صبر انقلابی چقدر باید تمدید شود؟
کامران طباطبایی (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1832

از مشاغل آنلاین تا امتحانات دانش‌آموزان و دانشجویان؛ قطع برق، زندگی مردم را تعطیل کرد

غافلگیری برقی

همدلی|  روز 15تیرماه 99 بود که روزنامه همدلی در گزارشی با عنوان «خاموشی‌های سراسری زیر سر بیت‌کوین» به مصایب استخراج ارز دیجیتال از دستگاه‌های پر مصرف«ماینر» می‌پرداخت. در آن روز میانه تابستان اگرچه گرمای هوا و مصرف بیش از حد برق توسط دستگاه‌های خنک‌کننده، متهم اصلی قطع برق در برخی شهرها بود، اما روز گذشته ودر اوج سرمای زمستانی نیز تهران وبرخی شهرهای اطراف قطعی برق را تجربه کردند، به نحوی که زندگی و کار بسیاری از شهروندان با اختلال مواجه شد.اخبار و گزارش‌های رسیده به روزنامه همدلی نشان می‌دهد که مردم مناطق مختلف تهران وبرخی شهرهای اطراف با قطع برق با مشکلات عدیده‌‌ای مواجه شده‌‌‌اند.
 « از 8 صبح تا 11 در یک دفترخانه ثبت اسناد منتظر نشستیم تا برق بیاید و بتوانیم کارهای ثبت خود را انجام دهیم. در حالی  کسی در شهرستان منتظر ثبت یک وکالت‌نامه از سوی من است تا یک کار اداری که امروز آخرین مهلت آن است را انجام دهد.»
 «در منطقه سبلان از ساعت 15 تا الان (ساعت 19)برق خانه ما قطع هست. پکیج خاموش شده و خانه سرد شده است. آسانسور از کار افتاده و درب پارکینگ باز نمی‌شود. چون درطبقه چهارم ساکن هستیم و پمپ آب قطع است، آب نداریم. اینترنت قطع است و همسرم مجبور شد جلسات روان درمانی مراجعانش که به صورت آنلاین برگزار می‌شد لغو کند. گوشی‌ام در حال خاموش شدن است و شارژ لپ تاپم هم تمام شده و دارم سقف را نگاه می‌کنم.»
 «در حوالی میدان انقلاب ساکنیم.برق خونه ما هم از ۱۲ تا ۳ رفت. کلاس فرزندم نیمه تمام ماند.آب قطع شد.همسرم نتوانست کار آنلاین‌اش را انجام دهد واز سوی مدیر متهم به سهل‌انگاری، و توبیخ شد.»
 «در منطقه 10تهران 3 ساعت است که در بنگاه املاک نشسته‌ایم و منتظریم برق بیاید که قرارداد اجاره خانه را ببندیم.» 
 «جنت آباد ساکنیم. حدوداي ظهر بود كه برق بدون اطلاع قبلي قطع شد. من در حال نهایی كردن کارم با لب‌تاب بودم كه ناگهان همه چيز از دسترس خارج شد؛ برق رفت، واي فاي خاموش شد، نت گوشي به سيستم وصل نشد. باتري گوشي هم رو به اتمام بود و پاور بانك هم متاسفانه به‌خاطر عدم آمادگي قبلي درباره قطعي برق، خالي بود. یک غافلگیری محض بود.»
«منطقه شرق تهران برق از ساعت 1 قطع شده و تا هنوز(ساعت6)هم قطع‌ست. پکیج خاموش و خانه یخبندان شده. آب ساختمان که با پمپ کار می‌کند قطع شده. شارژ گوشی هم رو به اتمامه. الان خیلی‌ها کارشون با دورکاری انجام میشه. همه به مشکل بر خوردن.»
 «ساکن شهرری هستیم. از ساعت 11 تا 14 برق نداشتیم.  مجدداً ساعت 17 برای نیمساعت رفت.» 
 «ساکن کرج هستیم. چندساعتی است برق نداریم. پکیج خاموش است و خانه یخبندان است.» این تنها پیام‌هایی از وضعیت دیروز صبح و عصر در شهر تهران وشهرهای اطراف است. وضعیتی که بدون هشدار قبلی برای ساکنان این شهرها پیش آمد و زندگی وکار بسیاری را مختل کرد.

 موضوع محدودیت سوخت نیروگاه‌ها

خبرهای رسمی نیز از قطع برق مناطق ۲، ۳، ۶، ۹، ۱۱،۱۳ و ۱۴ حکایت می‌کند. در این میان برخی از رسانه‌ها شروع به گمانه‌زنی و انتشار خبرهایی پیرامون علت این قطعی کردند. روز گذشته سخنگوی صنعت برق کشور در این باره گفت:«در برخی از مناطق کشور محدودیت موقتی به‌دنبال موضوع محدودیت سوخت نیروگاه‌ها اعمال شده است که باعث شد در برخی مناطق خاموشی مقطعی داشته باشیم.» مصطفی رجبی مشهدی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره قطع برق برخی منازل در مناطق ۲، ۳، ۶، ۹، ۱۱،۱۳ و ۱۴ اظهار داشت: «در برخی از مناطق کشور محدودیت موقتی به‌دنبال موضوع محدودیت سوخت نیروگاه‌ها اعمال شده است که باعث شد در برخی مناطق خاموشی مقطعی داشته باشیم.»وی افزود:«با توجه به اینکه خاموشی مقطعی بود امکان اطلاع‌رسانی نداشتیم.» سخنگوی صنعت برق خاطرنشان کرد:«به محض اینکه مشکل سوخت و محدودیت تامین گاز برطرف شود، خاموشی نخواهیم داشت.» وی تاکید کرد:«اگر مردم ۱۰ درصد در مصرف گاز صرفه‌جویی کنند مشکل قطعی برق نخواهیم داشت.» رجبی مشهدی درباره مذاکره با وزارت نفت برای تامین بیشتر سوخت گفت:«با تامین گاز خانگی است که امیدواریم با صرفه‌جویی این موانع برطرف شود.» خبرگزاری تسنیم نیز در این باره خبر داد که با از مدار بهره‌برداری خارج شدن یکی از واحدهای نیروگاهی، بخش تأمین برق پایتخت با اختلال مواجه شده است. دکتر رجبی مشهدی از هموطنان خواست که در راستای کمک به حفظ پایداری شبکه برق و تامین گاز همه مناطق، با خاموش کردن  لامپ‌های اضافی در منزل و محل کار، پوشیدن لباس گرم در منزل و کاهش یک درجه‌ای دمای هوای منزل و محل کار، در این اقدام به دست‌‌‌اندرکاران صنعت برق و گاز همکاری کنند.

 عدم تامین سوخت نیروگاه‌ها

خبرگزاری تسنیم نیز دلیل قطع گسترده برق در تهران طی روز گذشته را ‌دلیل محدودیت سوخت‌رسانی و خروج یکی از واحدهای نیروگاهی تهران از مدار بهره‌برداری، برق مناطقی از کلان‌شهر تهران ذکر کرد. موضوعی که به‌نظر می‌رسد علت آن، محدودیت در سوخت‌رسانی به این نیروگاه بوده است. یک مقام مسئول نیز عصر روز گذشته علت خاموشی گسترده در بخش‌های مختلف پایتخت را خروج چند نیروگاه تامین کننده برق پایتخت از مدار اعلام کرد.این مقام مسئول که خواست نامش درخبر ذکر نشود، در گفت‌وگو با مهر گفت:«علت خاموشی گسترده در بخش‌های مختلف پایتخت از جمله غرب، جنوب غربی و جنوب تهران به دلیل از مدار خارج شدن چندین نیروگاه تأمین کننده برق پایتخت است.» وی درباره علت خروج از مدار این نیروگاه‌ها گفت:«علت این اتفاق، عدم تأمین به موقع سوخت است.»

 دشواری‌های قطع برق برای دانش‌آموزان و دانشجویان

امتحانات آنلاین دانش‌آموزان و دانشجویان تحت تاثیر این قطعی قرار گرفت و اضطراب و ناراحتی بسیاری را به خانواده‌ها وارد کرد. روز گذشته برخی از شهروندان در تماس با رسانه‌ها اعتراض‌های خود را منتقل کردند که خلاصه آن در پیام زیر متجلی است:«این روزها به دفعات برق قطع می‌شود و از آن طرف دانش‌آموزان باید به صورت آنلاین در کلاس‌های مدرسه شرکت کنند. وقتی برق نیست، اینترنت هم نیست. شما بفرمایید ما و بچه‌های ما باید چه کار کنند؟» درهمین حال، یکی از مخاطبان ایسنا با ارسال پیامی از قطع شدن برق در ساعات روز، همزمان با امتحانات دانشگاه‌ها گلایه کرده و نوشته است:«وقتی برق قطع می‌شود، اینترنت هم نداریم و نمی‌توانیم در امتحانات آنلاین شرکت کنیم. به نظر شما آیا دانشگاه و اساتید می‌پذیرند که بگوییم به‌خاطر قطع بودن برق در امتحان شرکت نکرده‌ایم؟ بعد از یک ترم تلاش و پرداخت شهریه سنگین دانشگاه به همین راحتی و بدون اعلام قبلی برق را قطع می‌کنند. این انصاف است؟»

 علل قطعی برق؛ ماینر یا مازوت؟

با این همه هنوز استفاده از دستگاه‌های ماینر برای استخراج ارز دیجیتال همچنان یکی از رقبای علل دیگر قطعی برق است. از سوی دیگر برخی از مردم سخن روز گذشته کلانتری، ریاست سازمان محیط زیست را به این موضوع مرتبط می‌دانند. او گفته بود:«دوساعت قطعی برق بهتر از سوختن مازوت در نیروگاه‌هاست.»