نهج‌البلاغه؛ منبعی سرشار برای استخراج حقوق شهروندی
ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1644

بایدن:

جلوی چشم همه واکسن کرونا می‌زنم

به گزارش خبرگزاری رویترز، جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در گفت‌وگویی با شبکه خبری سی.ان.ان گفت: «به صورت علنی و در انظار عمومی، واکسن مقابله با کروناویروس را برای نشان دادن امنیت آن به مردم، می‌زنم و دکتر آنتونی فائوچی، مشاور ارشد دولت در امور پاندمی کرونا را در دولتم حفظ خواهم کرد.» این در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مدت‌هاست که اقدامات فائوچی را در مقابله با ویروس کرونا مورد انتقاد قرار داده است. او ادامه داد: «مردم اعتمادی به توانایی واکسن در مبارزه با کرونا ندارند و مهم است رئیس جمهور و معاونش چه می‌کنند.» این در حالی است که کامالا هریس معاون بایدن، در ماه سپتامبر با انتقاد جمهوری خواهان روبه‌رو شد، چون گفته بود به واکسنی که تحت نظر دولت ترامپ توسط سازمان‌های بهداشتی آمریکا تایید شده باشد، اعتماد نخواهد کرد.
در همین حال آنتونی فائوچی، مشاور ارشد دولت در امور مبارزه با کرونا و مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا اوایل روز پنجشنبه با مشاوران بایدن در امور پاندمی دیدار کرد. بایدن نیز در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت که از فائوچی خواسته تا به عنوان مشاور ارشد پزشکی در دولت به کار خود ادامه دهد. کامالا هریس، معاون بایدن نیز در این مصاحبه اشاره کرد که رئیس جمهوری منتخب از کنگره خواسته تا لایحه ۹۰۸میلیارد دلاری مطرح شده از سوی میانه‌روهای سنا را تصویب کند اما این را هم گفت که این مسئله را باید آغازی بر ارائه کمک‌ها در دوران پاندمی دید.
بایدن همچنین اشاره کرد: «مردم واقعا آسیب دیده‌اند. آنها از مرگ می‌ترسند. من از آمریکایی‌ها می‌خواهم در ۱۰۰ روز نخست ریاست جمهوری او برای مهار ویروس کرونا ماسک بزنند. اگر مردم صورت خود را بپوشانند شاهد کاهش قابل توجه موارد ابتلا به کووید-۱۹ خواهیم بود.» بایدن همچنین گفت که او همچنین دستور زدن ماسک در کلیه ساختمان‌های دولت فدرال و ایستگاه‌های حمل و نقل را خواهد داد. اظهارات رئیس جمهوری منتخب آمریکا درباره تزریق واکسن کرونا در ملأعام پس از آن مطرح شد که بیل کلینتون، جورج بوش پسر و باراک اوباما، روسای جمهور سابق آمریکا نیز اعلام کرده بودند که واکسن را در ملأعام دریافت می‌کنند تا ایمن بودن آن را نشان دهند.