برخی مسئولان وتلاش برای ایجاد نارضایتی
فضل الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2027
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


جزئیات محدودیت‌های جدید مقابله با کرونا که از امروز اعمال می‌شود

جریمه میلیونی خروج از محدوده

همدلی| بالاخره شنبه اول آذرماه فرارسید. درحالی قرار است از امروز محدودیت‌های جدید برای مقابله با شیوع کرونا آغاز شود که تنها در روز گذشته 479هم‌وطن جان خود را به‌دلیل ابتلا به ویروس کرونا از دست دادند تا مجموع جان‌باختگان به 43هزار و 896نفر برسد. این در شرایطی است که بیشترین تعداد جان‌باخته به چهارشنبه هفته گذشته با 480تن برمی‌گردد. به گفته سخنگوی وزارت بهداشت با ثبت 13هزار و 260نفر مبتلای جدید مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۸۰۱هزار و ۸۹۴نفر رسیده است. وضعیتی نگران کننده که به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مبارزه با کرونا در تهران با اضافه شدن مولفه‌هایی مانند سرمای زمستان ممکن است تعداد مرگ‌ومیرها به یک عدد چهار رقمی برسد. چنین وضعیتی ضرورت اعمال محدودیت‌های بیشتر را که قرار است از امروز اجرایی شود، نشان می‌دهد؛ محدودیت‌هایی که به‌نظر می‌رسد همچنان تعداد زیادی از مردم از شیوه اعمال آن‌ها مطلع نباشند. نحوه ورود و خروج به شهرها و ادامه فعالیت برخی صنوف از جمله سوال‌هایی است که طی چند روز گذشته دائم پرسیده شده است. طبیعی است هرچه آگاهی به شیوه اجرای محدودیت‌ها بهتر باشد، هماهنگی بیشتری میان مردم و دولت ایجاد می‌شود، از هزینه نظارت‌ها کم می‌شود و در نهایت به تعبیر ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران «با اجرای صحیح طرح در میان همکاری مردم، قطعا می‌توان سیر صعودی ابتلا و مرگ ناشی از کرونا ویروس را مهار کرد.» تلاشی که اگر این‌بار به نتیجه نرسد شرایط را سخت‌تر می‌کند. درهمین‌باره به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، رئیس کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور در برنامه تلویزیونی گفت: «طرح جامع هوشمند مقابله با کرونا با هدف مهار کامل بیماری کرونا در کشور تدوین شده و امید داریم با همکاری و همدلی مردم و جدیت مسئولین بتوانیم این بیماری مهلک را در کشور مهار کنیم ضمن ‌این‌که طرح جدید محدودیت‌های ویژه کرونایی، شهرمحور است و استان محور نیست.»
ذوالفقاری در پاسخ به سوالی در خصوص ترددها پاسخ داد: «در مورد تردد‌ها براساس این طرح، ورود افراد غیر بومی به شهر‌های در وضعیت نارنجی و قرمز ممنوع است و افراد ساکن این شهر‌ها هم اجازه ورود به دیگر شهرها را ندارند. دقت داشته باشیم که اجازه ورود به شهرها را ندارد و مسئله خروج نیست. همچنین مردمی کار کشاورزی، دامداری و صنعتی در بیرون از شهرهایشان دارند و می‌توانند فعالیت‌هایشان را بی‌دغدغه انجام دهند.»
وی افزود: «اگر افراد غیر بومی وارد شهر‌های با وضع نارنجی شوند در صورت مشاهده در هر ۲۴ساعت ۵۰۰هزار تومان جریمه می‌شوند و اگر وارد شهر‌های با وضع قرمز شوند در هر ۲۴ساعت یک میلیون تومان جریمه می‌شوند. افرادی که در داخل شهر تهران هستند به هیچ شهری در سطح کشور نمی‌توانند بروند.»
ذوالفقاری با بیان ‌این‌که «از صبح امروز این اعمال به شدت اجرایی می‌شود» درخصوص طبقه‌بندی مشاغل به‌خصوص ادارات دولتی گفت: «وضعیت نارنجی، مشاغل اضطراری مانند آتش‌نشانی دورکاری ندارند و حضور فقط یک سوم کارکنان شامل حال آن‌ها نمی‌شود، اما بقیه دستگاه‌ها که امکان دورکاری دارند حضور کارکنان تا یک سوم در وضعیت زرد امکان‌پذیر است و در وضع نارنجی، تا یک دوم و در وضعیت قرمز تا دو سوم عدم حضور را می‌توانند داشته باشند.» ذوالفقاری با بیان ‌این‌که هدف اصلی این طرح ملی، ایجاد فاصله‌گذاری اجتماعی است، در پاسخ به پرسشی در خصوص فعالیت برخی کسبه‌ها و بسته بودن آنها در عین باز بودن فعالیت بانک‌ها گفت: «بدهی و چک کسبه‌ها و بازارها راه‌حلش در بسته کردن بانک‌ها نیست. خیلی از خدمات ضروری در کشور فعالیت دارند. فعالیت بخش گروه یک که بیشترین فعالیت را دارند؛ باز هستند.»
وی همچنین خبر داد: «بسته‌های حمایتی با هماهنگی وزارت صمت و اتاق اصناف، برای کسبه‌ها و بازاریانی که در این دوره متضرر می‌شوند؛ تهیه شده و به ستاد ملی کرونا ارسال شده است.»
وی گفت: «همه دفاتر کار شرکت‌هایی که برای مشاغل گروه یک ویژه کرونایی فعالیت دارند با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی‌ می‌توانند باز باشند.» ذوالفقاری تصریح کرد: فعالیت‌های کارخانه‌های تولیدی مهم که معیشت و زندگی مردم سروکار دارند؛ ادامه فعالیت عادی خواهند داشت.» رئیس کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا در بخش دیگری از صحبت‌هایش اشاره کرد: «برای کارکنان سازمان‌ها و دستگاه‌هایی مانند صدا و سیما، مخابرات، نیروی انتظامی و بیمارستان‌ها که در هر شرایطی ضرورت دارد در محل کار خود حضور داشته باشند نسبت به دیگر کارکنان باید تفاوت و امتیازی قائل شود.»
معاون امنیتی وزیر کشور در خصوص حمل و نقل عمومی و ریلی و هوایی گفت: «فعالیت این بخش‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مجاز است و کارشان تداوم خواهد داشت. همچنین افراد در صورت مثبت بودن تست با استفاده از سامانه ماسک مورد کنترل قرار خواهند گرفت و در صورت عدم رعایت به خصوص انجام سفر ۲۰۰ هزار تومان جریمه یا به فیش تلفن همراه یا خودروی اش خواهند شد.»
معاون وزیر کشور با اشاره به ‌این‌که بی‌تفاوت نسبت به گسترش بیماری کرونا سم مهلک است؛ باید احساس مسئولیت واقعی در کشور هم از سوی مردم و مدیران به‌وجود آید، گفت: «هر سه دقیقه یک ایرانی به علت این بیماری جان خود را از دست‌ می‌دهد. بنابراین باید همه پای کار بیاییم و در غیر این صورت همه‌گیری این بیماری، گسترش و وضع بیماری بدتر، شرایط سخت‌تر و ضرر و زیان کسب و کارها هم بیشتر‌ می‌شود.»
ذوالفقاری تصریح کرد: «هر شهری که تمایل دارند زودتر محدودیت‌ها برداشته شود؛ لازمه‌اش این است که مسئولیت و گروه‌های شغلی و آحاد مردم شهر به صورت جدی پای کار بیایند. مسئولین هم مردم را توجیه، اقناع و اعمال کنند و مردم هم واقعا پروتکل‌ها را رعایت کنند.»
وی افزود: «راه‌حل واقعی مهار بیماری کرونا، همراهی مردم با سیاست‌ها و استراتژی کرونایی دولت است و مردم باید این موضوع را در نظر داشته باشند که کشور با خطر جدی مواجه است و راهی جزء فاصله‌گذاری اجتماعی و اصول بهداشتی نیست. عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی مساوی با افزایش تلفات و هزینه‌های سنگین مادی و معنوی است.» رئیس کمیته انتظامی و امنیتی کرونا در همین خصوص گفت: «نتیجه این بی‌توجهی‌ها این شده است که فوتی‌های روزانه ناشی از بیماری کرونا از ۳۰نفر در اردیبهشت به ۴۸۰نفر برسد.»
معاون امنیتی کشور درباره نحوه قرنطینه بیماران کرونایی گفت: «وزارت بهداشت معتقد است بسیاری از قرنطینه‌های خانگی موجب سرایت بیماری به دیگر اعضای خانواده‌ می‌شود.» وی با اشاره به ‌این‌که از نظر وزارت بهداشت بهترین قرنطینه، قرنطینه‌های خارج از منزل و به صورت اتاق مجزاست، بیان کرد: «هتل‌ها، مهمانسراها و آسایشگاه‌های نیروهای مسلح و محل‌های اقامتی وزارت ورزش از جمله طرح و روش قرنطینه برای بیماران است که ارائه شده است » ذوالفقاری در پایان خطاب به مردم ایران یادآور شد: «امروز همه ما با مسئولیت سنگینی مواجه هستیم. اگر بنده تست‌ام مثبت بود اگر رعایت نکنم هم تخطی از قانون کردم و هم باید در پیشگاه خدا جوابگو باشم. برای همین کاری کنیم که کمتر نیاز به استفاده از ابزار قانون باشد و خودمان به همدیگر حس مسئولیت داشته باشیم و با همیاری به مهار کامل این بیماری در کشور کمک کنیم.»