مسئله‌ای که صورتش هیچ‌گاه پاک نمی‌شود
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1670

نماینده سابق مجلس در گفت‌وگو با همدلی:

اصول‌گرایان می‌خواهند خودشان طرف مذاکره با آمریکا باشند

همدلی| مریم وحیدیان: تنش‌های داخلی بعد از ترور شهید محسن فخری‌زاده بالا گرفته است. اعضای مجلس شورای اسلامی اتهام‌افکنی به دولت را آغاز کردند؛ به طوری که رئیس کمیسیون امنیت مجلس خواستار «هزار بار اعدام حسن روحانی» نیز شد. کار به جایی رسید که محمدجواد ظریف نیز متهم به جاسوسی شد. ظریف در پاسخ به‌این حاشیه‌ها گفته بود:«ابزار تبلیغ و حاشیه امن در اختیار دوستان است. طرف می‌تواند به آسانی مدعی شود که ظریف برجام را نخوانده و به یک کلمه در برجام استناد کند که آقای عراقچی چندین بار درموردش توضیح داده و هیچ اتفاقی هم برایشان‌‌‌ نمی‌افتد. طرف می‌تواند بگوید که ظریف جاسوس است و در مدرسه جاسوسی تربیت شده است، اما هیچ اتفاقی برای او نیفتد. می‌گویند ظریف از اول جاسوس بوده، می‌گویند پدربزرگ من که مسجد اعظم قم و مسجد ‌‌هامبورگ با هزینه ایشان ساخته شده، عامل بهایی‌‌ها بوده و این روزها هم که می‌نویسند عامل گلوبالیست‌ها بوده. این چیزها را در رابطه با پدربزرگ من که بنده خدا هفت کفن پوسانده، می‌گویند.»
فارغ از رنگ و بوی جناحی این صحبت‌ها، آنچه بیش از همه در جدال مجلس و دولت دیده می‌شود، معطوف شدن اتهام‌ها به مسئولان رده بالای جمهوری اسلامی در شرایط کنونی است. این اظهارنظرها حتی به پایان دولت حسن روحانی که چند ماهی از آن باقی مانده نیز موکول نشد. با این‌حال پرسش اصلی اینجا است که شتاب مجلس در طرح این مباحث در شرایطی که در فضای اجتماعی نیز نارضایتی زیادی وجود دارد، از عاملی نشأت می‌گیرد؟ حسین انصاری‌راد نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی در این باره با روزنامه همدلی گفت وگو کرده است. او معتقد است که «تمایل اصول‌گرایان در انجام مذاکرات بعدی با آمریکا در دولت آتی که احتمالاً آن را اصول‌گرا می‌دانند، علت اصلی آن است.»
این موضوع شاید به اشارات اخیر محمدجواد ظریف نیز باز می‌گردد که گفته بود: «بعضی دوستان می‌روند و به امریکا «گرا» می‌دهند که با ما بهتر می‌توانید کار کنید. ما که سکوت می‌کنیم، دلیل‌‌‌ نمی‌شود که متوجه این گراها نیستیم. من کسی را متهم‌‌‌ نمی‌کنم، ولی می‌دانم و خبرش را بهم می‌دهند که گفته‌‌‌اند این‌‌ها در قدرت‌‌‌ نمی‌مانند و قدرت این‌‌ها چند روزه است.»
انصاری‌راد با اشاره به این موضوع تاکید کرد:«اصول‌گرایان از ابتدای مذاکرات هسته‌ای با آمریکا به شدت با برجام مخالفت می‌کردند. الان که به گفته آقای ظریف آنها به آمریکا گرا داده‌اند. اصول‌گرایان می‌خواهند طرف بعدی مذاکره با آمریکا از خودشان باشد. غرض آنها این است که حل مسئله برجام برای بار دوم به نام خودشان ثبت شود.»
او ادامه داد: «آنها نگاه جناحی به مسائل خارجی دارند و می‌خواهند منابع را برای گروه و جناح خودشان تضمین کنند. مجلس یازدهم با رای کمی بالا آمده است. ما از ابتدای انقلاب مجلسی که با 42درصد رای در کل کشور و 20درصد رای در تهران روی کار آمده باشد، نداشتیم. این درحالی است که 10درصد آن به گفته برخی از دوستان مخدوش است.»
وی با اشاره به تنش‌های انتخاباتی حسن روحانی و قالیباف گفت: «آقای قالیباف پیش از این در چند انتخابات ریاست جمهوری شکست خورده است و در یکی از انتخابات‌ها آقای روحانی بحث برخورد گازانبری با دانشجویان دانشگاه‌ها را پیش کشیده بود و آن را افشا کرده بود. جمله معروف من سرهنگ نیستم بلکه حقوقدان هستم، از آن زمان مطرح شده است.»
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان ‌‌‌این‌که قالیباف قبلاً چهره دیگری از خود نشان می‌داد، تصریح کرد:«او خود را اهل سازندگی و اصلاحات معرفی می‌کرد، اما اخیرا چون طرفی از آن نبسته، به اصول‌گرایان افراطی نزدیک‌تر شده است.»
او ادامه داد: «اصول‌گرایان نمی‌خواهند دولت مذاکره با بایدن را انجام دهد. آنها مایل هستند مذاکره مجدد با آمریکا را به نام خودشان ثبت کنند.آنها در صدد هستند که این مذاکره را به تاخیر بیندازند و ریاست جمهوری را تصاحب کنند. همچنان که مجلس را تصاحب کردند. آنها تمایل دارند مسائل را طوری که خودشان مایل هستند، حل کنند. خیلی از اصول‌گرایان مخالفت اساسی با مذاکره با آمریکا ندارند، بلکه می‌خواهند این مسئله را به تأخیر بیندازند تا به دولت بعدی برسد.»
انصاری‌راد خاطرنشان کرد: «حقیقت این است که باید این مذاکره را آقای روحانی و تیمش انجام دهد. سرعت پیشبرد مذاکرات اهمیت زیادی دارد چراکه یک لحظه هم برای ملت ما یک لحظه است. وضعیت اقتصادی کشور و ناراحتی مردم طوری است که هرچه سریع‌تر باید مذاکره با آقای بایدن که تا 50 روز دیگر روی کار می‌آید، انجام بگیرد. تیم آقای ظریف بهترین تیمی است که این آمادگی را دارد که مذاکرات را انجام دهد.» این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به مصاحبه اخیر محمدجواد ظریف گفت: «آقای ظریف گله کرده بود که برخی او و پدرش جاسوس و پدربزرگش را بهایی خوانده بودند. آقای ظریف خیلی از این موضوع ناراحت بود که درباره سوابق پدربزرگش در ساخت مسجد اعظم و حضوش پدرش در صندوق روحانیت قم گفته بوده آنها چطور چنین تهمت‌هایی را بدون پذیرفتن مسئولیتی بیان می‌کنند.»
وی افزود: «این رفتار در طیفی از اصول‌گرایان سابقه‌دار است. بارها در کیهان نسبت‌های این‌چنینی به آقایان کروبی، خاتمی، موسوی و دیگران داده‌ شده و آنها را ستون پنجم دشمن نامیده‌اند. وقتی کیهان تیتر می‌زند که «اگر کار اسرائیل است، حیفا را بزنیم» معلوم است که درکی از موضوع ندارند. اگر حیفا را بزنیم، این به معنای ویران شدن و جنگ در منطقه و خسارت و ویرانی ایران است.»
انصاری‌راد تصریح کرد: «اینها از همان تفکری هستند که ابتدای مذاکرات مخالفت می‌کردند که دولت کار خود را انجام دهد؛ تحریم‌ها برطرف شود؛ پول‌های بلوکه شده به کشور باز گردد و مردم نفسی بکشند. آنها کسانی هستند که حساب و کتابی در کارشان نیست. چرا رئیس کمیسیون امنیت ملی باید بگوید آقای روحانی باید اعدام شود؟ اصلاً معنای این حرف را متوجه هستند؟ آیا می‌توان بدون محاکمه و حساب و کتاب شخص دوم مملکت را به اعدام محکوم کرد؟ آنها کلامشان را به درستی محاسبه نمی‌کنند.» او ادامه داد: «طیفی از اصول‌گرایان افرادی هستند که دهانشان را باز می‌کنند و ناسزا می‌گویند، دستور حمله به سفارت و کشورها را می‌دهند. این طیف را باید کنار زد. در بین اصول‌گرایان افراد درستی نیز وجود دارند. این افراد باید دور هم جمع بشوند و در انتخابات افرادی را انتخاب کنند که واقعاً شأن و شایستگی داشته باشند. اصلاح‌طلبان نیز باید همین رویه را در پیش بگیرند.»
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به ضرورت همدلی و اتحاد در شرایط فعلی تاکید کرد: «باید درصدد حل تنش‌های داخلی و مشکلات خارجی کشور با مجامع بین‌المللی بربیاییم و کشور ایران باید بدون جنگ داخلی و خارجی به حیات سرفرازانه خود ادامه دهد.»