اگر همت و باکری زودتر واکسن بزنند
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1668

افزایش ۱۱۱درصدی قیمت فروش هر متر مربع مسکونی در تهران

مرکز آمار ایران از افزایش ۱۱۱/۴درصدی قیمت فروش هر متر مربع زیربنای مسکونی در شهر تهران در پاییز امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خبر داد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بر اساس علام مرکز آمار ایران، متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران, ۲۸۷ هزار و ۶۰۹ ریال با میانگین مساحت ۸۷ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۲ سال بوده که در مقایسه با فصل قبل ۱۹/۱درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱۱۱/۴ درصد، افزایش داشته است. مرکز آمار ایران همچنین اعلام کرد: قیمت فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران در پاییز ۹۹، حداقل ۴۰۰ هزار ریال و حداکثر ۱۵۸ هزار و ۴۶۹ ریال بوده است که تعداد معاملات نسبت به فصل تابستان ۴۵/۶ درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸ درصد کاهش داشته است. متوسط قیمت فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی نیز در فصل پاییز ۹۹ نسبت به فصل قبل از آن ۱۹/۱ افزایش داشته است. مرکز آمار ایران همچنین از افزایش ۱۲۰ درصدی قیمت فروش هر متر مربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده در شهر تهران خبر داد. مرکز آمار ایران با انتشار نتایج طرح گردآوری اطلاعات قیمت و مسکن شهر تهران در پاییز ۱۳۹۹ اعلام کرد: متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۱۲ هزار و ۷۳۰ ریال با میانگین مساحت ۲۰۹ مترمربع بوده است که نسبت به فصل قبل ۱۸/۶ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱۲۰/۳ درصد افزایش داشته است. 
تعداد معاملات یک متر مربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده در شهر تهران در پاییز امسال نسبت به فصل تابستان، ۴۵/۹ درصد کاهش داشته است و نسبت به فصل مشابه سال قبل، ۲۹/۴ درصد کاهش نشان می‌هد. مرکز آمار ایران همچنین اعلام کرد: متوسط مبلغ اجاره ماهانه بعلاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۶۲۲ هزار و ۱۸۵ ریال با میانگین مساحت ۷۷ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۴ سال بوده است که نسبت به فصل قبل ۳/۱ درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴۰/۹ درصد، افزایش داشته است. مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی در فصل پاییز در شهر تهران حداقل ۴۳۷۷۹ ریال و حداکثر ۵ میلیون و ۸۰۳ هزار و ۷۵۲ ریال بوده است. درصد تغییر مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی نسبت به فصل تابستان در بحث متوسط قیمت منفی ۳/۱ کاهش و در بخش تعداد معاملات ۴/۸ افزایش داشته است. بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، بنگاه‌های معاملات ملکی کشور موظف هستند مشخصات همه معاملات خرید، فروش و اجاره را در سامانه‎ی اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت کنند. 
مرکز آمار ایران اعلام کرد: با توجه به این‌که کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در مناطق شهر تهران باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط (حسابی) قیمت در سطح کل شهر می‌شود، از متوسط تعدیل شده (وزنی) که در آن، وزن با استفاده از سهم واحد‌های مسکونی دارای سکنه محاسبه می‌شود، استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد.