دیدن موضوعاتی که انسان با آنها سروکار دارد و نیاز به خوب دیدن دارد، فراهم می‌کند. او همچنین بیان کرد: امروز در شاخه‌های مختلف هنرهای تجسمی هم در حوزه جغرافیایی و هم آمایش سنی هنرهای تجسمی شاهد رویش‌های قابل توجهی هستیم. به نظر می‌رسد تابلوی هنر ایرانی بیش از هر زمان دیگر در شاخه‌های دیگر هنرهای تجسمی متجلی است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از دست‌اندرکاران این جشنواره که چراغ آن را روشن نگاه داشتند، تشکر کرد و گفت: بخشی از توفیقات و شناخت از کهن هنرها، امروز چنین نقش پررنگی را در هنرهای تجسمی ایران ایفا می‌کنند. در ادامه مراسم برگزیدگان و تقدیری‌های بخش‌های مختلف به شرح زیر اعلام شدند: علی اشرف صندوق آبادی دبیر جشنواره به همراه سیدنظام الدین امامی‌فر و فرزاد فرجی به عنوان نمایندگان هیأت داوری جشنواره تجسمی فجربرای اهدای جوایز روی صحنه آمدند.
رشته تصویرسازی: سمیه زارعی از تهران مورد تقدیر قرار گرفت و فرزانه نیشابوری از یزد برگزیده شد.
رشته خوشنویسی: مجید داستانی از قم، محمود رحیمی عهد از تهران و مصطفی عابدینی از قزوین در رشته خوشنویسی مورد تقدیر قرار گرفتند.
رشته رسانه‌های هنری جدید: مریم یاحقی از استان گیلان مورد تقدیر قرار گرفت و احسان مهدوی از خراسان رضوی برگزیده رشته رسانه‌های هنری جدید شد.
رشته سرامیک: رقیه اسدی از تهران، محمدرضا رونده از سیستان و بلوچستان و احدالله شکری پور ماسوله از گیلان در رشته سرامیک مورد تقدیر قرار گرفتند.
رشته طراحی گرافیک: سیدمصطفی کلانتری از تهران در این بخش تقدیر شد و مهرداد موسوی از تهران به عنوان برگزیده این بخش معرفی شد.
رشته عکاسی: الهه عبدالله‌آبادی از تهران به عنوان هنرمندی تقدیری در این بخش معرفی شد. همچنین عبدالله حیدری از تهران به عنوان برگزیده این بخش، تندیس طوبای زرین را دریافت کرد. در ادامه مراسم، جمال رحمتی، جعفر نجیبی، عبدالله محرمی و احمد وکیلی برای اعطای جوایز سه رشته نقاشی، کاریکاتور، مجسمه‌سازی و روی صحنه آمدند.
رشته کاریکاتور: عباس ناصری از خراسان شمالی در این بخش مورد تقدیر قرار گرفت و تندیس طوبای زرین این بخش به محمد افلاک از البرز اعطا شد.
رشته مجسمه‌سازی: هدایت صحرایی از تهران در رشته مجسمه‌سازی مورد تقدیر قرار گرفت و مصطفی محسنی در رشته مجسمه‌سازی برگزیده شد.
رشته نقاشی: الیاس ستاری از تهران تقدیر شد و محسن تقی زاده از استان فارس تندیس طوبای زرین را به خانه برد.
رشته نگارگری: هنرمند مورد تقدیر این بخش، محمدرضا آقامیری از البرز بود. همچنین زهرا دوستی از استان قزوین در این بخش برگزیده شد.
در پایان مراسم اختتامیه نیز ویدئویی از مراحل داوری بخش‌های مختلف سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی پخش شد.