مذاکره در پشت خاکریزها
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1611

سایه تروریسم در افغانستان گسترده‌‌تر می‌شود

رد وحشت 14موشک بر تن کابل

همدلی| روز گذشته شهر کابل در افغانستان بار دیگر هدف شلیک چند راکت قرار گرفت که در اثر آن چندین غیر نظامی جان خود را از دست دادند. در همین زمینه وزارت کشور افغانستان تایید کرد که در اثر شلیک ۱۴ راکت، دو انفجار در منطقه پلچرخی در کابل و همچنین محله چهل‌ستون واقع در منطقه هفتم رخ داده است که طی آن ۳غیرنظامی کشته و ۱۱تن زخمی شده‌اند.
این در حالی است که اکمل سمسور، سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان گفته است که تاکنون پنج کشته و ۲۱ زخمی به بیمارستان انتقال داده شده است. منابع همچنین از شلیک ۱۰راکت به مناطق مختلف شهر کابل خبر داده‌اند که تاکنون از تلفات احتمالی این رویداد گزارشی در دست نیست. شاهدان عینی می‌گویند که یک راکت در منطقه پل «باغ عمومی» درمرکز شهر کابل و نزدیک وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان اصابت کرده و هچنین از اصابت راکت به منطقه خیرخانه در شمال شهر کابل نیز گزارش شده است. با این حال برخی گزارش‌‌های دیگر تعداد راکت‌‌های شلیک شده را ۲۳مورد اعلام کرده و خاطرنشان کرده‌اند که انفجارها در مناطق پرجمعیت کابل و همچنین محل سفارتخانه‌ها و شرکت‌های بین‌المللی رخ داده است.
طارق آرین، سخنگوی وزارت کشور گفته است که این راکت‌ها صبح دیروز در حوزه‌ دهم امنیتی، «برج برق چهار‌قلعه»، «کوچه‌ی طاهری»، «نعمت‌پلازا» و همچنین منطقه‌ای درنزدیکی دانشگاه خصوصی «سلام» و «چهارراهی گل‌سرخ» در حوزه‌ چهارم امنیتی را مورد اصابت قرار داده‌اند. بر اساس اظهارات او راکت‌ها در مناطق مسکونی نیز فرود آمده‌اند و از داخل دو خودرو شلیک شده‌اند. این در حالی است که گفته می‌شود داعش مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت و طالبان نیز پس از این حملات، بلافاصله دست داشتن در این حملات راکتی را تکذیب کرد.
پس از انفجارهای روز گذشته، زنگ‌های هشدار سفارتخانه‌ها و برخی مشاغل موجود در منطقه سبز و اطراف آن به صدا در آمد، منطقه‌ای که میزبان ده‌ها شرکت بین‌المللی و کارمندان آن است. این در حالی است که پیش از حملات پی در پی راکتی، دو انفجار دیگر ناشی از مین مغناطیسی سحرگاه شنبه در کابل رخ داد که یک مورد آن به یک خودروی پلیس برخورد کرد و جان یک پلیس را گرفت و باعث زخمی شدن سه نفر دیگر شد.
سفارت ایران در افغانستان نیز اعلام کرد که یکی از موشک‌های شلیک شده صبح دیروز در محوطه سفارت جمهوری اسلامی ایران فرود آمده و ترکش‌های متعددی به ساختمان اصلی، شیشه‌ها، تاسیسات و تجهیزات سفارت اصابت کرده است. موج خشونت‌ها در هفته‌های اخیر در افغانستان شدت گرفته است. طالبان متعهد شده است که طبق توافق‌نامه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به مناطق شهری حمله نکند، اما مقام‌های دولتی معتقدند که مسئول چندین حمله اخیر در پایتخت نیروهای طالبان هستند.
این انفجارها در حالی رخ داد که قرار بود مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته در دوحه با مذاکره‌کنندگان دولت افغانستان و طالبان دیدار کند. مذاکرات صلح معروف به بین‌الافغانی بین مذاکره‌کنندگان طالبان و دولت افغانستان که از اواسط سپتامبر در قطر آغاز شد اما پیشرفت آن کند گزارش شده است. پنتاگون این هفته اعلام کرد که ۲ هزار سرباز آمریکایی در افغانستان را به زودی از این کشور خارج می‌کند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بارها وعده داده است که به جنگ‌های بی‌پایان، از جمله در افغانستان که طولانی‌ترین مداخله آمریکا در تاریخ است، پایان می‌دهد. این در حالی است که جو بایدن، رئیس جمهور منتخب نیز در این مورد نادر با دونالد ترامپ هم مسیر است و می‌خواهد جنگ در افغانستان خاتمه یابد.
شلیک موشک به شهر کابل بی‌سابقه نیست؛ در مرداد امسال نیز کابل شاهد پرتاب ۱۴ موشک بود. این موشک‌ها زمانی در شهر کابل فرود آمدند که محمد اشرفی غنی، رئیس جمهوری افغانستان در حال اجرای مراسم گذاشتن تاج گل به پای منار استقلال در محوطه ساختمان وزارت دفاع افغانستان بود. چندی پیش نیز مهاجمان مسلح با حمله به دانشگاه کابل، ۲۲نفر را کشتند. برخی از خبرگزاری‌های بین‌المللی شمار کشته شده‌ها در این حمله را ۳۵ نفر ذکر کردند. در این حمله مقام‌های دولتی، طالبان را به عنوان مسئول آن عنوان کردند، با این حال رهبران طالبان این موضوع را تکذیب کردند و در مقابل شاخه خراسان گروه داعش مسئولیت حمله به دانشگاه کابل را بر عهده گرفت. همچنین پیش از آن نیز یک مرکز آموزشی دیگر در غرب کابل مورد حمله دیگری قرار گرفته بود که ۳۰ قربانی برجای گذاشته بود. این حملات در حالی صورت می‌گیرد که امرالله صالح به تازگی مسئولیت رسیدگی به امنیت کابل را بر عهده گرفته است. در حمله انتحاری دیگری نیز که قبل از این در ولسوالی میوند واقع در ولایت قندهار افغانستان اتفاق افتاد، ده‌‌ها کشته و زخمی به جای ماند. این حمله در اثر یورش یک بمبگذار انتحاری با خودرو به یک پایگاه پلیس در این منطقه در جنوب افغانستان بود که دست کم باعث کشته شدن 4 و زخمی شدن 40 تن شد. برخی از رسانه‌های محلی شمار کشته‌شدگان در این انفجار را دست کم ۸ تن ذکر کرده‌اند. مسئولان بیمارستان قندهار نیز گفته‌اند که ۳۴ زخمی از جمله ۲۰ نیروی امنیتی به این بیمارستان انتقال داده شده است.
طارق آریان، سخنگوی وزارت کشور افغانستان این هفته در آماری اعلام کرد که در شش ماه گذشته طالبان ۵۳ حمله انتحاری انجام داده است و عامل ۱۲۵۰ انفجار دیگر بوده است که منجر به کشته شدن ۱۲۱۰ نفر غیرنظامی و زخمی شدن ۲۵۰۰ نفر دیگر شده است.
وزارت خارجه ایران نیز با توجه به اصابت یکی از موشک‌‌های روزگذشته به سفارت ایران به این حملات واکنش نشان داد. به گزارش اداره‌کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، «سعید خطیب‌زاده» در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اخبار منتشر شده در ارتباط با اصابت چندین راکت به شهر کابل از جمله اصابت یک راکت به بخشی از محوطه حیاط سفارت کشورمان، هر گونه اقدام تروریستی که مردم افغانستان و اماکن غیرنظامی را مورد حمله قرار می‌دهد، محکوم کرد. وی با ابراز همدردی با دولت و مردم افغانستان خصوصا خانواده قربانیان این اقدام تروریستی گفت: در حمله تروریستی موشکی روز گذشته به نقاط مختلف شهر کابل و از جمله محله دیپلماتیک این شهر، طبق بررسی‌های به عمل آمده تا این لحظه حداقل یک راکت به محوطه داخلی سفارت ایران در کابل اصابت کرده که در نتیجه آن آسیب‌های جزیی به برخی تاسیسات و تجهیزات سفارت وارد شده است. سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: خوشبختانه هیچ خطری متوجه پرسنل سفارت ایران نشده است.
خطیب‌زاده این حمله تروریستی را نمونه‌ای از جنگ نیابتی و اقدامات هم‌پیمانان تروریست آمریکا در افغانستان ذکر کرد و مسئولیت مستقیم آن را متوجه این کشور دانست.