نمایندگانی که از جنس مردم نیستند
ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1616

فهرستی از نامزدها برای انتخابات1400 منتشر شد

خیز بلند سازندگی برای پاستور

همدلی| حدود 6 ماه مانده به زمان انتخابات ریاست جمهوری آینده، حزب کارگزاران سازندگی از معرفی نامزدهای اولیه خود در این انتخابات خبر داده است. این در حالی است که پیش از این نیز کارگزاران به عنوان اولین حزب اصلاح‌طلبان به صراحت از برنامه‌ریزی برای حضور فعال در انتخابات پیش رو خبر داده بود. بر این اساس با توجه به زمان قابل توجه باقی مانده تا روز انتخابات، به نظر می‌رسد که شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، عزم خود را برای حضور موثر در صحنه اجرایی و بازیگری در عرصه قدرت سیاسی کشور، جزم کرده است. در این بین معرفی افرادی چون سیدحسن خمینی، محمدرضا خاتمی، محمدجواد ظریف در کنار نام‌هایی چون علی مطهری، علی لاریجانی و عبدالواحد موسوی لاری، نشان از قرار گرفتن طیف متفاوتی در لیست کارگزاران برای انتخابات ریاست جمهوری آینده دارد.
محسن ‌هاشمی‌رفسنجانی، رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی روز گذشته در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام اسامی کاندیداهای احتمالی ریاست‌جمهوری این تشکل سیاسی اصلاح‌طلب، فرایند حضور کارگزاران در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ را تشریح کرد. او با اشاره به فعالیت‌های اخیر کارگزاران سازندگی برای انتخابات ریاست‌جمهوری، اظهار کرد: «در چند ماه گذشته، در جلسات شورای مرکزی و کمیته سیاسی حزب کارگزاران، تصمیم گرفته شد که این حزب به‌عنوان یکی از احزاب شاخص اصلاح‌طلب، در انتخابات ریاست جمهوری فعال باشد و از کاندیدای این طیف حمایت کند چرا که تحریم یا انفعال و بی‌تفاوتی در انتخابات، مغایر با روحیه اصلاح‌طلبی و مردم‌سالاری دینی است.»
او اضافه کرد که بر اساس این تصمیم، هم زمان تدوین رویکرد حزب کارگزاران نسبت به شرایط فعلی کشور و دولت آینده در قالب برنامه‌ای توسط کارگروه منتخب در دست تدوین است و کارگروه دیگری نیز جهت گفت‌وگو با احزاب هم سو و تهیه فهرست کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری و رایزنی با آنان در راستای این برنامه فعال شده است.
رئیس شورای مرکزی کارگزاران همچنین ادامه داد: «در این راستا فهرست بلندی از کاندیداهای احتمالی ریاست‌جمهوری که می‌توانند مورد حمایت اصلاح‌طلبان باشند تهیه شده تا ضمن گفت‌وگو با آنان میزان جدی‌بودن حضورشان در انتخابات و همچنین دیدگاه‌های‌شان بررسی شود.»‌هاشمی‌رفسنجانی تاکید کرد که این فهرست براساس دیدگاه‌های اشخاص، احزاب و جایگاه افراد در انتخابات ریاست‌جمهوری تهیه شده و حضور نام یک شخصیت در فهرست لزوماً به معنای اراده وی برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری نیست.
او با اشاره به اسامی کاندیداهای مدنظر کارگزاران اظهار کرد: «در حال حاضر نام حدود بیست کاندیدا در این فهرست حضور دارد که عبارتند از آیت‌الله سیدحسن خمینی، اسحاق جهانگیری، محمدرضا خاتمی، محمدرضا عارف، محمدجواد ظریف، علی مطهری، رضا اردکانیان، علی لاریجانی، مسعود پزشکیان، محمدجواد آذری جهرمی، محمدباقر نوبخت، سورنا ستاری، عبدالناصر همتی، علی‌اکبر صالحی، محمد صدر، مجید انصاری و عبدالواحد موسوی لاری؛ همچنین معصومه ابتکار و شهیندخت مولاوردی نیز در این فهرست قرار دارند.»
‌رئیس شورای مرکزی کارگزاران یادآور شد که تاکنون با برخی از این چهره‌ها گفت‌وگو انجام شده، اما به دلیل شرایط بیماری کرونا، برنامه‌ریزی جلسات و ملاقات‌ها با کندی پیش می‌رود، ولی رویکرد ما این است که پس از گفت‌وگو با این شخصیت‌ها و انجام بررسی‌های لازم، فهرست کوتاه را در دو ماه آینده، یعنی اوائل بهمن ماه اعلام کنیم تا کاندیداهای جدی حاضر صحنه انتخابات بتوانند برنامه‌ها و دیدگاه‌های خود را با افکار عمومی در میان بگذارند. ‌هاشمی‌رفسنجانی در پایان تاکید کرد: «کلیات رویکرد و برنامه حزب کارگزاران نسبت به انتخابات ریاست جمهوری آینده در کمیته سیاسی حزب جمع‌بندی شده و باید در شورای مرکزی با اجزای مربوطه به تصویب برسد که امیدوارم در دوماه آینده در اختیار احزاب همسو و افکار عمومی جهت نقد و تبادل نظر قرار گیرد.»
محمدجواد ظریف یکی از کاندیداهای قرار گرفته در لیست حزب کارگزاران سازندگی است. او خود قبلا در مصاحبه‌‌ای گفته بود تمایلی به نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری ندارد، اما با این وجود گمانه‌زنی‌ها در مورد احتمال حضور او در این عرصه همچنان ادامه دارد.
علی صوفی فعال سیاسی اصلاح‌طلب در مورد اهمیت ورود ظریف به رقابت‌های انتخاباتی آینده می‌گوید: «طبعا در سال ۱۴۰۰ باید دولتی سرکار بیاید که منطق مذاکره را اولا قبول داشته باشد و دوما در این کار نیز تخصص داشته و امتحان خود را نیز پس داده باشد، به نظر می‌رسد ظریف وزیر خارجه با توجه به کاری که در برجام انجام داد، مناسب‌ترین گزینه برای این کار است و می‌تواند خود را نامزد ریاست جمهوری کند.‌»
این فعال سیاسی ‌‌اصلاح‌طلب اضافه کرده است که با توجه به ‌‌این‌که ظریف سال‌ها به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل خدمت کرده و به خوبی با لابی‌های داخلی آمریکا آشنایی دارد و با بسیاری از افراد حزب دموکرات آشنایی و سابقه دوستی دارد، اگر قرار باشد که نظام به این جمع‌بندی برسد که دوباره بر سر برجام مذاکره‌ای صورت بگیرد، گزینه‌ای بهتر از ظریف وجود ندارد، از سوی دیگر زمانی که ‌‌اصول‌گرایان تندرو به دنبال استیضاح حسن روحانی بودند، مقام معظم رهبری نسبت به این قضیه واکنش نشان دادند و ضمن مخالفت اعلام کردند که دولت کار‌های نیمه تمامی دارد که باید آن‌ها را به اتمام برساند.
با این وجود روزنامه کیهان در این زمینه می‌نویسد:«برای ظریف بهترین سناریو این می‌تواند باشد که بازنشسته شود. اگر او به رقابت انتخاباتی ۱۴۰۰ وارد شود احتمالا نه تنها شانسی برای پیروزی ندارد، بلکه به عنوان کسی از او یاد می‌شود که سرنوشت سیاسی خود را به انتخاب یک رئیس‌جمهور در آمریکا (بایدن) گره زد.» کیهان در ادامه به ظریف هشدار می‌دهد که مواظب باشد به ابزاری برای در قدرت ماندن برخی تبدیل نشود که این راه یک قربانی دارد و آن هم شخص وزیر خارجه فعلی است.
سیدحسن خمینی نیز یکی دیگر از افرادی است که چندی است بحث نامزدی او در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری از طرف اصلاح‌طلبان مطرح شده است. او از منظر سیاسی کاملا در چارچوب‌های اصلاح‌طلبی تعریف می‌شود و خود او نیز هیچ‌گاه تمایل نداشته از این دایره دوری کند و شاید به چنین دلایلی باشد که او همیشه نامزد بالقوه اصلاح‌طلبان در عرصه انتخابات چه از نوع مجلس خبرگان و چه انتخابات ریاست‌جمهوری بوده است. سیدحسن خمینی در عین حال که از منظر اصلاح‌طلبانه‌اش همیشه انتقادهای مهمی به روند موجود داشته، اما همواره بر ضرورت وحدت نیز تأکید کرده است. در حقیقت شاید بتوان گفت گفتمان او هم‌افزایی ملی و تقویت وحدت داخلی است؛ چنان‌که در جایی گفته بود اگر این دو با یکدیگر جمع شوند، دیگر نه تحریم کارگر می‌افتد و نه تهدید. در این زمینه جلال جلالی‌زاده عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت با اشاره به ‌‌این‌که سیدحسن خمینی گزینه خوبی برای حضور در انتخابات سال آینده است، اظهار کرد: «به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان نیز با توجه به مشی او، از این شخصیت سیاسی در انتخابات پیش‌رو حمایت کنند، اما مسئله‌ای که وجود دارد این است که باید دید تا چه میزان بستر حضور سیدحسن خمینی در انتخابات فراهم است. از یک سو او سابقه کار سیاسی ندارد و در عرصه کلان مدیریت نکرده و از سوی دیگر نیز مشخص نیست شورای نگهبان صلاحیت او ر ا تایید کند؛ چرا که در سال ۹۴ صلاحیت سیدحسن در انتخابات خبرگان از سوی شورای نگهبان تائید نشد و این احتمال که در سال آینده نیز با همان دلایل مشابه او را رد صلاحیت کنند نیز وجود دارد.» جلالی‌زاده همچنین اشاره کرد که سیدحسن خمینی نیز خودش تمایلی به حضور در عرصه انتخابات ندارد، مگر ‌‌این‌که اصلاح‌طلبان او را راضی به ورود به صحنه کنند.
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر جوان ارتباطات در دولت تدبیر و امید نیز یکی دیگر از افرادی است که مدت‌هاست زمزمه تمایل او برای نشستن بر صندلی پاستور، اخبار زیادی را به خود اختصاص داده است. محمدجواد آذری جهرمی اهل شهرستان جهرم استان فارس است و از سال ۹۶ به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت، کار خود را آغاز کرده است. اگر چه او بارها احتمال حضور خود در انتخابات آینده را رد کرده است، اما برخی از رفتارهای سیاسی او سبب شده تا عده‌ای این رفتارها را جهت مطرح شدن برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ مطرح می‌کنند.
آذری جهرمی در یک برنامه تلویزیونی با انتقاد از طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در مجلس و تعیین حداقل سن 45سال برای نامزدهای این انتخابات، گفته بود:«تا الان برنامه‌ای برای کاندیدا شدن ریاست‌ جمهوری نداشتم، هر چند که در همان لحظه اعلام رای اعتماد این زمزمه بین نمایندگان مجلس شروع شد.هدف آن کسانی که این موضوع را مطرح کردند این بود که بخواهند حسادت ایجاد کنند که علیه من فضاسازی شود.‌
هر چند که الان مجلس دنبال حداقل گذاشتن برای سن ریاست جمهوری است و با وجود آن که پیامبر در ۴۰ سالگی به بعثت رسید پیشنهاد دادند که حداقل سن ریاست جمهوری را ۴۵ سال تعیین خواهند کرد.»