مذاکره در پشت خاکریزها
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1611

همکاران ارشد وزیر بهداشت با طرح انتقادات صریحی استعفا کردند

روزهای دشوار آقای نمکی

همدلی| گروه اجتماعی- به رغم ادعاهای وزیر بهداشت در مورد کنترل کرونا و ارائه الگویی جهانی برای مبارزه با این ویروس، اما تاکنون نسخه نمکی برای وزارت بهداشت در دوره پاندمی کرونا مفید واقع نشده است. روزانه نزدیک به ۵۰۰ قربانی و ۱۳هزار مبتلا عملکرد وزارت بهداشت و شخص سعید نمکی وزیر این وزارتخانه در مبارزه با کروناست؛ عملکردی که صدای معاونین نمکی را نیز درآورده است. از ابتدای شیوع ویروس کرونا بسیاری سعید نمکی را گزینه مناسبی برای فرماندهی وزارت بهداشت نمی‌دانستند. به‌ویژه وی یک روز قبل از اعلام رسمی کرونا به کشور به طور کلی وجود این ویروس در کشور را انکار کرده بود و روز بعد با مرگ دو نفر در قم ورود کرونا به کشور تایید شد. همان زمان بسیاری معتقد بودند انکار وزیر بهداشت یا به دلیل مطلع نبودن وی از وجود ویروس کرونا در کشور بوده است که این عدم اطلاع و آگاهی آن هم از سوی وزیر بهداشت یک نقص بزرگ است و نشان می‌دهد این شخص قابلیت و توانایی این مسئولیت بزرگ را ندارد. از سوی دیگر برخی انکار وجود کرونا در کشور از سوی نمکی را به عدم صداقت وی با مردم گره زدند و می‌گفتند نمکی از وجود ویروس در کرونا اطلاع داشته اما با مردم صادق نبوده است‌. بنابراین می‌گفتند عدم صداقت وی آن هم در مورد موضوعی که با سلامت مردم رابطه مستقیمی دارد نمی‌تواند از او فرماندهی قابل اعتماد بسازد. در طول ۹ماه شیوع ویروس کرونا سیاست‌های کرونایی نمکی همواره از سوی کارشناسان و آگاهان حوزه بهداشت مورد انتقاد قرار گرفته است. منتقدین سیاست‌های مقابله با کرونا وزیر بهداشت به لایه‌های نزدیک وی نیز رسید و دو روز پیش یکی از معاونین نمکی دست به قلم شد و طی نامه‌ای سرگشاده که در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد ضمن انتقاد به عملکرد وی استعفا خود را علنی کرد.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت که سیاست‌های مقابله با کرونا نمکی را تاب نیاورده بود در نامه‌اش، سعید نمکی را به دلیل «بی‌توجهی» به توصیه متخصصان و «مدیریت بسیار غلط»، در بالابودن میزان مرگ ناشی از کرونا در ایران مقصر دانسته و در نامه استعفای خود نوشته است که مدیریت وزارت بهداشت باعث «تلفات انسانی بسیار» در ایران شده است.
رضا ملک‌زاده خطاب به سعید نمکی نوشته:«مدیریت بسیار غلط، پرنقص در پاندمی کرونا که به دلیل عدم مشورت و توجه شما به توصیه‌ها و هشدارهای متخصصان و محققان نظام سلامت، موجب تلفات انسانی بسیار در ایران شده است و در عین حال مدعی درس مدیریت بحران کرونا به سایر کشورها هستید.» وی در بخش دیگری از نامه نوشته: «اظهارات غیر علمی و ناشی از شتابزدگی جنابعالی در مورد تولید واکسن ایرانی کرونا که هنوز در حال طی مراحل اولیه بوده و شما مدعی معرکه گرفتن برای تولید آن شده‌اید.»
نمکی، وزیر بهداشت ۲۱مهرماه امسال گفته بود که تا دو سه هفته آینده آزمایش واکسن کرونای ایرانی بر روی انسان آغاز می‌شود. علاوه بر ملک‌زاده، علی نوبخت حقیقی دبیر شورای مشورتی مدیریت کرونا هم در اعتراض به وزیر بهداشت استعفا کرده است. او حدود دو هفته پیش به این سمت منصوب شده بود. علی نوبخت حقیقی، معاون سابق وزارت بهداشت و دبیر شورای مشورتی مدیریت کرونا هم در نامه استعفای خود به وزیر بهداشت نوشته است که «بعد از سخنان آن جناب در اصفهان در کوبیدن علم و دانشمندان پزشکی جان بر کف ایران و پاسخ معاونت پژوهشی متاسفانه راهی برای همکاری بنده با جنابعالی و آن وزارتخانه باقی نگذاشته است.»
از لحظه انتشار استعفای این دو مقام وزارت بهداشت به ویژه ملک‌زاده واکنش‌ها به آن بسیار زیاد بوده است. رسانه‌های نزدیک به جناح اصول‌گرا دراین‌باره بیکار نبودند و در حمایت از سعید نمکی اتهام‌هایی را علیه معاون مستعفی او مطرح کردند. سایت مشرق نیوز دراین‌باره نوشت که «رضا ملک‌زاده معاون وزارت بهداشت، در حالی از سمت خود استعفا داد که در سه دهه اخیر علاقه وافری به انجام مطالعات بالینی بر روی ایرانیان و ارائه اطلاعات آن به بیگانگان داشته است.» ادعایی نزدیک به صحبت‌های چند روز گذشته محمود احمدی‌نژاد که به آزمایش دارو بر روی 3هزار ایرانی اشاره کرده بود.
با این وجود گروه‌ها و افراد دیگری هم به استعفای ملک‌زاده واکنش نشان دادند، عباس عبدی، فعال رسانه‌ای در یادداشتی خواستار استعفای سعید نمکی شد و دکتر مصطفی معین، وزیر علوم در دولت اصلاحات در واکنش به استعفای ملک‌زاده نوشت: «این اخلاق و رفتار و تدبیر مدیریتی آقای وزیر، یکی از علل اصلی تداوم امواج مهیب کرونا و کشتار گسترده کادرهای پزشکی، پرستاری و عموم ملت و نیز استعفای آقای دکتر ملک‌زاده، معاون دانشمند تحقیقات و فناوری و مشاور محترم وزیر، آقای دکتر نوبخت، نایب‌رئیس و دبیر شورای مشورتی بیماری کرونا، بوده است!»
با این وجود به گزارش رسانه‌ها سعید نمکی بلافاصله روز گذشته در حکمی دکتر فرید نجفی را به عنوان سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری منصوب کرد. او در حکم دکتر نجفی در واکنش به استعفای ملک‌زاده نوشت: «بعضی از موارد غیرعالمانه از قبیل عدم ابتلای مجدد، گرفتاری سی میلیون نفر هموطن و ترویج اندیشه ایمنی دسته‌جمعی از تراوشات آن مجموعه(ملک‌زاده) بود که کار را در مدیریت بیماری و اوضاع مدیران ارشد سخت‌تر کرد.» مواردی که نمکی از تیم جدید خواست به آن‌ها نپردازند.