برخی مسئولان وتلاش برای ایجاد نارضایتی
فضل الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2027
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


عذرخواهی کانبرا از کابل به خاطر قتل شهروندان بی‌گناه

افشای جنایت جنگی سربازان استرالیایی در افغانستان

همدلی| افشای کشتار شهروندان غیرنظامی افغانستان توسط سربازان استرالیایی مستقر در این کشور، با واکنش خبری گسترده‌‌ای روبه‌رو شده است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده در این مورد که با تائید مقام‌های نظامی استرالیایی نیز همراه بوده است، سربازان استرالیایی بدون دلیل به روی برخی زندانیان افغانی آتش گشوده و در مواردی حتی با بریدن سر، آنها را به قتل رسانده‌اند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، در همین زمینه یک مسئول بلندپایه استرالیا با اذعان به کشته شدن 39تبعه افغان به دست سربازان این کشور گفت:«مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد سربازان ارتش استرالیا این تعداد از افغان‌ها را به شکل غیر قانونی به قتل رسانده اندو»
ژنرال آنگس کمپبل رئیس نیروهای دفاعی استرالیا، روز پنج شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی ضمن تایید گزارش‌هایی درباره نقش نظامیان کشورش در قتل غیرنظامیان افغان گفت: «صادقانه از مردم افغانستان به خاطر رفتارهایی که در گزارش به آن اشاره شده، عذرخواهی می‌کنمو» او ادامه داد که این مسئله، زندگی خانواده‌ها و جوامع افغانستان را نابود کرده و موجب درد و رنج بی‌اندازه آنها شده است.
کمپبل در کنفرانس خبری خود گفت: «آنهایی که گفته شده است به صورت غیرقانونی کشته شده‌اند، شامل زندانیان، کشاورزان و دیگر غیرنظامیان افغان، می‌شوند. این پرونده شرم‌آور شامل مواردی می‌شود که در آن اعضای جدید گشت‌ استرالیا در پروسه تأسف‌باری موسوم به «خونریزی»، برای ثبت اولین کشتار خود، به یک زندانی تیراندازی می‌کردند.» طبق بیانیه دولت افغانستان، ساعاتی قبل از انتشار این گزارش تکان‌دهنده، اسکات موریسون نخست‌وزیر استرالیا با اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان تماس گرفته و در خصوص سوء رفتار نظامیان استرالیایی در افغانستان ابراز تأسف شدید کرده است. دولت افغانستان اعلام کرده است که موریسون به رئیس‌جمهور افغانستان اطمینان داده است که در این زمینه تحقیقات کامل انجام گیرد و عدالت اجرا شود. پولی بریتون، بازرس نیروی دفاعی استرالیا نیز معتقد است که دولت فدرال باید به خانواده‌های قربانیان در افغانستان غرامت پرداخت کند. این در حالی است که در این زمینه چندی پیش نیز روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد، گزارشی درباره این‌که نظامیان استرالیایی در افغانستان، غیرنظامیان و افراد زندانی را یا به ضرب گلوله کشته یا با چاقو، گلوی‌ آن‌ها را می‌بریدند، منتشر کرده بودند. این روزنامه در ادامه این گزارش آورده بود که عطش‌ خون‌ریزی در نظامیان استرالیایی سبب ‌شده است که نیروهای ویژه این کشور، غیرنظامیان افغان و افراد زندانی را شکنجه و اعدام کنند و سپس روی آن سرپوش بگذارند. همچنین در این گزارش رفتار برخی از نظامیان استرالیایی در افغانستان، به رفتار نظامیان آمریکایی در ابوغریب عراق تشبیه شده بود.
شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان نیز در این خصوص گزارش کرد که طبق یک تحقیقات رسمی در خصوص جنایات جنگی منتسب به نظامیان استرالیا، قتل‌های رقابتی و خونخواهی در بین نیروهای ویژه استرالیا در افغانستان یک امر عادی بوده است. در این گزارش اطلاعات موثقی ارائه شده است که نشان می‌دهد نظامیان استرالیایی، تسلیحات یا بی‌سیم‌هایی را بر روی بدن اجساد غیرنظامی افغان قرار می‌دادند تا اینگونه جلوه دهند که فرد قربانی در عملیات کشته شده است. طبق گزارش شبکه سی ان ان، رئیس نیروهای دفاعی استرالیا اعتراف کرده است که تمامی ۱۴۳ اتهام مورد اشاره در گزارش را می‌پذیرد. در بخشی از این گزارش همچنین شواهدی ارائه شده مبنی بر این‌که نظامیان استرالیایی در برخی موارد برای زخمی کردن غیرنظامیان افغان از سگ استفاده می‌کردند. نیروهای دفاعی استرالیا پیشنهاد داده‌اند که پلیس فدرال استرالیا باید درباره ۱۹ نیروی ویژه استرالیا که در این جرایم جنگی از جمله قتل و رفتار بی‌رحمانه با غیرنظامیان افغانستان در بین سالهای ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ نقش داشته اند، تحقیقات کاملی انجام دهند.
این گزارش‌ها در حالی به صورت علنی منتشر می‌شوند که در مارس ۲۰۱۶، نیروی دفاعی استرالیا تحقیقاتی را تحت رهبری ژنرال پل برایتون، در خصوص تخلفات نیروهای ویژه استرالیا در افغانستان در بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ آغاز کرده بودند. طبق نتایج حاصل از این تحقیقات، نقش استرالیا در جنگ افغانستان به دو مرحله مجزا تقسیم شد؛ عملیات «اسلیپر» که در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۴ انجام شد و پس از آن نیروهای امنیتی افغانستان خودشان مسئولیت بیشتر عملیات‌ها را برعهده گرفتند و عملیات بعدی موسوم به عملیات «بزرگراه» که از سال ۲۰۱۵ در افغانستان آغاز شد. بر اساس این گزارش، بیش از ۲۶ هزار نظامی استرالیایی در طول عملیات اسلیپر در افغانستان مشارکت داشتند که ۴۱ نفر از آنها در طول این مدت کشته شدند.در این تحقیقات که توسط بازرس کل وزارت دفاع استرالیا انجام شده، آمده است: «این اطلاعات در نتیجه یک تحقیق چهار ساله بدست آمده و حاوی شواهد معتبر و مستند در مورد کشته شدن غیرنظامیان افغان است.». در این میان برخی سربازان با افتخار از این قتل‌ها صحبت می‌کردند و در سرپوش گذاشتن بر روی این قتل‌ها و دیگر جنایاتی که بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۵ در افغانستان مرتکب شده بودند، نقش داشته‌اند. این گزارش نتیجه گرفته است که وزارت دفاع استرالیا تا چه حد در شناسایی چنین رسوایی‌هایی ضعیف عمل کرده است.
بر اساس این گزارش، در جریان این تحقیقات مجموع 57 حادثه مربوط به 25 سرباز استرالیایی مورد بررسی قرار گرفته است که موارد شرم‌آوری از یک فرهنگ سراسر خشونت آمیز در میان سربازان استرالیایی، پرده بر می‌دارد. مطابق این گزارش، هیچ کدام از این کشتارها در گیر و دار جنگ روی نداده و قتلها به عمد انجام شده است و همچنین هیچ شواهدی در این گزارش وجود ندارد که عاملان این امر اشتباه گرفته یا ناخواسته مرتکب قتل شده باشند. گزارش مذکور با بررسی بیش از 20 هزار سند و 25هزار تصویر و همچنین با حضور 423 شاهد، رفتار سربازان استرالیایی در بازه زمانی سال‌های 2005 تا 2016 را مورد ارزیابی قرار داده است. در همین زمینه وب‌سایت وزارت دفاع استرالیا نیز گزارش داده است که در حال حاضر همچنان ۸۰ نیروی نظامی از مجموعه نیروهای دفاعی استرالیا در افغانستان حضور دارند که اکثر آنها در عملیات پشتیبانی و آموزشی مشارکت دارند.