مسئله‌ای که صورتش هیچ‌گاه پاک نمی‌شود
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1670

همایون، ادعای عباس میلانی را تکذیب کرد

حاشیه‌ برای شجریان

همدلی|  تنها چندساعت پس از انتشار خبر درگذشت محمدرضا شجریان در فضای عمومی و تایید آن از سوی خانواده، یکی از شبکه‌های تلویزیونی خارج از کشور با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و فرهنگی درباره استاد درگذشته آواز ایرانی برنامه‌هایی پخش کرد که در یکی از این برنامه‌ها عباس میلانی؛ پژوهشگر و نویسنده ایرانی ساکن آمریکا به ناگهان ادعایی عجیب را مطرح کرد و گفت که شجریان در یکی از سفرهایش یک پیش‌نویس از«قانون اساسی دوران گذار» تهیه کرده و در اختیار او گذاشته است. او ادعا کرد که در آینده نزدیک این سند را منتشر خواهد کرد. موضوعی که حاشیه سیاسی جدیدی این بار پس از درگذشت برای محمدرضا شجریان ایجاد کرد و البته با واکنش تکذیب‌آمیز همایون شجریان فرزند محمدرضا شجریان روبه‌رو شد. عباس میلانی مدعی شده بود که محمدرضا شجریان «در مشورت با حقوقدانان و سیاستمداران متن قانون اساسی برای گذار به ایران دموکراتیک» را تهیه کرده و قبل از مرگ در اختیار او قرار داده بود تا پس از مرگش منتشر شود. میلانی در ادامه صحبت‌های خود چنین گفته بود: «این قانون اساسی را آقای شجریان ننوشتند، این قانون اساسی را عده‌ای در داخل و خارج ایران نوشتند که همدلی داشتند و نگران بودند اگر در ایران اوضاع بحرانی شود و قرار باشد کشور مدتی در حالت گذار باشد چه باید کرد».
این موضوع اما دستمایه سوال ودرخواستی از سوی وکیل محمدرضا شجریان نسبت به عباس میلانی قرار گرفت که طی آن از این نویسنده درخواست شد یک هفته فرصت دارد این متن را منتشر کند. چندی پیش محمدحسین آقاسی به نمایندگی از خانواده استاد شجریان، خواستار ارائه سند و دلیل از طرف میلانی شده بود.او اما روز گذشته در توئیتی اعلام کرد که میلانی سندی در این رابطه ارائه نکرده است. آقاسی نوشت:«در مصاحبه هفته پیش درخواست کردم ظرف یک هفته، آقای دکتر میلانی، دلیل صحت ادعای خود مبنی بر این‌که زنده‌یاد استاد شجریان، قانون اساسی نظام آینده را به او سپرده است، برای  فرزندان استاد ارسال کند، چون تا این لحظه، هیچ‌کس از بازماندگان استاد، دلیلی و مدرکی دریافت نکرده‌اند، بنابراین، ادعای مذکور تکذیب می‌شود.» این موضع اما از آنجایی مورد توجه قرار گرفت که همایون شجریان با بازنشر این توئیت در استوری صفحه‌ اینستاگرام خود، به نظر می‌رسد که صحبت‌های آقاسی را تایید کرده است و بدین ترتیب ادعای عباس میلانی، رسما توسط خانواده‌ استاد شجریان رد شد.
روزنامه کیهان چندروز پیش نوشت:«چند روز پیش و در اقدامی بسیار مشکوک، نوشتاری تحت عنوان «قانون اساسی دوران گذار» منتسب به شجریان که حدود ۳ ماه پیش درگذشت، منتشر شد.انتشاردهنده این نوشتار بدون سند و مدرک، یکی از ضدانقلابیون فراری به نام عباس میلانی است که در سال‌های اخیر از حامیان سرسخت ‌ترامپ و مدافع تحریم‌های آمریکا علیه ایران بود. او پیش‌تر مکتوباتی در حوزه تاریخ منتشر کرده بود که به لحاظ ضعف اسناد و مآخذ، بسیار مورد انتقاد کارشناسان و متخصصان اسناد تاریخی قرار گرفت و بیشتر به‌عنوان قصه و داستان قلمداد شد.»
کیهان ادامه داد:«اما این‌بار میلانی که برای بنیاد بهاییان در دانشگاه استنفورد فعالیت می‌کند، نوشته‌ای را منتشر کرده و مدعی است آن را شجریان در اختیار او قرار داده است. این در حالی است که همه نزدیکان شجریان اعم از وکیل وی و همچنین فرزندان و خانواده‌اش از چنین مکتوبی اظهار بی‌اطلاعی و تعجب کرده‌اند! این که چرا شجریان از میان این همه افراد و اشخاص آشنا و نزدیک و مورد اطمینان و اعتماد حتی در خارج کشور، نوشته‌ای را در اختیار چنین فردی قرار داده تا سه ماه پس از فوتش منتشر کند بسیار سؤال‌برانگیز شده است!؟»
کیهان نوشته است که سندیت این متن از سوی برخی مخالفان نظام نیز رد شده است:«میلانی پس از انتشار نوشته یاد شده، در میزگردی با دو تن دیگر از ضدانقلابیون ورشکسته که آبروی چندانی حتی در محافل خودشان هم ندارند، به بحث درباره آن پرداخته که هر دو نفر فوق، به اتفاق به سندیت آن نوشته ایراد گرفتند! اما از همه جالب‌تر اظهارنظر یکی دیگر از ضدانقلابیون درباره تلاش میلانی برای انتشار نوشته‌های جعلی است که به کنایه به وی گفته است: «به هر حال، درست و نادرست هرچه باشد، طرح قانون اساسی دوران گذار، در چنین شرایطی حتی اگر خود منتسکیو آن را برای ما نوشته باشد، بی‌فایده و فاقد ضرورت است...» این موضوع البته در فضای مجازی نیز با واکنش‌های زیادی مواجه شد. اکثر کاربران فضای مجازی به ویژه در توئیتر نیزنسبت به صحت این ادعا تردیدهایی ابراز کردند.