نمایندگانی که از جنس مردم نیستند
ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1618

نمایندگان مجلس در میان مخالفت دولت، خروج از برجام را کلید زدند

اعدام برجام در بهارستان

همدلی| عملیات تروریستی روز جمعه گذشته که احتمال طراحی آن توسط نیروهای رژیم صهیونیستی، روز به روز قوت بیشتری می‌‌گیرد، سرعت ‌‌اصول‌گرایان را برای خروج از برجام افزایش داده است. ‌مسئله‌ای که البته تحقق احتمالی آن، به نوعی دستیابی رژیم صهیونیستی به هدف اصلی خود یعنی دور کردن ایران و آمریکا از بازگشت به معاهده برجام را تسهیل می‌‌کند. از این منظر می‌‌توان تصویب روز گذشته طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌‌ها» در مجلس را استفاده ‌‌اصول‌گرایان از شرایط پیش آمده برای رویارویی مستقیم با دولت روحانی، دستیابی به آرزوی سقوط کامل برجام و از بین بردن پل‌‌های ارتباطی با آمریکای دوران بایدن ارزیابی کرد. تیر خلاص بر برجام نصف و نیمه‌ای که ایران برای حفظ آن، هزینه‌‌های بسیاری داده و تحریم‌‌های سنگینی را به جان خریده است، آن هم در شرایطی که می‌‌توان با وجود نزدیکی تغییر قدرت در آمریکا، به بازگشت آن امید داشت، در حال حاضر به عنوان تنها راهکار مجلسیان به عنوان پاسخ به این عملیات تروریستی ارزیابی شده است؛ پاسخی درخور که البته نیات دیگر آنان در برابر دولت‌‌ بی‌رمق روحانی را نیز پوشش می‌‌دهد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز گذشته، کلیات و جزئیات طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» را به تصویب رساندند. هر چند در نهایت اجرای این طرح منوط به تایید شورای نگهبان خواهد بود، اما به هر روی اگر ایران، مفاد این مصوبه را عملیاتی کند عملا از برجام خارج خواهد شد و برای کشورهای دیگر هم بیانگر خروج ایران از توافق است، حتی اگر آن را به زبان نیاورد. مطابق با ماده ششم این طرح مجلس دولت را مکلف کرده است که یک ماه پس از تصویب این قانون در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعهد طرف در برجام و عادی نشدن روابط کامل بانکی، عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده‌‌های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش؛ نظارت‌‌های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند. همچنین تولید اورانیوم با غنای ۲۰درصد به میزان سالانه حداقل ۱۲۰کیلوگرم، افزایش ظرفیت غنی‌سازی و تولید اورانیوم غنی شده به میزان ماهانه حداقل ۵۰۰کیلوگرم، آغاز عملیات غنی‌سازی و تحقیق و توسعه با ماشین‌‌های نسل ششم IR-6 با حداقل ۱۶۴ ماشین، بهره‌برداری از کارخانه تولید اورانیوم فلزی در اصفهان و همچنین طراحی یک راکتور آب سنگین ۴۰مگاواتی جدید با هدف تولید رادیو ایزوتوپ‌‌ها از جمله مفاد دیگر این مصوبه مجلس است.
پس از تصویب این طرح، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس با تاکید بر این که مجلس با تصویب طرح، به جاده یک طرفه در برجام در مقابل غربی‌‌ها پایان داد، گفت: «غربی‌‌ها نه تنها به تعهدات خود در برجام عمل نکردند که با خرابکاری در نطنز به صنعت ما آسیب زده و حتی حاضر به محکومیت اقدامات تروریستی در کشورمان نشدند. غربی‌‌ها مطمئن باشند تا زمانی که به تعهدات خود عمل نکنند ما این مسیر را پیش خواهیم برد و هر گاه آنها تعهداتشان را اجرا کردند، براساس ماده 7 این طرح، موضوع قابل مذاکره است.»

مخالفت جدی دولت

این در حالی است که ساعاتی پیش از تصویب این طرح، علی ربیعی سخنگوی دولت در یک نشست خبری، اشاره کرد: «این موضوع از اختیارات شورای عالی امنیت ملی است و مسئولیت هر گونه تصمیم درباره برجام و برنامه‌‌های هسته‌ای براساس اصل ۱۷۶ قانون اساسی فراقوه‌ای بوده و هیچ نهاد و قوه‌ای به تنهایی‌‌ نمی‌تواند خارج از این چارچوب اقدام کند و به نظر می‌‌رسد مجلس هم‌‌ نمی‌تواند در این موضوعات وارد شود و قطعا شورای نگهبان در مورد این طرح به این موارد توجه خواهد کرد و به محدودیت‌های قانونی، ملاحظات و مصلحت‌‌های ملی توجه خواهد شد.» او اشاره کرد:«انباشت اورانیوم با غنای ۲۰درصد و همین‌طور عدم اجرای پروتکل الحاقی منجر به دائمی شدن تحریم‌‌ها می‌‌شود؛ در این صورت به مذاکرات هسته‌ای و برجام نیازی‌‌ نمی‌بود، قبل از برجام، پروتکل الحاقی را اجرا‌‌ نمی‌کردیم و صدها کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰درصد در اختیار داشتیم، اما همچنان تحت سخت‌ترین تحریم‌‌های چندجانبه شورای امنیت سازمان ملل متحد بودیم. بنابراین اگر هدف از طرح آن طور که در عنوان آن آمده، اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌‌ها باشد، بر اساس تجربه‌‌های پیشین، این طرح شامل کیفیت غنی‌سازی و عدم اجرای پروتکل الحاقی، کمکی به لغو تحریم‌‌ها‌‌ نمی‌کند.» سخنگوی وزارت امور خارجه نیز دیروز تأکید کرد که دولت مخالف طرح مجلس است.
در همین حال محمود احمدی بیغش یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در واکنش به این سخنان ربیعی، تاکید کرد که دولت حق ندارد مصوبات مجلس شورای اسلامی را زیرسوال برده و به رای مردم بی‌توجه باشد. او در اخطاری در جریان جلسه علنی روز گذشته اشاره کرد: «امروز کلیات این طرح در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و اکنون در حال بررسی جزئیات آن هستیم و مردم نیز از تصویب این طرح خوشحال هستند، اما متاسفانه سخنگوی دولت این طرح را خلاف دانستند. لطف کنید از امروز قبل از ورود به مجلس از دولتمردان اجازه بگیرید و از آنها بخواهید که برای ما دستور کار بفرستند، این چه وضعیتی است و این برخورد با نمایندگان خلاف قانون است.»
او در ادامه اظهار کرد: «چگونه دولت تصمیمات مجلس شورای اسلامی را زیر سوال می‌برد؟ مگر تا به امروز اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی چه سودی برای مردم داشته است؟ هر حرفی که به نمایندگان بزنند ما چشم‌پوشی می‌کنیم اما این رفتار توهین به حقوق مردم است.» این نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: «جریانی که در این چند سال هزینه زیادی را بر دوش مردم گذاشته است امروز مجلس شورای اسلامی و رئیس مجلس را به تندروی محکوم می‌کنند. چرا فکر می‌کنید بایدن از دونالد ترامپ بهتر است و به او امید دارید؟» او در ادامه تاکید کرد: «همان‌هایی که برجام را در ۲۰دقیقه در مجلس شورای اسلامی به تصویب رساندند و این بلا را بر سر مردم آوردند امروز قلم بر دست گرفتند و عملکرد مجلس را زیر سوال می‌برند.»
در همین زمینه مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در تشریح طرح دو فوریتی اقدام راهبردی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و لغو اجرای پروتکل‌ الحاقی اظهار داشت: «برجام دو طرف داشت که یک طرف آن 1+5 بوده و طرف دیگر آن جمهوری اسلامی ایران است؛ جمهوری اسلامی تمام تعهدات برجامی خود را از صفر تا صد انجام داده و گزارشات متعدد و مکرر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که جمهوری اسلامی تمامی تعهدات خود را اجرا کرده است. متأسفانه طرف‌های مقابل ما که یکی از آنها آمریکا بود، کاری کرد که تحریم‌های بانکی به صورت کاغذی لغو شد، ولی سایه سنگین تهدید و تحریم را بر نظام بانکداری دنیا حفظ کرد و عملا هیچ تحریمی برداشته نشد.»
او با خطاب قرار دادن روحانی، اضافه کرد:«با خروج آمریکا، رئیس جمهور اعلام کرد که مزاحمی از برجام خارج شد و 1+5 از این به بعد تبدیل به 4+1 شد؛ از کرامات شیخ ما چه عجب، شیره را خورد و گفت شیرین است و هر دانش‌آموز دبستانی هم می‌داند که 1+5 بعد از خروج یک کشور تبدیل به 1+4 می‌شود. آیا مزاحمی رفت که برجام راه خود را ادامه دهد یا زمانی که به بهره‌برداری جمهوری اسلامی رسیدیم، از برجام خارج شد که به تعهداتش عمل نکند و عملا مزاحمت برای عدم اجرای تعهدات سایر شرکا ایجاد کرد.» او اضافه کرد: «سهم ایران در برجام قفل شده است و ما به سهم و حق خود نرسیدیم؛ طرف‌های ما به وظایفشان عمل نکردند و اتحادیه اروپا هم حاضر نشد هزینه بپردازد؛ طبق عرف و قوانین و حقوق و تکلیف جمهوری اسلامی هم باید از مسیری که رفته است بازگردد.» او در توضیح بیشتر گفت: «تفاوت این طرح با دیگر طرح‌ها آن است که یک مسیری برای تعطیل کردن تعهداتی که تاکنون اجرایی کرده‌ایم پیش‌بینی شده است و در پایان هم ماده‌ای به عنوان جرم‌انگاری برای آن طراحی شده است.»

از بین بردن زمینه دیپلماسی

مصوبه دیروز مجلس با واکنش‌‌های مختلفی نیز از سوی سیاسیون و فعالان شبکه‌‌های اجتماعی روبه‌رو شد. حشمت‌الله فلاحت پیشه در گفت وگو با خبرنگار جماران، در خصوص مصوبه مجلس با عنوان «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌‌ها» اظهار داشت: «به نظر من باید کارشناسی بیشتری روی این طرح صورت بگیرد. چون این طرح نه تنها تحریم‌‌ها را از بین‌‌ نمی‌برد بلکه زمینه کاهش تحریم‌‌ها را از بین می‌‌برد. نتیجه این طرح از بین بردن زمینه‌‌های دیپلماسی و ضربه زدن به برجام است؛ برجامی که ایرانی‌‌ها تحریم‌‌ها را تحمل کردند و پای آن ماندند. من به حسن نیت خیلی از نمایندگان برای رفع مشکلات مردم اعتقاد دارم، ولی متأسفانه پشت این طرح بیشتر یک روح جناحی می‌‌بینم تا ‌‌این‌که روح ملی باشد.»
در همین زمینه عباس عبدی، تحلیل‌گر مسائل سیاسی و اجتماعی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «با این رفتاری که از جناح ‌‌اصول‌گرا در این یکی دو روز می‌بینیم باید دعا کرد، ترامپ برگردد چون کارهایی که انجام می‌دهند تا تحریم‌‌ها باقی بماند ناشی از عصبی شدن از شکست ترامپ است و خطرش برای ایران بیشتر از وجود ترامپ است.» برخی همزمان این گونه تحلیل کردند که مجلس شورای اسلامی در تلاش است تا دولت را از مزایای بازگشت آمریکا به برجام محروم کند تا به این ترتیب با روی کار آوردن یک دولت ‌‌اصول‌گرا مزایای برجام را به نام خودشان مصادره کنند.