نمایندگانی که از جنس مردم نیستند
ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1618

چین بر حفظ توافق هسته‌ای تاکید کرد

‌تلاش‌‌های شرق و غرب برای تقویت برجام

همدلی| شرق و غرب سخن از برجام را در دستور کار خود قرار داده‌‌‌اند. با پیروزی جو بایدن در آمریکا و تقویت احتمال بازگشت آمریکا به توافق برجام حالا بسیاری از کشورهای جهان و موثر در این توافق اعلام کرده‌اند‌‌‌ که باید تلاش کنند تا برجام حفظ شود. این در حالی است که عده‌ای از مخالفان دولت دست به کار شده‌اند‌‌‌ تا مانع از احیای برجام شوند.
چندی پیش نیکی هیلی نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل که از چهره‌های ضد ایرانی در دولت دونالد ترامپ به حساب می‌آمد با اشاره به ‌این‌که بایدن می‌خواهد به توافق هسته‌ای با ایران (برجام) باز گردد مدعی شد که بازگشت جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا به برجام اشتباه بزرگی است.
همین حضور بایدن و تقویت احتمال بازگشت آمریکا باعث شده تا کشورهای مختلف به تکاپو بیفتند. دیروز سخنگوی وزارت خارجه چین با اشاره به برگزاری نشست کمیته مشترک برجام در ۲۶ آذر در وین اظهار کرد: مهم نیست که اوضاع چگونه پیش می‌رود، ادامه حفظ و اجرای برجام باید پیش شرط اساسی هرگونه راه حل سیاسی برای ‌مسئله هسته‌ای ایران باشد. به گزارش ایرنا، خانم «هوا چون اینگ» روز سه‌شنبه در کنفرانس خبری روزانه در پکن در مورد جزئیات نشست کمیته مشترک برجام افزود: در این نشست، شرکت کنندگان برجام اوضاع کنونی ‌مسئله هسته‌ای ایران را ارزیابی و چگونگی اجرای برجام را مورد بررسی قرار خواهند داد و مراحل بعدی را هماهنگ می‌سازند.
وی با اشاره به ‌این‌که چین نمایندگان خود را برای شرکت در این نشست اعزام خواهد کرد، ابراز امیدواری کرد که طرف‌های مختلف با استفاده از فرصت این نشست، بیش از پیش از برجام و شناخت مشترک قطع نامه ۲۲۳۱ شورای امنیت دفاع و به طور کامل آن را اجرا کنند و روش مقابله با چالش‌های کنونی را مورد بحث و بررسی قرار داده و به پیشبرد حل و فصل سیاسی ‌مسئله هسته‌ای ایران ادامه دهند. خانم هوا افزود: ما منتظر هستیم آمریکا با عقلانیت و عمل‌گرایی، هرچه زودتر به برجام بازگردد و با اقدامات عملی برای حفظ سازوکار منع گسترش سلاح‌‌های هسته‌ای بین‌المللی و صلح و ثبات منطقه خاورمیانه مسئولیت خود را برعهده بگیرد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه سخنانش در این میزگرد ابراز امیدواری کرد که با رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران، برجام دوباره احیا شود.
وی گفت: ایران همچنان عضو برجام است، اما باید به اجرای کامل تعهداتش ذیل این توافق بازگردد. این در شرایطی است که ایران هم باید بتواند از مزایایی که در برجام وعده داده شده بهره‌مند شود.
وی یادآور شد که برجام صرفا یک توافق هسته‌ای نیست و از بخش‌های دیگری برخوردار است که باید به آن پرداخته شود.

تلاش اتحادیه اروپا

جوسپ بورل روز سه‌شنبه در میزگردی پیرامون تحولات سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک دهه گذشت برجام را به لحاظ امنیتی توافقی حائز اهمیت توصیف کرد و افزود که اتحادیه اروپا تلاش زیادی را برای زنده نگه‌داشتن این توافق پس از خروج آمریکا از آن صورت داد. وی در همین پیوند به برگزاری نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام که قرار ۲۶ آذر ماه برگزار شود اشاره و تصریح کرد که در این جلسه تمام تلاش‌ها برای احیای این توافق به‌کار گرفته خواهد شد.
سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا دیروز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح مدیران سیاسی وزارت امور خارجه کشورهای عضو این توافق، در ۲۶ آذر ۱۳۹۹ خبر داد.
بر اساس بیانیه یادشده، شرکت‌کنندگان قرار است درباره اقدامات جاری برای حفظ برجام و نحوه تضمین اجرای کامل و موثر این توافق توسط همه طرف‌ها از جمله آمادگی برای تبادل نظرات در سطح وزرا (در آینده) گفت‌وگو کنند.
نشست کمیسیون مشترک برجام به طور معمول هر سه ماه یکبار برای بررسی وضعیت اجرای این توافق برگزار می‌شود. آخرین نشست اعضا شهریور ماه گذشته، به دلیل فراگیری ویروس کرونا با سه ماه تاخیر برگزار شد. ایران ۲ سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام‌هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش آغاز کرد.

توصیف موگرینی از برجام

مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا در میزگردی با حضور سلف و جانشین خود، رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران در سال ۲۰۱۵ را هیجان‌انگیزترین و مهم‌ترین رویداد یک دهه گذشته نامید. فدریکا موگرینی این سخنان را روز سه‌شنبه در نشست بررسی تحولات سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در یک دهه گذشته مطرح کرد و افزود: ۱۴ جولای ۲۰۱۵ پس از سال‌ها مذاکرات با ایران که پیش از من خاویر سولانا آغازگر آن بود موفق شدیم به توافق برسیم و آن لحظه بسیار هیجان‌انگیز و حساس بود. وی با مرور بر مذاکرات طاقت‌فرسا میان اعضای برجام پیش از رسیدن به این توافق و ‌این‌که به گفته او گاهی شرکت کنندگان هفته‌ها از اتاق مذاکرات خارج نمی‌شدند یادآور شد که برجام یکی از پیچیده‌ترین توافقات تاریخ معاصر است که به لطف تلاش شبانه‌روزی دیپلمات‌ها و کارشناسان حاصل شد.
مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا سپس خروج آمریکا از برجام را آزمونی سخت برای اتحادیه اروپا توصیف و تصریح کرد: اما ما توانستیم برجام را به رغم فشارهای آمریکا حفظ کنیم و اینک زمانی حیاتی است که به ایران و آمریکا برای بازگشت به این توافق کنیم. پیش از او خاویر سولانا مسئول اسبق سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در سخنانی خروج دونالد ترامپ از برجام را رویدادی تلخ عنوان و تصریح کرد که پس از سال‌‌ها مذاکره، این یک تصمیم غیر مسئولانه بود وی ابراز امیدواری کرد که دولت جو بایدن، تصمیم اشتباه ترامپ را جبران کند.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه و غیرقانونی کشورش را از برجام خارج کرده و تحریم‌های رفع شده به واسطه این توافق را علیه ملت ایران بازگرداند.