اگر همت و باکری زودتر واکسن بزنند
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1668

در سال جاری

۱۰ تا ۱۳درصد مزارع میگو درگیر بیماری لکه سفید شدند

مدیرکل دفتر امور میگو و آبزیان شور سازمان شیلات کشور ضمن اشاره به این که امسال ۴۹ هزارتن میگو در کشور تولید شد اعلام کرد که با اقدامات انجام شده و همکاری مشترک با سازمان دامپزشکی خسارت ناشی از بیماری لکه سفید میگو به حداقل ممکن کاهش یافت و تنها ۱۰ تا ۱۳ درصد مزارع درگیر این بیماری شدند. وحید معدنی در گفت و گو با ایسنا با بیان این که در ۵ استان کشور پرورش میگو انجام‌ می‌شود، گفت: ۴ استان جنوبی هرمزگان، بوشهر، خوزستان و سیستان و بلوچستان و یک استان شمالی گلستان تولید کننده میگو در کشور هستند که البته سهم قابل توجهی از تولید میگو یعنی بیش از ۹۰ درصد تولیدات متعلق به استان‌های هرمزگان و بوشهر است. وی ادامه داد: براساس برنامه ششم توسعه قرار بود که امسال تولیدات میگو در کشور به رقم ۵۲هزارتن برسد اما با فرازو نشیب‌های اقتصادی و شیوع کرونا با تولید ۴۹ هزارتن میگو و حدود ۶ درصد کمتر از برنامه به کار خود پایان دادیم و در حال برنامه ریزی برای تولید میگو در سال ۱۴۰۰ هستیم. مدیرکل دفتر امور میگو و آبزیان شور کشور اضافه کرد: برای سال ۱۴۰۰ تولید ۶۰ هزارتن میگو پیش بینی شده است اما این مهم با ایجاد تمهیدات لازم محقق‌ می‌شود.

 فعالیت ۳۷ مرکز تکثیر لارو میگو در کشور

وی با بیان اینکه اولین حلقه در زنجیره تولید میگو تولید لارو میگو است، اظهار کرد: تولید مولدین میگو و استحصال لاروهای مناسب از آن ازجمله اقدامات مهم در زنجیره تولید میگو است. در کشور بیش از ۳۵ واحد مرکزتکثیر لارو در استان‌های بوشهر و هرمزگان فعال هستند و دو مرکز نیز در استان سیستان و بلوچستان و در شهرستان چابهار فعالیت‌ می‌کنند. استان‌های خوزستان و گلستان نیز در سال ۱۳۹۹ واحد تکثیر فعال نداشتند.

  ۱۰تا ۱۳ درصد مزارع میگو امسال درگیر بیماری لکه سفید شدند

معدنی در پاسخ به این سوال که آیا امسال گزارشی از شیوع بیماری لکه سفید در مزارع داشته اید یا خیر؟  گفت: امسال بیماری لکه سفید در برخی از مزارع گزارش شد ولی با همکاری مشترکی که با سازمان دامپزشکی به عنوان متولی پیشگیری  و درمان بیماری‌ها داشتیم  توانستیم خسارت ناشی از این بیماری را به حداقل ممکن کاهش دهیم. سال قبل بخش زیادی مزارع میگو در استان گلستان درگیر بیماری لکه سفید شدند ولی امسال حتی یک مورد هم گزارش این بیماری را در استان گلستان نداشتیم به گفته وی  ۱۰ تا ۱۳ درصد مزارع کشور امسال درگیر بیماری لکه سفید شدند ولی با برداشت به موقع از خسارت زیاد به این مزارع جلوگیری شد.
این مقام مسئول در سازمان شیلات در بخش دیگری از صحبت‌هایش به صادرات میگو نیز اشاره کرد و گفت: میگوی ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس و بخشی از اروپا صادر‌ می‌شود.  سال ۱۳۹۲،  ۵۰ میلیون دلار ارز  حاصل از صادرات میگو به کشور بازگشت و این رقم در سال ۱۳۹۸ به ۱۴۶.۵ میلیون دلار رسید. آمار صادراتی سال ۱۳۹۹ نیز هنوز نهایی نشده است.