اگر همت و باکری زودتر واکسن بزنند
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1668

روایت معاون اول از تصمیم‌گیری برای ارز 4200 تومانی

تصمیم سران، به نام جهانگیری

همدلی| حاشیه‌های ارز 4200 تومانی ظاهراً دست از سر اسحاق جهانگیری برنمی‌دارد. معاون اول دولت روحانی که نماد حضور اصلاح‌طلبان در دولت روحانی است و اگرچه مخالفان اصول‌گرای دولت هم به اعتبار او و تلاشی که به خصوص در دور دوم انتخاب روحانی در مناظره با رقبای رئیس جمهور کرد، دولت را از آن اصلاح‌طلبان می‌دانند، اما او بارها برزبان آورده است که اختیار چندانی ندارد.
با این همه، یک موضوع مهم اقتصادی به عنوان «ارز 4200 تومانی» به نام او ثبت شده و در رسانه‌های مخالف اصلاح‌طلبان به «ارز جهانگیری» موسوم شده است؛ چیزی که خودش می‌گوید تصمیم سران قوا بوده، اما به نام او شده و بار انتقادی آن متوجه اوست. او روز گذشته با ارائه توضیحاتی درباره ارز ۴۲۰۰تومانی و نرخ ارز دستوری در دولت‌های مختلف، گفت:روز‌های سخت همه می‌خواهند از هر مسئولیتی فرار کنند. جهانگیری که در بیست و چهارمین مراسم روز ملی صادرات در اتاق بازرگانی ایران گفت:امروز که در این جلسه حضور یافته‌ام مدام گلایه شنیده‌ام، اما انتظار داشتم که شرایط بخش خصوصی بهتر از این باشد و لذا یک مقدار نگران شدم، اما امیدوارم مشکلات زیاد نباشد و این گلایه‌ها به علت عدم برگزاری جلسات باشد. جهانگیری بیان داشت: ما از سال ۹۷ سال‌های سختی را گذراندیم و سه سال نفس‌گیر بر همه گذشت. البته بر اساس برداشت شخصی باید بگویم که در سختی‌ها همه باید خودشان را خوب نشان دهند، اما در روز‌های سخت همه می‌خواهند از هر مسئولیتی فرار کنند.
معاون اول روحانی گفت: سال ۹۲ در شهریور که کارمان را در دولت آغاز کردیم سه نرخ ارز در کشور وجود داشت، بعضی‌ها یک طوری صحبت می‌کنند که انگار اولین بار است که در جمهوری اسلامی یک نرخ دستوری ارز تعریف شده است و انگار این اقدام اصلا در جمهوری اسلامی سابقه نداشته است.
وی بیان داشت: در ۸ سال دولت موسوی نرخ ارز دستوری ۷ تومان بود و نرخ آزاد ۲۰برابر ۱۴۰ تومان بود. در دولت‌ هاشمی بعد از یک دوره ارز ۶۰تومان و ۸۰ تومان و بازار آزاد نرخ دیگری بود و بعد از مدتی نرخ را آزاد کردند و بعد به‌هم خورد و نرخ شد ۱۷۵تومان دستوری و دستوری ۳۰۰تومان و یک نرخ هم آزاد بود و در دولت خاتمی هم با این سه نرخ ارز مواجه بودیم تا سال ۸۰ که وزیر صنایع بودیم تلاش کردیم صادراتی ۳۰۰ تومان را لغو کنیم و ۱۷۵تومان تا سال ۸۱ وجود داشت که بعد تک نرخی شد. وی بیان داشت: دولت احمدی‌نژاد هم یک نرخ ۱۲۲۴ تومان و یک نرخ ۲۴۷۷ و آزاد هم بیش از سه هزار تومان بود و در شهریور ما که شروع کردیم و با اینکه بسیاری می‌گفتند تند حرکت نکنید، اولین کار ما این بود که آن ۱۲۲۴ تومان را برداشتیم و دو نرخ تعیین کنیم و دو تا نرخ ارز را به نرخ یکسان و با فاصله ۱۰ تا ۱۵درصد برسانیم.
معاون اول رئیس جمهور بیان داشت: در جنگ اقتصادی واقعاً شرایطی شده بود که فکر می‌شد که می‌خواهند اقتصاد کشور را در اردیبهشت ماه بپاشند و همه اخباری که از دستگاه‌های اطلاعاتی به ما می‌رسید این بود که اقداماتی برای این کار‌ها انجام داده بودند و لذا مهم‌ترین کار بانک مرکزی در آن موقع تزریق اسکناس در بازار بود و این مهم‌ترین اقدام بانک مرکزی بود.
وی بیان داشت: در سال قبل از آن گاهی اوقات بانک مرکزی در روز ۱۵۰میلیون دخالت در بازار می‌کرد و اما موجودی ما در بانک مرکزی که حتی الان هم می‌ترسم که آن را بیان کنم، محدود بود. در چنین شرایطی بود که اعلام کردند که ترامپ می‌خواهد از برجام خارج شود لذا دولت تصمیم گرفت به اتفاق آرا و تصمیم گرفت نرخ ارز ثابت ۴۲۰۰ نباشد و براساس تورم تغییر کند و لذا در مرداد ماه نرخ به ۴۴۰۰ رسید و در مرداد ماه در جلسه سران سه قوه با حضور رئیس کل بانک مرکزی سیاست ارزی اعلام شد که آقای پورابراهیمی نیز عضو جلسه بود و لذا در آن جلسه سران اعلام کردند که نرخ ارز ثابت همان ۴۲۰۰ تومان باشد.