«ترومای آب» ما را رها نمی‌‌‌کند
محسن خرامین (روزنامه‌‌‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2271
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


روایت سلیمی نمین از وضعیت انتخابات1400

منع کاندیداتوری کسانی که از رهبری حکم دارند

همدلی| چندي پيش مرتضي طلايي در گفت‌وگو با نامه‌نيوز طرح گمانه‌زني‌هايي را در فضايي عمومي مبني بر ‌اين‌كه قاليباف و رئيسي از حضور در انتخابات 1400 منع شده‌‌اند تأييد كرد، ولي گفت كه اين گمانه‌زني‌ها منبع رسمي ندارند و بيشتر جنبه رقابتي دارد. حالا سلیمی‌نمین از ديگر چهره‌هاي ‌‌اصول‌گرا اين خبر را تأييد كرده و گفته شنیده‌ام کسانی که از رهبری حکم دارند از کاندیداتوری در ۱۴۰۰ منع شده‌‌اند. سلیمی‌نمین گفت:«شنیدم که مقام معظم رهبری کسانی را که از ایشان حکم داشتند و دارند، از کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری منع کرده‌اند.»
عباس سلیمی‌نمین، فعال سیاسی ‌‌اصول‌گرا البته احتمال ورود همزمان آقایان رئیسی و قالیباف به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را رد می‌کند. او در ‌‌گفت‌وگو با «نامه‌نیوز» گفت: «این گزاره دو تعارض با خرد جمعی داد. اول این‌که آقای رئیسی وارد قوه قضائیه شده، الان بر مسائل این قوه مشرف شده و اقداماتی را نیز برای سالم‌سازی این قوه آغاز کرده‌اند و راه درازی تا هدف دارند، لذا خیلی مطابق خرد جمعی نیست که این قوه بسیار تعیین کننده و حساس را رها کنند و به بحث کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری وارد شوند. به نظر من اگر این کار را کنند با توجه به سوابقشان در این قوا و اقداماتی که آغاز کرده‌اند، اگر در نیمه راه رها کنند، تاثیرات بسیار نامطلوبی خواهد داشت. به هرحال وقتی کاری که آغاز شده در نیمه راه رها شود سبب خواهد شد که جریانات ناسالمی که بعضا در قوه قضائیه جای پایی برای خود پیدا کرده بودند، بسیار مستحکم‌تر شود.»
وی افزود: «تعارض دوم این است که اگر چنین امری صورت بگیرد، طبیعی است که ما باید تلاش کنیم تا یک گزینه ارائه دهیم. یعنی ما علی‌القاعده برای این‌که به مردم برای انتخاب اصلح کمک کنیم، نباید گزینه‌های فراوان را پیش روی آنان قرار دهیم بلکه باید منصفانه و عادلانه قبل از ارائه کاندیدا‌های متعدد، به ائتلاف برسیم و یک شخصیت معرفی شود که بتواند نظر جامعه را به سوی خود جلب کند و مردم فرصت مطالعه درباره احوالات و سوابق او را داشته باشند. وقتی تعداد کاندیدا‌های زیاد باشد طبیعتا این کار سخت خواهد شد.»
این فعال سیاسی ‌‌اصول‌گرا تاکید کرد: «ما باید نهضت کاندیدا نشدن را داشته باشیم. افراد باید سعی کنند که کمتر احساس وظیفه کنند و هر کسی به صحنه نیاید؛ بنابراین حتی اگر قرار باشد که آقای رئیسی و آقای قالیباف کاندیدا شوند حتما باید در پشت صحنه ائتلاف شوند. البته بعید می‌دانم که آقای رئیسی با توجه به جایگاه حساس خود در این خصوص اقدام کنند.» وی در پاسخ به این‌که کاندیداتوری آقای قالیباف در انتخابات ۱۴۰۰ چقدر منطقی است؟ گفت: «وضعیت آقای قالیباف فرق می‌کند. او چند ماه است که در راس یک قوه قرار گرفته و این گونه نیست که مثلا تجربیات بسیار زیادی درباره قوه مقننه داشته باشند و ما نادیده گرفتن این تجربیات را خلاف عقل و منطق بدانیم. آقای قالیباف یک مدتی در قوه بوده‌اند و این ضرورت احساس شود، درباره ایشان منعی نیست. البته اگر فرد توانمندتر و لایق‌تر از آقای قالیباف باشد، قطعا ماندن قالیباف در قوه مقننه ضروری خواهد بود. اما اگر فرد توانمندتری نداشتیم خیلی خلاف منطق نیست که او از قوه مقننه بیاید و در قوه مجریه قرار بگیرد.»
سلیمی‌نمین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براین‌که اخباری که درباره منع برخی از گزینه‌های احتمالی از کاندیداتوری چقدر جدی و ریشه‌دار است؟ گفت:«ریشه‌ای دارد که ظاهرا به مقام معظم رهبری می‌رسد. البته من هم شنیدم که مقام معظم رهبری کسانی را که از ایشان حکم داشتند و دارند، از کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری منع کرده‌اند.»
وی اخبار منتشر شده درباره منع شدن قالیباف از کاندیداتوری را صحیح ندانست و گفت: «قطعا صحت ندارد. این منع به جا‌هایی مثل بنیاد مستضعفان و مثل آن مربوط است و گفته شده که این آقایان اگر می‌خواهند کاندیدا شوند اول باید استعفا دهند و نمی‌توانند که همزمان حکم رهبری را دارند، کاندیدای ریاست جمهوری شوند.»