صبر انقلابی چقدر باید تمدید شود؟
کامران طباطبایی (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1829

فائزه پاسخ محسن را داد و یاسر پاسخ فائزه را

ادامه نامه‌نگاری «هاشمی‌ها»

همدلی|  دعوای سیاسی و خانوادگی فرزندان مرحوم هاشمی رفسنجانی ادامه دارد. یک طرف فائزه دختر جنجالی آیت‌الله ایستاده و طرف دیگر محسن و یاسر و جمعی از اصلاح‌طلبان که طی روزهای اخیر از فائزه انتقاد کرده‌اند. بعد از انتشار سخنان فائزه درباره ترامپ، محسن؛برادر بزرگ‌ترش دست به کار شد و طی نامه‌‌ای علنی از او انتقاد کرد. این نامه نشان‌‌ می‌داد که بین اعضای خانواده اختلافات سیاسی پررنگ‌تر شده است. ضمن این که این تحلیل نیز با پاسخ فائزه تقویت شد با این اقدام، محسن احتمالا‌‌ می‌خواست راه خود را رسما از فائزه جدا کند و به مخالفان بگوید سخنان فائزه را به پای او ننویسند.  دیروز اما نامه‌نگاری‌‌‌های علنی ادامه یافت و فائزه هاشمی در نامه‌‌ای پاسخ محسن را داد. او نوشت: «اگر مسائل شخصی انگیزه‌ای برای مشی من بود آیا عقل سلیم حکم‌‌‌ نمی‌کند که از ۳۰ سال گذشته تاکنون ساکت و در امنیت باشم و از منافع نزدیکی به قدرت بهتر و بیشتر بهره‌مند شوم؟» 
او در بخش دیگری از نامه خود با ابراز خرسندی از نگارش نامه از سوی برادرش گفته:«به او حق‌‌ می‌دهم چون برای خودش آینده‌ای ترسیم کرده و دنبال حذف موانع است.» وی ادامه داد:«رأی ندادن به ترامپ اگر آمریکایی بودم» به دلیل چهره خطرناک ترامپ است. چرا «برای ایران او را ترجیح‌‌ می‌دادم؟» چون بخش‌هایی و افرادی خطرناک‌تر از ترامپ در قلدری و عدم پایبندی به اصول و قواعد و مقررات با عملکرد و بعضاً سیاست‌های نادرست، کشور را در سراشیبی ناکارآمدی‌ها، سوءمدیریت‌ها،‌‌‌ بی‌کفایتی‌ها، دگم‌اندیشی‌ها و حتی گاهی تا مرز تلاشی پیش برده‌اند، به مطالبات عمومی نه تنها توجهی ندارند، بلکه در خاموش کردن آن از هم سبقت‌‌ می‌گیرند. حفظ اصل انقلاب و اصل نظام ایجاب‌‌ می‌کند از تذکر و تلاش باز نایستیم و از هر چیزی که برگشت به اهداف انقلاب از این مسیر اشتباه را ممکن‌‌ می‌کند استقبال کنیم. اگر دغدغه ما توسعه کشور، حقوق مردم، آزادی و دموکراسی است و نه بقا. شاهد انحرافات بسیار عمیق‌تر از انحراف ایجاد شده توسط آقای احمدی‌نژاد در این دوران هستیم که وظیفه تک‌تک ما را از دوران آقای ‌هاشمی سنگین‌تر‌‌ می‌کند.»
فائزه هاشمی با انتقاد از چهره‌‌‌های سیاسی نوشته: «منتقدینی که واویلا برای معیشت مردم به‌راه‌انداخته‌اند، آیا خطاب شعارها و رفتارها در صدها صحنه اعتراضی، تحصن، اعتصاب و تجمعات اقشار مختلف حداقل در سه سال اخیر را نشنیدند و ندیدند که متوجه مدیران و مسئولان در داخل بود؟ به نظر‌‌ می‌رسد درک مردم با تمامی مشکلات از خواص بیشتر است. کسانی بایستی عذرخواهی کنند که کم یا زیاد، مستقیم یا غیر مستقیم، با منافع یا‌‌‌ بی‌منافع، با درک یا از روی ناآگاهی همراه جریانی‌‌ می‌شوند که به بن‌بست رساندن مطالبات عمومی و اصلاحات، نابود کردن منافع ملی، تضییع حقوق مردم، انحراف جدی از اهداف انقلاب، فاصله گرفتن از اسلام واقعی را برای حفظ خود به جای حفظ نظام سال‌هاست دنبال‌‌ می‌کنند.»
طی روزهای اخیر افراد مختلفی از فائزه هاشمی خواسته بودند که به خاطر سخنانش درباره ترامپ از مردم عذرخواهی کند. این نامه فائزه در واقع تنها پاسخ به محسن نبود، بلکه او پاسخ به این افراد را نیز داد.
به نظر‌‌ می‌رسد که کنایه فائزه به محسن هاشمی با به کار بردن این عبارت که «برای خودش آینده‌‌ای ترسیم کرده و دنبال حذف موانع است» به این خاطر است که محسن هاشمی رفسنجانی برنامه‌‌‌های برای خود در آینده سیاسی ایران دارد. برخی‌‌ می‌گویند احتمال هست که او درانتخابات ریاست جمهوری 1400 کاندیدا شود. او فعلا رئیس شورای شهر تهران است و پیش از این یکی از گزینه‌‌‌های جدی شهرداری تهران نیز بود. 
 اما نامه‌نگاری‌‌‌ها به این جا ختم نشد و دیروز یاسر هاشمی نیز دست به قلم برد. او در نامه علنی خود خطاب به خواهرش نوشت:«نمی‌دانم کامنت‌‌‌های ذیل مصاحبه خود و نامه محسن را دیدی یا نه که هر چه بیشتر می‌خوانم، نگرانی‌ام برای ایران عزیز دوچندان می‌شود که بعضی‌ها – البته با قیاس مع‌الفارق – دوره‌های متعدد تاریخ ایران را یادآوری کرده‌اند که وقتی تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران، چشم از حقایق تلخ بستند و دل به شیرینی خرافات بستند، مردم از سر ناچاری چشم‌به‌راه بیگانگان نشستند که اگر از ظلم مغ‌های زرتشتی در سال‌های آخر ساسانیان و بعدها حمله مغولانه چنگیز بگذریم، نمی‌توانیم از حمله عثمانیان به ایران بگذریم که دقیقاً وقتی اتفاق افتاد که بدعت‌ها و خرافات تشیّع صفوی، تعالیم آسمانی تشیّع علوی را کمرنگ کرد و نتیجه آن شد که محمود افغان، در جنگی که شبیه یک پیاده‌روی بود، ایران را فتح و جنایاتی در اصفهان کرد که تاریخ از بازنشر آن شرم دارد.»
جدای از این نامه‌‌‌ها، شنیده‌‌‌ها حاکی از آن است که بین فرزندان هاشمی رفسنجانی درباره یک وصیت‌نامه اختلاف وجود دارد. برخی‌‌ می‌گویند که وصیت‌نامه اصلی را محسن هاشمی در اختیار گرفته و به باقی خواهران و برادران‌‌‌ نمی‌دهد. او اخیرا در یک برنامه تلویزیونی گفته بود که وصیت‌نامه مرحوم هاشمی رفسنجانی را به رهبر انقلاب داده است. محسن هاشمی در تشریح علت این رفتار خود توضیح داد که چون پدرش مطالبی را در این وصیت‌نامه گفته که مربوط به شخص آیت‌الله خامنه‌‌ای رهبر انقلاب اسلامی است. فائزه هاشمی نیز این نوشته را وصیت‌نامه‌‌‌ نمی‌داند و‌‌ می‌گوید این نامه‌‌ای بود که پدرش درباره وضعیت کشور به رهبر معظم انقلاب نوشته و معتقد است وصیت‌نامه اصلی هاشمی گم شده است.