اگر همت و باکری زودتر واکسن بزنند
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1668

همدلی یکی از جرائم فرصت‌طلبانه در مرزهای ایران را بررسی می‌کند  

خرید و فروش جواب منفی تست کرونا

همدلی| در چند روز اخیر استان خوزستان با شیوع گسترده ویروس کرونا مواجه بود، به‌نحوی که آمار مبتلایان روزانه آن از ۱۰۰۰نفر در روز عبور کرد  و آمار بستری بیماران مبتلا به کرونا در این استان نیز به ۵برابر رسید.
بسیاری خیز  کرونا  در خوزستان را به‌مسافران عراقی گره زدند و گفتند اتباع عراقی در سفر به‌خوزستان باعث شیوع گسترده ویروس کرونا در این استان شده‌اند. اما از آنجا که مقرر شده است همه مسافرانی که از خارج از کشور وارد می‌شوند، باید  تست پی‌سی‌آر منفی داشته باشند. برخی از این مسافران برای دور زدن محدودیت‌های تردد اقدام به خرید تست منفی پی‌سی‌آر در مبادی ورودی کشور کرده تا این تست نیز به لیست اقلام تقلبی مرتبط با کرونا مانند ماسک، مایع ضد عفونی کننده و دیگر محصولات پزشکی تقلبی اضافه شود.

 دور زدن محدودیت تردد با تست تقلبی کرونا

خبر استفاده عراقی‌ها از تست پی‌سی‌آر منفی تقلبی را رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز اعلام کرد. فرهاد ابول نژادیان  شنبه هفته جاری در یک نشست خبری گفت: «براساس مبادلات بین‌المللی، مقرر بود هر کسی از کشور خارج می‌شود یک تست PCR منفی که در ۷۲ساعت گذشته انجام شده، در دست داشته باشد اما در ۱۰روز گذشته گزارشاتی به‌دست ما رسیده است که آن طرف مرزها برخی تست‌ها به‌صورت کاغذ، خرید و فروش می‌شد و تا حدود یک میلیون و نیم کاغذ جواب منفی تست بدون انجام آزمایش به این افراد تحویل داده شد که در این زمینه، صداقت رعایت نشد و اعتماد را خدشه‌دار کردند. بنابراین فعلا مرزها بسته شدند و باید شرایط برای انجام تست در مرزها فراهم شود.»
ابول‌نژادیان افزود:«به‌بخش خصوصی اعلام کردیم در آن طرف مرز آزمایشگاه را فعال کند که آزمایشگاه‌ها حاضر به‌انجام این کار نیستند بنابراین در نقطه صفر مرزی باید آزمایشگاهی ایجاد شود. از طرف دیگر در مرز، محلی برای قرنطینه نیز وجود ندارد که این مسئله، یکی از نقاط آسیب است.»
البته  این اولین بار نیست خرید و فروش  تست پی‌سی‌آر تقلبی مطرح می‌شود. چند وقت پیش زمزمه‌های از خرید و فروش تقلبی این تست در ترددهای هوایی کشور نیز به‌گوش می‌رسید، اما  این موضوع در زمان مطرح شدن آن برد رسانه‌ای نداشت و  چندان به آن پرداخته نشد و فقط در حد یک پچ‌پچ باقی ماند.

 تقلب در تست کرونا مشکلی جهانی

فروش تست تقلبی پی‌سی‌آر فقط در مبادی ورودی کشور یا در مرزهای ایران و عراق صورت نمی‌گیرد و تنها مختص به کشور ما نیست.  گویا فروش تست منفی پی‌سی‌آر به تجارت پر سودی برای کلاهبرداران و سودجویان تبدیل شده است و حتی خرید و فروش تقلبی این تست  از کشورهای اروپایی که قوانین سفت و سخت‌تری دارند نیز سر درآورده است. چند وقت پیش  اداره پلیس اتحادیه اروپا (یوروپل) هشدار داد مجوزهای تقلبی تست منفی کرونا در فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های قطار و به‌صورت آنلاین فروخته می‌شوند تا محدودیت‌های تردد در این قاره را دور بزنند. یوروپل قبلا درباره فروش واکسن‌های کرونای تقلبی از سوی باندهای جنایتکار و سرقت واکسن‌های واقعی و وارد کردن ماسک، مایع ضد عفونی کننده و دیگر محصولات پزشکی تقلبی به بازار هشدار داده بود. روزنامه گاردین نیز به‌تازگی به‌نقل از مسئولان سازمان اجرای قوانین در اتحادیه اروپا نوشت: کلاهبرداران مجوزهای جعلی تست کرونای منفی را تولید و در فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های قطار و در فضای مجازی در سراسر اروپا به‌فروش می‌رسانند.
آژانس همکاری و هماهنگی پلیس اتحادیه اروپا نیز هشدار داد تا زمانی که ممنوعیت‌های تردد به‌دلیل وضعیت کووید-۱۹ پابرجاست، به‌احتمال زیاد تولید و فروش مدارک جعلی آزمایش منفی کرونا همچنان رواج خواهد داشت. بنابراین با توجه به ابزارهای فناوری گسترده‌ای که در شکل پرینترهایی با کیفیت بالا و نرم‎‌افزارهای متفاوت در دسترس هستند، افراد کلاهبردار می‌توانند اسناد و مجوزهای تقلبی و جعلی با کیفیت بالا تولید کنند.

 مواردی از خرید و فروش تست تقلبی کرونا در دنیا

 تست منفی کرونا اکنون برای اجازه سفر در بیشتر کشورها ضروری است. موارد تقلب و جعل در کشورهایی مانند هلند، فرانسه، اسپانیا و انگلیس گزارش شده است. همین چند وقت پیش بود که  در فرودگاه لوتون لندن فردی که مشکوک به‌فروش نتایج تست کرونای منفی بود، بازداشت شد.
در نوامبر گذشته نیز هفت نفر در رده‌های سنی بین ۲۹ تا ۵۲ سال در فرودگاه شارل دوگل فرانسه به‌اتهام جعل و استفاده از مدارک تقلبی و همدستی در جعل و فروش مدارک جعلی به‌مسافران به‌ارزش بین ۱۵۰ تا ۳۰۰یورو دستگیر شدند. در اسپانیا، پلیس ملی این کشور ماه گذشته اعلام کرد که زنی را به‌اتهام پیشنهاد مجوزهای تقلبی به‌صورت آنلاین دستگیر کرده است. وی مدارک را از طریق ایمیل ظرف ۲۴ساعت به‌خریدار ارسال و به آنها وعده می‌داد که می‌توانند بدون هیچ مشکلی در شرایط مختلف و مقصدهای متفاوت از آنها استفاده کنند.
روزنامه «آگلمن داگبلاد» هلند نیز گزارش داد که در این کشور حساب‌هایی در اسنپ چت و واتساپ با نام‌های «دکتر فرودگاه» و «دکتر دیجیتال» وجود دارد که مجوزهای تقلبی تست کرونا را با استفاده ازجعل امضای پزشکان بین ۵۰ تا ۶۰یورو می‌فروشند. قیمت رسمی این تست‌ها در اروپا ۱۵۰یورو است.