اگر همت و باکری زودتر واکسن بزنند
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1668

مردم و هنرمندان بیانیه دادند

امضای ایرانیان پای درخواست رسیدگی به وضعیت طاق کسری

همدلی| نگرانی‌ها از آسیب دیدن هرچه بیشتر طاق کسری، این بنای تاریخی دوران ساسانی، با فرو ریختن بخش دیگری از آن بیشتر شده است. به‌نظر می‌رسد وجود این بنا در کشور عراق و عدم پیگیری مسئولان در ایران سبب‌ساز شده روند تخریب این یادگار تاریخِ ایران زمین سرعت بیشتری به‌خود بگیرد.
حالا طی چند روز گذشته تعدادی از شبکه‌های اجتماعی در عراق خبر دادند بخشی از سقف بنای معروف و باستانی، طاق کسری، در منطقه المدائن بغداد فرو ریخته است. اتفاقی که در گذشته هم کم سابقه نبوده، آن‌طور‌که مهر گزارش داده فعالان شبکه‌های اجتماعی عراقی در نقد عملکرد دولت عراق در نگهداری از آن، به بی‌توجهی دولت نسبت به این بنای مهم اعتراض کرده‌اند. اما ناگفته نماند عدم توجه و پیگیری مسئولان ایرانی درجای خود قابل توجه است. درحالی‌که طی سال‌های گذشته همواره زمزمه همکاری بین ایران و عراق برای مرمت این بنا وجود داشته اما هرگز چنین همکاری شکل نگرفته و حالا بیم این می‌رود در بی‌توجهی مسئولان یکی از فاخرترین بناهای به‌جای مانده از تاریخ ایران تبدیل به تل خاک شود. شاید آخرین خبرها از همکاری طرف ایرانی و عراقی برای مرمت طاق کسری به تیرماه سال گذشته برگردد. آن‌طورکه ایسنا گزارش داده در جلسه‌ای بین مسئولان ایرانی و عراقی، ولی تیموری - معاون گردشگری میراث فرهنگی - به عنوان نماینده سازمان وقتِ میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران در نشست با هیات عراق و معاون گردشگری این کشور حضور داشت و بعد از برگزاری نشست، درباره پیگیری پیشنهاد قبلی عراق درباره مرمت «ایوان مدائن» ( طاق کسری) و قبرستان «وادی‌السلام» اظهار کرد: «ایران برای مرمت این آثار باستانی قبلا هم اعلام آمادگی کرده بود، اما شرط آن‌، تامین هزینه‌های متخصصان ایرانی از سوی عراق است که اگر این شرایط از سوی آن‌ها فراهم شود، ایران در این‌باره اقدام خواهد کرد.»
حالا بعد از گذشت بیش از یک سال از آن دیدار، یک بار دیگر طاق کسری فریادش بلند شده و با فرو ریختن بخشی از آن منتظر است هرچه زودتر این همکاری میان طرفین ایرانی و عراقی شکل بگیرد. با این وجود، در چنین وضعیتی مردم بیکار ننشستند و تلاش کردند با راه انداختن کارزاری صدای خودشان را به‌گوش مسئولان برسانند. کارزاری که با جمع کردن امضای الکترونیکی از 17دی‌ماه شروع شده و قرار است به‌مدت یک‌ماه ادامه داشته باشد. به‌گزارش ایسنا در متن بیانیه این تلاش جمعی خطاب به مونسان، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری آمده که «خبر بسیار کوتاه و تلخ بود «بخش دیگری از طاق کسری فرو ریخت.» طاق تمدن و هویت ایرانی، درحالی نفس‌های پایانی خود را می‌کشد که از همیشه بی‌پناه‌تر مانده و شاید این فرو ریختن‌های سالانه‌اش، فریادهای آخر مادر درمانده‌ایست به‌سوی فرزندان فراموش‌کارش. محلی که روزی دل ایرانشهر نام داشت و خسرو در آن به دادگستری می‌پرداخت، هم‌اکنون به زمین بازی کودکان تبدیل شده و ما به‌عنوان وارثان آن تمدن صرفاً به‌نظاره نشسته‌ایم. ملت ایران از جناب‌عالی و سایر مسئولان مربوطه درخواست دارد که بدون کوچک‌ترین معطلی، این میراث کهن را نجات دهید.»
در ادامه واکنش‌ها به فرو ریختن بخشی از طاق کسری، روز گذشته جمعی از هنرمندان با انتشار بیانه‌ای درخواست رسیدگی به این یادگار خسرو را داشتند. در بخشی از متن بیانیه آن‌ها آمده که «ما امضا کنندگان حاضر، از دو دولت ایران و عراق درخواست می‌کنیم با بازاندیشی در مورد ارزش‌های این میراث مشترک جهانی، کلیه اقدامات لازم و فوری را برای، اتخاذ اقدامات لازم برای احیاء، حفاظت، مرمت طاق کسری و نگهداری دائمی آن - ایجاد پایگاه حفاظت و پژوهش طاق کسری - ثبت منظر فرهنگی طاق کسری در فهرست میراث جهانی یونسکو - برنامه‌ریزی وتمهید اقدامات اجرایی مناسب برای گسترش گردشگری پایدار با هدف معرفی این اثر ارزشمند به جهانیان به کار بندند. ما، از همه سازمان‌های مردم نهاد دو کشور، نهادهای بین‌المللی مرتبط با موضوع به ویژه سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، یونسکو، ایکروم و ایکوموس درخواست می‌کنیم در چارچوب ماموریت‌ها و اختیارات خود، اهتمام لازم را برای ترغیب و کمک به دولت‌های عراق و ایران در نجات بخشی و حفاظت از بنای طاق کسری به نفع نسل‌های حاضر و آینده بشریت به کار بندند. ما، امضا کنندگان این نامه، در راستای تحقق هدف مهم نجات بخشی و حفاظت از طاق کسری، آمادگی کامل خود را برای هر گونه مشارکت و همکاری لازم و همچنین جلب حمایت و کمک‌های فنی و مالی دوستداران میراث فرهنگی ایران و عراق در سراسر نقاط جهان اعلام می‌داریم.» این بیانیه به امضای هنرمندان نام آشنایی چون «رضا کیانیان، تهمورث پورناظری، سعید ملکان، سهراب پورناظری، امیر جدیدی، هدیه تهرانی، سحر دولتشاهی، حبیب رضایی، عبدالرضا کاهانی، فاطمه معتمد آریا، همایون شجریان، محمد سعید ایزدی، سیدمحمد بهشتی، مهرداد بهمنی، فرهاد توحیدی، محمدجواد حق شناس، محمدرضا حائری مازندرانی، زهرا رفیعی، اسکندر مختاری، محمد کریم متقی، سید حسام محتشم، میلاد وندایی، ترانه یلدا» رسیده است. انتظار می‌رود این تلاش‌ها سبب جلب توجه مسئولان مربوطه شده و اقدامات لازم برای مرمت طاق کسری انجام شود.