مسئله‌ای که صورتش هیچ‌گاه پاک نمی‌شود
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1670

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با حضور در سی سخت خبر داد

توزیع ۲۶۰۰تخته چادر در بین مردم زلزله‌زده سی‌سخت

همدلی|  در حالی که مردم زلزله‌زده شهر سی‌سخت و بسیاری از روستاییان در روستاهای زلزله در 4 شب گذشته، با مشکلات سرما و کمبود امکانات روبه‌رو بودند و بسیاری هم به کمک گرمای چوب شب را به صبح رسانده بودند، روز گذشته «حسین کلانتری» استاندار کهگیلویه و بویراحمد از توزیع ۲ هزار و ۶۰۰ تخته چادر در بین مردم سی‌سخت و روستاهای اطراف خبر داد. ضمن آنکه به گفته او ۱۲۰۰ واحد مسکونی در شهر سی سخت ۱۰۰ درصد تخریب شدند و بیش از ۳ هزار واحد مسکونی نیازمند تعمیرات اساسی است.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به این‌که اکیپ‌های بازرسی و کنترل در مناطق زلزله زده مستقر هستند، عنوان کرد: کالاها و اقلام با محوریت هلال احمر بین محلات توزیع می‌شود.
نماینده عالی دولت در استان تاکید کرد: همه اعضای ستاد مدیریت بحران مصمم هستند که کمک‌ها و لوازم مورد نیاز به دست مردم برسد. وی تصریح کرد: برآورد خسارت و ارزیابی با نگاه به وضعیت مردم انجام می‌شود. به گزارش ایسنا، کلانتری با بیان این‌که ارزیابی‌ها ادامه دارد، عنوان کرد: ممیزی شکل می‌گیرد و همه در حال تلاش برای ساماندهی وضعیت مردم زلزله زده هستند.
*نقشه‌برداری رایگان از ساختمان‌های آسیب دیده سی‌سخت  از سوی دیگر، مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در راستای کمک به مردم سی سخت از تمام ساختمان‌های آسیب دیده و نیازمند به تخریب و بازسازی شهر نقشه برداری رایگان صورت می‌گیرد. «زمان خوب» به ایسنا تصریح کرد: این نقشه‌ها توسط دستگاه‌های GPS پیشرفته و درقالب سیستم مختصات جهانی با دقت بالا به کمک سامانه شمیم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برداشت خواهند شد. مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: پیاده‌سازی مجدد و احیای مرز و حدود بین املاک بعد از زمان تخریب از مهم ترین مزایای این نقشه‌ها خواهد بود. خوب تاکید کرد: با توجه به ذخیره سازی این نقشه‌ها در بانک پایگاه داده اداره کل ثبت اسناد و املاک استان در زمان آتی این نقشه‌ها جهت انجام امور ثبتی املاک نیز قابل استفاده بود. وی بیان کرد: تمامی مراحل برداشت نقشه وضع موجود حدود املاک و ساختمان‌های آسیب دیده و همچنین در صورت نیاز پیاده سازی حدود املاک توسط اداره ثبت اسناد و املاک به صورت رایگان انجام خواهد گرفت. بازسازی واحدهای مسکونی مناطق زلزله زده شهرستان دنا به زودی آغاز می‌شود.
*واحدهای مسکونی مناطق زلزله زده شهرستان دنا بازسازی می‌شود مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کهگیلویه و بویراحمد نیز با اشاره به این‌که ارزیابی میزان خسارت‌های زلزله ۵.۶ ریشتری سی سخت در مراحل پایانی است گفت: بازسازی و تعمیر واحدهای مسکونی مناطق زلزله زده شهرستان دنا به زودی آغاز می‌شود. حسین جنتی به ایرنا اظهار داشت: با توجه به این‌که ارزیابی تشخیص میزان خسارت‌ها و تقسیم بندی به تعمیری و بازسازی فردا چهارم اسفند ماه به پایان می‌رسد، بلافاصله عملیات آواربرداری و نوسازی واحدهای مسکونی آغاز می‌شود. وی بیان کرد: براساس برنامه ریزی‌های انجام گرفته قرار است تعمیرات واحدهای مسکونی خسارت دیده از زلزله تا پایان فروردین ماه و نوسازی تا پایان نیمه نخست سال ۱۴۰۰ صورت گیرد.
مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد:تسهیلات بلاعوض و وام‌های ارزان قیمت بانکی،طراحی و پروانه ساختمان،نظارت و آواربرداری رایگان از جمله حمایت‌های دولت برای کمک به بازسازی واحدهای مسکونی خسارت دیده از زلزله در شهرستان دناست.
جنتی ابراز داشت: همچنین تسهیلاتی برای تامین وسایل آسیب دیده مردم در داخل ساختمان‌ها نیز پیش‌بینی شده است.
وی تاکید کرد:۲۰ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض برای مالکان هر یک از واحدهای مسکونی پیش‌بینی شده می‌شود تا ساکنان در مدت زمان کمتر با استقرار در مکان مناسب برای بازسازی خانه‌های خود آماده شوند.
براساس برآوردها سه هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی در شهرستان دنا ۶۰ تا ۱۰۰ درصد خسارت دیده است.