برخی مسئولان وتلاش برای ایجاد نارضایتی
فضل الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2027
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


 همدلی اقدام شهرداری بندرعباس در تخریب خانه زن سرپرست خانوار را بررسی کرد

 فصل خانه‌خرابی

همدلی| ستاره لطفی- در حالی که زمین‌های میلیاردی لواسان به حیاط خلوت برخی از مسئولین و فرزندان آنان تبدیل شده است تا ویلاهای چند ده میلیاردی خود را در منطقه خوش و آب هوا آن هم بیخ گوش پایتخت بنا کنند، در شهرهای دیگر آلونک‌های چند متری را بر سر زنان بی‌پناه و فرزندانشان خراب می‌کنند تا این ذهنیت که می‌گوید اجرای قانون فقط برای فقراست، بیشتر قوت بگیرد. اتفاقی که برای آسیه پناهی در کرمانشاه افتاد، این بار در بندرعباس تکرار شد. گویا خانه خراب کردن بر سر محرومان به رویه شهرداری‌ها در برخی از استان‌ها تبدیل شده است.در این میان فقط بخت با زن بی‌پناه بندرعباسی یار بود و مانند آسیه پناهی که در حین مقاومت برای جلوگیری از تخریب شدن سرپناهش جانش را از دست داد، وی به رغم خودسوزی جانش را از دست نداد، بلکه با درصدی از سوختگی به بیمارستان منتقل شد.

ماجرا  چه بود؟

دو روز پیش فیلمی از تخریب آلونک یک زن در بندرعباس شبکه‌های اجتماعی را درنوردید. در ویدئوی منتشر شده مأموران شهرداری در بندرعباس در حال تخریب یک آلونک بلوکی حقیرانه دیده می‌شوند. طبق گزارش‌ها، این آلونک متعلق به یک زن سرپرست خانواده بوده که همراه با فرزندانش در آنجا سکونت داشته است. در این ویدئو دو زن دیده می‌شوند که به مأمور شهرداری التماس می‌کنند، آلونک را خراب نکند. در پس‌زمینه ویدئو نیز صدای کودکی شنیده می‌شود که با هق‌هق گریه خطاب به مأمورانی که در حال کندن پلاستیک روی سقف هستند، می‌گوید: «تو را خدا، نکَن.» اما ماموران شهرداری بدون توجه به التماس زن‌ها و ناله‌های دختربچه در حالی که  آلونک از وسایل منزل تخلیه نشده بود،  سقف را برمی‌دارند و دیوارهای سست و نه چندان محکم آلونک را با هول دادن فرو‌ می‌ریزند تا وسایل زندگی نیم‌بند این زن عریان‌تر از همیشه جلوی چشم عابران خودنمایی کند. به گفته موحدی‌نژاد، معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس، این زن در لحظات تخریب آلونکش ناگهان اقدام به خودسوزی کرده است و دچار ۱۸درصد سوختگی شده و به بیمارستان منتقل شده است.  خردادماه امسال نیز آسیه پناهی، زنی اهل کرمانشاه اندکی پس از مقاومت در برابر مأموران شهرداری که با بولدوزر قصد تخریب خانه‌اش را داشتند، از شدت استرس و نگرانی از‌ بی‌خانمان شدن قلبش ایستاد و جان باخت. گویا شهرداری مراکز استان‌ها فصل جدیدی را برای برخورد با زنان سرپرست خانوار و ساخت و سازهای غیرمجاز  آغاز کرده‌اند، فصلی که به خانه خراب شدن و‌ بی‌سرپناهی زنانی ختم‌ می‌شود که آلونک کوچکی برای خود دست و پا کرده تا فرزندانشان از آسیب در امان بمانند و‌ بی‌سرپناه نباشند.

برخوردهای دوگانه

ساعاتی پس از اشتراک گسترده ویدئوی تخریب خانه زنی در بندرعباس در شبکه‌های اجتماعی، شهردار بندرعباس به سایت خبری «رکنا» گفته، علت تخریب آلونک این زن «زمین تصرفی» بوده است. او با اشاره به «تذکر‌های» پیشین به این زن عنوان کرده: «این زمین‌ها متعلق به مسکن و شهرسازی است و به قصد جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز این تخریب صورت گرفته است. این خانواده مجوز ساخت خانه نداشتند و غیر قانونی آن محل را بنا کرده بودند.» در حالی شهردار بندرعباس تخریب سرپناه زن سرپرست خانوار در آن شهر را به غیرقانونی بودن آن آلونک چند متری گره‌ می‌زند که کم نیستند افراد با نفوذی که با استفاده از  پول و قدرت به راحتی فانون را دور‌ می‌زنند و نه تنها هیچ سازمان و نهادی در مقابلشان ایستادگی نمی‌کند بلکه در مواردی حتی بازوی یاری‌دهنده آنان نیز ‌ می‌شوند. ماجرا زمین‌خواری در لواسان و ساخت غیرقانونی ویلاها و شهرک‌ها در این منطقه خوش و آب و هوا که اخیرا در پرونده اکبر طبری، معاون پیشین قوه قضائیه مطرح شده است، مثال روشنی از این ماجراست؛ ماجرایی که پای برخی از مسئولین را نیز به پرونده زمین‌خواری و زد و بندهای طبری باز کرد. فیلم تخریب خانه زن سرپرست خانوار بندرعباسی این سوال را در ذهن ایجاد‌ می‌کند که آیا  املاک چندهزار متری نجومی‌بگیران هم این چنین بر روی سرشان آوار‌ می‌شود؟ آیا با دانه درشت‌ها و زمین‌خواران کلان هم این نوع برخوردها‌ می‌شود یا قانون فقط برای اقشار ضعیف جامعه نوشته شده است؟ نهادهای حمایتی دولتی و حاکمیتی که به اسم حمایت از قشر محروم جامعه سالانه میلیاردها تومان بودجه‌ را می‌بلعند، چه اقدامی برای این اقشار آسیب‌پذیر انجام داده‌اند؟ چرا روزبه‌روز به جمعیت این قشر افزوده‌ می‌شود؟ استفاده گزینشی از قانون در برخورد با متخلفین را چه کسی پیگیری‌ می‌کند و هزاران سوال از این دست که کسی پاسخگوی آن نیست.

واکنش‌ها به تخریب آلونک زن بندرعباسی

فیلم تخریب آلونک زن‌ بی‌پناه بندرعباسی به صورت گسترده‌ای در شبکه‌های  اجتماعی و رسانه‌ها بازنشر شد و افکار عمومی را با خود همراه کرد و  واکنش‌های زیادی را نیز به دنبال داشت. علاوه بر مردم و کاربران شبکه‌های اجتماعی بسیاری از  مسئولان نیر به آن واکنش نشان دادند. فریدون همتی استاندار هرمزگان از مردم این استان و خانواده یاد شده به خاطر این اقدام عذرخواهی کرد. آن گونه که رسانه‌ها گزارش داده‌اند وی  با شهردار بندرعباس تماس گرفته و ضمن انتقاد از این اقدام، خواستار پیگرد عوامل تخریب خانه این زن شده است. استاندار هرمزگان گفته است که اگرچه «اقدام غیرقانونی در تصرف اراضی ملی نباید صورت گیرد» اما چند مامور شهرداری با «بی‌تدبیری» «چهره کارکنان شهرداری را خدشه‌دار کرده‌اند که بنده به ‌جای عاملان این اتفاق از این خانواده و مردم عزیز عذرخواهی می‌کنم.» همتی این اقدام را باعث جریحه‌دارشدن افکار عمومی دانسته و به شهرداری دستور داده است تا ضمن «دلجویی» از  زن و کودکان او «به شکل مقتضی این عمل نادرست را جبران کند و کمیته امداد نیز مشکل مسکن این زن و فرزندانش را پیگیری و رفع کند.» شهردار بندرعباس نیز بعد از این ماجراها قول داده است که هزبنه بیمارستان این زن را پرداخت کند و یک قطعه زمین نیز به او اهدا کند. البته بعد از مرگ آسیه پناهی نیز مسئولان ارشد استان کرمانشاه نیز قول‌های مشابهی به خانواده وی دادند، اما هیچ وقت اجرایی نشد. امید است قول شهردار بندرعباس به زنی که ماموران شهرداری آلونک اش را خراب کردند،  مانند قول مسئولان استانی کرمانشاه به خانواده آسیه پناهی نباشد.