مسئله‌ای که صورتش هیچ‌گاه پاک نمی‌شود
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1670

قاسم میرزایی‌نیکو در گفت‌وگو با همدلی مطرح کرد:

مخالفان دولت در فاز پرونده‌سازی

همدلی|  این روزها فضا علیه دولت روحانی تندتر شده است. از سویی ماجرای پرحاشیه احضار و بازجویی آذری جهرمی، وزیر ارتباطات مطرح شده و از سوی دیگر یکی از شبکه‌های تلویزیونی صداوسیما ادبیات نامناسب و ناسزا خطاب به رئیس جمهور را پخش می‌کند. البته تقریباً هر روز نیز اظهار نظرهای متعددی از سوی اصول‌گرایان در نقد و هجمه به دولت منتشر می‌شود. از آنجا که نزدیک به زمان انتخابات می‌شویم، معلوم است که این فضا از طرفی برای داغ‌تر شدن و جلب توجه مردم نسبت به دعواهای سیاسی و جناحی و انتخاباتی است. از آنجا که بخشی از جناح راست ید طولایی در انجام بازی‌های سیاسی از این دست دارد، فضای تند علیه دولت با شدت بیشتری در جریان است. در عین حال شاهد اتفاقات عجیب و نادری مثل بازجویی و احضار وزیر ارتباطات نیز هستیم. درحالی که نظارت بر عملکرد وزرا و تذکر بابت وقت‌کشی آنها به عهده مجلس شورای اسلامی است و اکنون نیز اکثریت پارلمان به دست اصول‌گرایان است، اما همچنان وزیر ارتباطات باید به دادستانی پاسخ بدهد و آنجا پاسخگو باشد.هنوز حتی ریشه‌های حقوقی چنین اقدامی مشخص نشده است. محمد منتظری، دادستان کل کشور درباره علت احضار وزیر ارتباطات گفته بود:«به لحاظ مسائل مختلف و شکایاتی که از بخش‌های مختلف درباره وزیر ارتباطات به دادسرای تهران ارجاع شده بود، وی طبق قانون برای پاسخگویی به دادسرای تهران دعوت شد.» چندی بعد نیز اطلاعیه دادستانی تهران در این رابطه منتشر شد که در بخشی از آن آمده بود:«پرونده قضایی آذری جهرمی با شکایت تعداد زیادی از اشخاص حقیقی و حقوقی تشکیل شده است که در متن تقطیع شده منتشره اغلب این موارد اتهامی حذف شده است.برخی دیگر از عناوین اتهامی متعدد آذری جهرمی در پرونده قضایی تشکیل شده برای وی، نتیجه گزارش‌های نهادهای مردم نهاد، ضابطین و ارگان‌های مختلف بوده است که بر اساس نص صریح قانون به دلیل مقدماتی بودن تحقیقات و پرونده این دادسرا از اعلام جزییات آن معذور است.»
از آنجا که برخی منابع عدم فیلترینگ اینستاگرام را دلیل احضار و بازجویی آذری جهرمی خوانده بودند، اما منتظری اعلام کرد که این تنها دلیل نبوده است. در عین حال هجمه‌ها به دولت روحانی اگرچه از ابتدای روی کار آمدن آن مطرح بوده اما این روزها به شکل خاصی و به صورت جهت‌دار مطرح می‌شود. 

 تندتر شدن فضا علیه دولت

قاسم میرزایی نیکو، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با همدلی به رفتارهای اخیر جناح راست و تندتر شدن فضای سیاسی علیه دولت روحانی اشاره کرده و اظهار داشت:«در شرایطی که نزدیک به زمان انتخابات هستیم، طبیعی است نقد و بررسی‌های مختلفی پیرامون عملکرد دولت مطرح شود به ویژه وقتی که زمان ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری نزدیک‌تر شود. در این زمان اصولاً نقد دولت با شدت بیشتری انجام می‌شود.» 
او ادامه داد:«به هر حال از آنجا که عملکرد این دولت مبنایی برای رد یا تایید یا ادامه حیات یک جریان یا جناح سیاسی در قدرت می‌تواند باشد، این موضوع اهمیت پیدا می‌کند. این مسئله قابل انکار نیست. اما هرچه به پایان عمر دولت نزدیک می‌شویم، عملاً حملات زیادی نسبت به دولت اتفاق می‌افتد و در این‌که الان این حملات با شدت بیشتر و ادبیات خاصی دنبال می‌شود، شکی نیست.» 
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به علت افزایش هجمه‌ها به دولت گفت:«از طرف مقابل یعنی دلواپسانی که دولت را همیشه مورد هجمه قرار می‌دادند، بیشتر از این انتظاری نیست. من همیشه در مجلس هم که بودم تاکید می‌کردم ای کاش به اندازه حکومت و دولت بشار اسد، به دولت خودمان هم کمک می‌کردیم که سر پا بماند و در اهداف و برنامه‌هایی که دارد، موفق شود. هجمه و عتاب زیادی که امروز شاهد آن هستیم، فقط از دلواپسان برمی‌آید.»

 علت جوسازی‌های اخیر علیه دولت 

میرزایی نیکو تصریح کرد:«نباید فراموش کرد در فضای تندی که علیه دولت به وجود می‌آید، دولت خود مستمسک است. دولت روحانی چندین سخنگو دارد. یکی از آنها رئیس دفتر رئیس جمهور و یکی هم آقای ربیعی است. حتی افرادی مثل آقای آشنا یا دیگرانی که تمایل داشته باشند، جلو آمده و حرف می‌زنند. قرار بر این بود که یک پیام از دولت بیرون بیاید، اما می‌بینیم که اظهارنظرهای این افراد بعضاً ضد و نقیض است. به هر حال دولت نیز فضا را برای حملات هموار می‌کند.»
او ادامه داد:«عملکرد آقای روحانی نیز در شکل‌گیری فضا علیه دولت نقش دارد. وقتی آقای روحانی در اتاق شیشه‌ای نشسته، طبیعی است که هر روز هجمه علیه او به وجود بیاید که همه مردم بیرون هستند، شما هم از اتاق بیرون بیایید. متاسفانه آقای واعظی به جای رئیس دولت نیز تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی می‌کند.»  این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد:«در این‌که اصول‌گرایان بدون مبنا دولت را مورد هجمه قرار می‌دهد، هیچ شک و شبهه‌ای نیست. دولت با وجود همه خدماتی که در دوران جنگ اقتصادی انجام داده است، نه اجازه می‌دهند که بیان کند و نه راه و رسم بیان آن را بلد است. از این‌رو مورد هجوم و حمله قرار می‌گیرد. نباید فراموش کرد که دلواپسان از هیچ کاری برای رسیدن به آمال و آرزوهایشان در صندلی قدرت کوتاهی نمی‌کنند. از پرونده‌سازی برای افراد ابایی ندارند.» میرزایی‌نیکو با اشاره به احضار و بازجویی آذری جهرمی گفت:«وقتی وزیر ارتباطات را به دادستانی می‌کشانند، نشان می‌دهد که عملکرد دلواپسان هیچ مبنایی ندارد. درحالی‌که رئیس جمهور یا شورای‌عالی فضای مجازی می‌تواند به وزیر ارتباطات دستوراتی بدهد. به هر حال سلسله مراتب حقوقی و قانونی برای کارها وجود دارد.» 
وی در پایان تصریح کرد:«شورای‌عالی فضای مجازی می‌تواند منویاتش را مصوب کند که اینستاگرام بسته شود. اصلاً همه راه‌های ارتباطی را ببندد. اما به هرحال یک مرجع قانونی این حرف را بزند. نه این‌که با جوسازی‌های خاصی آن را عملی کند. آقای زنگنه و دیگر وزرا نیز بارها مورد چالش قرار گرفته‌اند. طبیعی است کسی که می‌خواهد کاری را انجام دهد، از طرق قانونی وارد عمل شود اما دلواپسان خیلی تمایلی به این موضوع ندارند. اصلاح‌طلبان در حال راه‌اندازی مجمع اجماع‌سازی هستند که می‌توان از ظرفیت‌های آن برای مذاکره و گفت‌وگو با مجموعه حکومت و اجماع و اتحاد برای حل مشکلات این‌چنینی بهره برد.»