اگر همت و باکری زودتر واکسن بزنند
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1668

نمایندگان مجلس یازدهم هشدار دادند:

تعیین مهلت برای اخراج بازرسان

همدلی| محسن رفیق: در حالی که مدیرکل آژانس ‌‌بین‌المللی انرژی اتمی بر لزوم احیای هرچه زودتر توافق هسته‌ای در آینده‌ای نزدیک، تاکید کرده است، برخی از نمایندگان مجلس به دنبال آن هستند تا بازرسان این آژانس را از کشور اخراج کنند. این در شرایطی است که با نزدیک شدن به آغاز به دست گرفتن قدرت از سوی جو بایدن در آمریکا، امیدها برای بازگشت دوباره طرفین به میز برجام افزایش پیدا کرده است. در این سو اما ایران ‌‌غنی ‌سازی 20درصدی اورانیوم را آغاز کرده و مجلس پیشتر نیز دولت را در یک بازه زمانی مشخص، ملزم به خروج از برجام در صورت عدم حذف تحریم‌‌‌ها کرده بود. به عقیده ناظران این اقدامات ایران نشانه فشار بیشتر برای در دست گرفتن میدان بازی است.
این در حالی است که چندی پیش احمد امیرآبادی فراهانی، عضو ‌‌‌هیأت رئیسه مجلس تاکید کرده بود که طبق قانون مجلس شورای اسلامی اگر تا سوم اسفند ماه، آمریکا تحریم‌های مالی، بانکی و نفت را حذف نکند؛ قطعا بازرسان آژانس ‌‌بین‌المللی انرژی اتمی را از کشور اخراج و حتما اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف خواهیم کرد. او در این زمینه اشاره کرد:‌ «مقام معظم رهبری تمام مسیرهای سوءاستفاده دولت آمریکا را بست. برجام کاملا یک قرارداد یک‌ طرفه شد و با آمدن ترامپ برجام پاره شد. اروپایی‌‌‌ها عرضه ایستادن در مقابل آمریکا نداشته و ندارند.»
در همین زمینه مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به این اظهار نظر واکنش نشان داد و با صدور بیانیه‌ای مدعی شد:‌ «این تهدید ایران حتی بیشتر از نقض برجام است. ایران ذیل معاهده حقوقی و متعاقب توافق پادمانی ان‌پی‌تی، ملزم است به بازرسان آژانس اتمی اجازه دسترسی دهد. نقض این الزامات ورای اقدامات پیشین ایران در تناقض با تعهدات هسته‌ای برجام است.»
در همین حال، فریدون عباسی، نماینده مردم کازرون، کوهچنار در مجلس شورای اسلامی به اظهارات پمپئو مبنی بر ‌‌‌این‌که اخراج بازرسان آژانس در صورت لغو نشدن تحریم‌ها تهدیدی فراتر از نقض برجام است، واکنش نشان داد و اظهار کرد: «دولت به سبب ‌‌‌این‌که تحریم‌ها را لغو کند راهبردی را در پیش گرفت که آن پذیرش پروتکل الحاقی بود، اما غربی‌ها در همین حال نیز هیچ کدام از تحریم‌های اعمال شده علیه کشورمان را برنداشتند؛ برای ‌‌‌این‌که کشورهای عضو برجام وادار به انجام تعهدات خود شوند، مجلس شورای اسلامی توقف پروتکل الحاقی را مصوب کرد که دولت باید آن را عملیاتی کند.» او اضافه کرد: «اگر تا اسفند ماه سال جاری غربی‌ها به تعهدات خود عمل نکنند، از بازرسی‌های آژانس ممانعت می‌کنیم، که این مورد نیز از حقوق‌ ایران محسوب می‌شود؛ چرا که آن‌ها موضوعات هسته‌ای کشور را زیر سوال برده‌اند، پس نباید وقتی کسانی که چنین اقداماتی را انجام می‌دهند، تکالیف بیش از حدشان را بپذیریم و بایستی بازرسی‌ها متوقف شود. مصوبه مجلس شورای اسلامی مهلت دو ماهه‌ای را تعیین کرده تا غربی‌ها تعهدات برجامی خود را انجام دهند در غیر این صورت برنامه هسته‌ای کشور راه خود را ادامه می‌دهد.» او همچنین تاکید کرد که هیچ وقت بازرسان آژانس را اخراج نمی‌کنیم، بلکه آنها را به کشور راه نمی‌دهیم؛ طبق قوانین زمانی‌که بازرسی، بخواهد وارد کشورمان شود باید به او ویزا داده شود؛ پس وقتی ممانعت به عمل آوریم در حقیقت از بازرسی‌های سرزده ممانعت کرده‌ایم و این اقدام را نیز مرحله به مرحله انجام خواهیم داد.
با این وجود بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اظهارات مرتبط با خروج بازرسان آژانس پس از توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی در صورت عدم اجرای تعهدات برجامی طرف‌های مقابل طبق قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، اظهار کرد: «بر اساس این قانون اگر تحریم‌ها لغو نشود در موعد مقرر اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف می‌شود و این به معنای اخراج بازرسان آژانس نیست. در واقع ما در سطوح مختلف بازرسی داریم که یکی از آنها بازرسی پادمانی و دیگری طبق پروتکل الحاقی است و در صورت توقف اجرای پروتکل الحاقی بازرسی‌های مربوط به پروتکل قطع می‌شود.» او همچنین اشاره کرد که سازمان صرف نظر از ‌‌‌این‌که آیین‌نامه اجرای قانون چگونه تهیه و تدوین شده، به صورت صددرصد قانون لغو تحریم‌ها را به لحاظ فنی اجرا می‌کند.
در همین زمینه سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه صبح دیروز در نشست خبری خود با خبرنگاران درباره اظهارات اخیر یکی از نمایندگان مجلس درباره اخراج بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت:‌«باید از ایشان سؤال کنید. من سخنگوی ایشان نیستم. این قانون کاملا روشن است. شاید ایشان سهو لسان داشتند و احتمال دارد به بند۶ قانون اشاره کنند که آن بند می‌گوید در صورتی که طرف‌های متعاهد در برجام به تعهداتشان عمل نکنند، نظارت‌های فراپادمانی متوقف می‌شود. اما این نظارت‌ها به معنای اخراج بازرسان نیست در چارچوب ان.پی.تی و تعهداتمان در فضای عدم اشاعه همکاری‌های ما با آژانس ادامه خواهد داشت.»
او همچنین در پاسخ به سوالی دیگری در مورد زمان ضرب الاجل ایران برای بازگشت به برجام طبق قانونی که در مجلس تصویب شد، گفت: «تاریخ دقیق آن را نمی‌دانم. فکر می‌کنم هفته آخر فوریه باشد البته اگر اشتباه نکنم و باید تاریخ دقیق‌‌تر را از ستاد برجام جویا شوید.» سخنگوی وزارت خارجه در ادامه این نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران که حدود یک ساعت به طول انجامید درباره بیانیه اخیر سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان در ارتباط با انجام ‌‌غنی ‌سازی ۲۰درصد از سوی ایران و همچنین اظهارات وزیر خارجه آمریکا که گفته بود ایران حق ‌‌غنی‌سازی ندارد، گفت: «یک گرفتاری که ما با برخی از کشورهای اروپایی به عنوان امضا کننده و مشارکت کنندگان برجام داریم این است که آن‌‌‌ها نه تنها به وظایف خود در ارتباط با موضوع برجام عمل نکرده‌‌‌‌اند بلکه شریک آمریکا در نقض برجام نیز هستند. این کشورها می‌دانند آنچه که امروز توسط ایران در خصوص کاهش تعهدات برجامی صورت می‌گیرد طبق برجام است و اقدامات ایران برای حفظ این توافق ‌‌بین‌المللی است.»
این در شرایطی است که روز گذشته مدیرکل آژانس ‌‌بین‌المللی انرژی اتمی بر لزوم احیای هرچه زودتر توافق هسته‌ای تاکید کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس ‌‌بین‌المللی انرژی اتمی در پی اعلام ‌‌غنی ‌سازی ۲۰درصدی اورانیوم در ایران، گفت: «احیای توافق هسته‌ای ایران باید در هفته‌‌‌های آتی انجام شود.» گروسی در سخنانی در کنفرانس «رویترز نکست» گفت: «واضح است که ماه‌‌‌های زیادی پیش روی ما باقی نمانده است و تقریبا تنها چند هفته پیش رو را زمان داریم.»
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به قانون مجلس شورای اسلامی برای توقف برخی بازرسی‌‌‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در صورت عدم پایبندی طرف مقابل به تعهداتش، گفت: «من باید آن را جدی بگیرم چراکه قانون است. من معتقدم جمهوری اسلامی ایران قصد اجرایی کردن این قانون را داشته باشد.» گروسی در ادامه مدعی شد که ایران به سرعت در حال پیشروی به سوی غنی‌سازی ۲۰درصدی است و براساس تخمین‌ها ایران می‌تواند در تاسیسات فردو به ماهی ۱۰کیلوگرم غنی‌سازی نیز برسد.