برخی مسئولان وتلاش برای ایجاد نارضایتی
فضل الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2027
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


ترامپ همچنان براي ماندن نقشه مي‌كشد

آخرین تلاش‌های يك پوپوليست

همدلی| شاید بتوان از ترامپ به عنوان تلویزیونی‌ترین و توئیتری‌ترین رئیس جمهور آمریکا یاد کرد. شخصیتی که دریچه دوربین‌ها را دوست دارد، اظهار نظرهای عامه پسند در زمینه‌های مختلف را ازدست نمی‌دهد و به خوبی می‌داند چگونه افکار توده جامعه را با خود همراه کرده و از رویکردهای پوپولیستی، نهایت استفاده را به نفع خود ببرد. ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود نشان داد که به راحتی توانایی بسیج افکار عمومی را در راستای اهداف خود دارد؛ آوردن حامیان مخالف با تعطیلی دوران کرونا به خیابان‌ها تا پر کردن خیابان‌های واشنگتن از معترضان به نتیجه انتخابات، نشان از قدرت او در تهییج حامیان خود داشت. او به عنوان یک پوپولیست بر مشکلات مخاطبان خود، تمرکز کرد و راه حل‌های به ظاهر جذاب اما معمولا غیر عملی کرد. او توانست عمدتا از این طریق، پایگاهی برای خود در بخشی از مردم ایجاد کند. این موارد موجب ایجاد توجه و حساسیت در مردم شد و حتی امکان چنین مشارکت بی‌سابقه‌‌‌ای در 120 سال گذشته در انتخابات را فراهم کرد. این گونه بود که پس از مشخص شدن اولیه نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیشی گرفتن بایدن، روزنامه اسپانیایی ال موندو، در تیتر اول خود نوشت:«بایدن برد و ترامپ پوپولیست را از کاخ سفید بیرون کرد.» در همین زمینه وبسایت FactCheck ترامپ را «سلطان دروغ» نامید و اعلام کرد که در طول ۱۲ سالی که این وبسایت فعال بوده هرگز با چنین پدیده‌‌‌ای برخورد نداشته است. از نظر این وبسایت ویژگی ترامپ این است که او نه تنها از نظر شمار ادعاهای بی‌پایه‌اش در تاریخ آمریکا بی نظیر است، بلکه از نظر خودداری در پذیرش اشتباه بعد از این که دستش رو می‌شود نیز نظیر ندارد. مثلا این دروغ او علیه سناتور «تد کروز»، رقیب انتخاباتی‌اش در دوره مقدماتی، مبنی بر این‌که پدر تد کروز در قتل جان اف‌کندی دست داشته، کاملا یک جعل ذهنی و یک بهتان عامدانه برای ضربه زدن به یک رقیب بود. یا این ادعای ترامپ مبنی بر اینکه عقب افتادنش در آرای عمومی از هیلاری کلینتون (در حدود ۳ میلیون رای) ناشی از رای دادن مهاجران غیر قانونی بوده، با همه قوانین و عملکرد و نحوه رای دادن در آمریکا در تعارض بود و مسئولین مربوطه هم آن را رد کردند، اما او همچنان این دروغ را بی‌محابا تکرار کرده است.
باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا نیز در جدیدترین مصاحبه خوب با اشاره به این موضوع گفته است:«از اینکه دونالد ترامپ توانست در سیاست آمریکا توجهات را جلب کند، شگفت‌زده نشده‌ام، اما از این مسئله شوکه شده‌ام که چگونه ترامپ این گونه به سمبل پوپولیسم جناح راستگرا تبدیل شده است.» اوباما در مصاحبه با مجله آتلانتیک که دوشنبه گذشته منتشر شد، گفت: «اگر قرار بود که ما یک پوپولیست جناح راستی در این کشور داشته باشیم، انتظار شخصی را داشتم که جذاب‌تر از ترامپ باشد.»
او اشاره کرد که در تاریخ ما، پوپولیست‌هایی مانند هوی لانگ، از جناح راست نبودند، او یک پوپولیست کلاسیک بود و از زندگی مردمی که اطرافش بودند، خبر داشت و آنها را درک می‌کرد. اوباما تاکید کرد که انتظار نداشتم شخصی مانند ترامپ که اصلا احترامی برای مردم عادی قائل نیست بتواند توجهی جلب کند و سپس مردم نیز او را دنبال کنند.» این رئیس جمهوری سابق آمریکا گفت، او تمایل بسیاری از آمریکایی‌ها برای داشتن یک قهرمان مرد کلاسیک، از دوران کودکی را درک می‌کند و ازهمین منظر است که جان وین‌ها، گری کوپرها، جیمی استوارت‌ها، کلینت ایستوودها در تاریخ این کشور دارای اهمیت هستند. اوباما ادامه داد:«در این زمینه یک کد وجود داشت؛ کد مردانگی که من با آن بزرگ شدم و به دهه ۳۰ و ۴۰ و قبل از آن برمی‌گردد.
بنابراین چنین تصوری وجود داشت که چنین شخصیتی باید به عنوان یک قهرمان ظهور کند؛ باید مردی باشد که به قول خود وفادار است، مسئولیت را می‌پذیرد، شکایت نمی‌کند، قلدر نیست و در واقع از افراد آسیب‌پذیر در برابر زورگویان دفاع می‌کند.» اوباما در ادامه دونالد ترامپ را به ریچی ریچ، کاراکتر داستانی کتاب طنز دهه ۵۰ میلادی تشبیه کرد. اوباما گفت: «فکر نمی‌کردم که مدل برای محافظه‌کاران ریچی ریچ باشد؛ یک شخصیت شاکی، دروغگو و کسی که مسئولیت هیچ چیز را نمی‌پذیرد.» باراک اوباما همچنین گفت که او اکنون درک می‌کند که چطور مناطقی که حامی او در سال ۲۰۰۸ بودند، اکنون به پایگاهی برای ترامپ تبدیل شده‌‌اند؛ زیرا نگرانی‌های آنها از سوی رسانه‌های محافظه‌کاری مثل فاکس نیوز مورد بهره‌برداری قرار گرفت و دونالد ترامپ توانست با تمرکز روی جنبش‌های فرهنگی در این مناطق، از آن مسائل به نفع خود بهره بگیرد و حتی بسیاری از سیاهان را هم همراه خود کند.از نظر اوباما، حضور بیش از اندازه ترامپ در تلویزیون، یکی دیگر از دلایل ظهور این چنینی ترامپ در جامعه آمریکایی است و این از دورانی نشات گرفت که او مجری‌گری برنامه «کارآموز» در ان‌بی‌سی را بر عهده داشت. اوباما گفت: «به اعتقاد من، این نشانگر قدرت تلویزیون در این فرهنگ است که گاهی من آن را از دست می‌دهم چون زیاد به تماشای تلویزیون نمی‌پردازم.» کوروش احمدی، کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل با اشاره به این موضوع و با بیان این که دروغ همزاد پوپولیسم است، گفت:«هر سیاستمداری هرچه بیشتر از برآوردن انتظارات اقشار فرودست ناتوان شود، به ناچار روی آوردنش به دروغ و جعل و تحریف بیشتر می‌شود.» احمدی با بیان این که در آمریکا فرار مشاغل به خارج و مسئله مهاجران دو بستر اصلی بود که بازار عوام فریبی ترامپ را رونق داد، خاطرنشان کرد:«بی شک دروغ همزاد پوپولیسم است، چرا که پوپولیست راه حل برای رفع مشکلات ندارد و تنها امیدوار است از طریق دروغ و ایجاد سراب و دورنماهای کاذب مخاطب خود را برای مدتی بفریبد و از این طریق در قدرت بماند.» با این وجود به زودی ترامپ، قدرت را علیرغم تمایل شخصی، واگذار خواهد کرد و از او به مانند روسای جمهور هم حزبی‌اش، پرتره‌‌‌ای بر جای می‌ماند و کتابخانه‌‌‌ای که نام او را بر صدر خود دارد. اما آنگونه که شواهد نشان می‌دهند ترامپ خواهان فاصله گرفتن از سیاست نیست. خبرهایی از راه‌‌اندازی شبکه تلویزیونی مستقل او به گوش می‌رسند و همچنین زمزمه‌هایی در خصوص حضور دوباره او در انتخابات 2024 ریاست جمهوری آمریکا، شنیده می‌شوند؛ خبرهایی که همچنان بازگشت دوباره پوپولیسم آمریکایی را در اذهان، زنده نگه می‌دارد.