نهج‌البلاغه؛ منبعی سرشار برای استخراج حقوق شهروندی
ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1644

با حضور رئیس کل دادگستری استان فارس در زندان مرکزی شیراز انجام شد:

دیدار چهره به چهره مسئولان قضایی با زندانیان بند نسوان

شیراز-خبرنگار همدلی:در ادامه اجرای طرح پایش و غربالگری زندانیان در استان فارس با حضور رئیس کل دادگستری استان فارس دفتر خدمات الکترونیکی قضایی در زندان مرکزی شیراز به بهره‌برداری رسید.
در ادامه این مراسم همچنین رئیس کل دادگستری فارس و معاونین قضایی دادگستری استان از زندان مرکزی شیراز بازدید و با زندانیان اندرزگاه نسوان ملاقات کردند. رئیس کل دادگستری استان فارس در حاشیه افتتاح دفتر خدمات الکترونیکی قضایی درزندان عادل‌آباد شیراز هدف از راه‌اندازی این دفتر را تسریع در ارسال درخواست‌های قضایی زندانیان و رسیدگی به تقاضای آنان به صورت سیستمی خواند و افزود: همزمان با افتتاح این دفتر دفاتر خدمات قضایی در زندان‌های اقلید، کازرون و بوانات نیز آغاز به کار کرد. رئیس کل دادگستری فارس با بیان این‌که با فراهم شدن زیرساخت‌ها دفتر خدمات قضایی به زودی دفتر خدمات قضایی در سایر زندان‌های استان نیز راه‌اندازی‌‌ می‌شود، گفت: با این کار ارزشمند، روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی زندانیان درخصوص اعسار و محکومیت‌های مالی با سرعت بیشتری انجام‌‌ می‌شود. حجت الاسلام والمسلمین سیدکاظم موسوی افزود: استان فارس به لحاظ جمعیت کیفری یکی از استان‌های بزرگ کشور محسوب‌‌ می‌شود که با اجرای مناسب و مستمر طرح پایش زندانیان توسط قضات با بهره‌گیری از تأسیسات قانونی و اعطای تسهیلات پیش بینی شده در طرح پایش زندانیان آمار قابل توجهی از مددجویان زندان‌های استان کاهش یافت که از این حیث جزء استان‌های برتر کشور‌‌ هستیم. رئیس کل دادگستری استان فارس در ادامه با حضور در بند نسوان زندان مرکزی شیراز به دیدار چهره به چهره با مددجویان این بند پرداخت و در حاشیه این حضور تأکید کرد: مددجویان بند نسوان به لحاظ شرایط ویژه بیش از همیشه مورد توجه قضات قرار گیرند و همکاری بیشتری در راستای اعطای مرخصی و هم‌چنین استفاده از تسهیلاتی همچون آزادی مشروط برای آنان فراهم شود. وی همچنین به قضات توصیه کرد: به زندانیان این بند که دارای جرائمی مانند مواد مخدر و برخی از جرایم مالی هستند با رأفت بیشتری نگاه شود.
بحرینی معاون قضایی دادگستری فارس نیز در دیدار مسئولین قضایی استان از زندان مرکزی شیرازگفت: با توجه به اختلاف نظری که در بحث توبه وجود دارد درکل جرایم سبک درجه 5-6-7 و درمواردی که منجر به آزادی‌‌ می‌شود باید این موارد، به دادگاه تجدید نظر ارسال شود. مدیرکل زندان‌های فارس گفت: دفتر خدمات قضایی در زندان مرکزی شیراز راه‌اندازی و در مرحله بعد در سایر زندان‌های استان نیز راه‌اندازی‌‌ می‌شود.
اسحاق ابراهیمی گفت: در این بازدید علاوه بر ملاقات چهره به چهره زندانیان با مسئولان قضایی، پنجمین بسته معیشتی که به تعداد 210بسته توسط خیرین این استان تهیه شده بین خانواده‌های زندانیان نیازمند توزیع‌‌ می‌شود.
ابراهیمی یادآور شد: با اجرای طرح پایش زندانیان، تاکنون تعداد4650 کاربرگ تهیه و به مراجع قضایی ارسال شده است.

کشف دو محموله سلاح و مواد مخدر در 24 ساعت گذشته

در همین حال، رئیس کل دادگستری استان فارس از کشف دو محموله سلاح و مواد مخدر در شهرستان‌های فسا و شیراز در پایان هفته گذشته خبر داد.
حجت الاسلام والمسلمین سیدکاظم موسوی با تأکید بر این‌که نظارت دادستان‌های حوزه‌های قضایی و هوشیاری ضابطین قضایی نقش عمده‌‌ای در حفظ و صیانت از امنیت استان دارد گفت: همکاری و تعامل دستگاه قضایی و هوشیاری ضابطین قضایی زمینه کشف 5 قبضه سلاح کمری جنگی در شهرستان فسا و همچنین کشف 494 کیلوگرم مواد مخدر از نوع تریاک شده است. این مقام ارشد قضایی استان با اشاره به این‌که در پرونده‌های مذکور دو نفر دستگیر و با دستور مقام قضایی روانه زندان شده‌اند، گفت: طبق گزارش‌های قضایی واصل شده سلاح‌های جنگی کشف شده از شرق کشور وارد شده بودند و قاچاقچیان قصد عرضه و توزیع آن در شهرستان فسا را داشتند که با اشراف اطلاعاتی و عملیات به موقع مأموران این اقدام قاچاقچیان با شکست مواجه شد.
رئیس کل دادگستری فارس همچنین در خصوص مواد مخدر کشف شده نیز بیان داشت: پس از شناسایی خودرو حامل مواد نيروي انتظامي با ایجاد ایست بازرسی هدفمند موفق به کشف مواد و توقیف خودرو و كشف مواد شد.
وی تصریح کرد: پرونده قضایی در خصوص دستگیرشدگان تشکیل شده و تحقیقات اولیه در راستای شناسایی سایر عوامل احتمالی دخیل تحت نظر مقام قضايي آغاز شده است.