برخی مسئولان وتلاش برای ایجاد نارضایتی
فضل الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2027
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


مخفی‌کاری در آمارها؛ دغدغه وزیر کشور

دکتر سیف‌الرضا شهابی ( کارشناس سیاسی )
روز دوشنبه هفته جاری، وزیر کشور در مقام فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا در نشستی که به صورت ویدئوکنفرانس با فرمانداران و روسای شبکه‌های بهداشت سراسر کشور برگزار شد، مطالب و دستورالعمل‌های بسیار جدی در ارتباط با کرونا و برخورد با متخلفان ایراد کرد که جدی بودن بیانات ایشان، این تصور را ایجاد می‌کند که گویا وزیر کشور در حال مزاح و شوخی با مسئولین است!!اگر نویسنده‌‌ای بخواهد در یادداشتی به تمام فرازهای سخنان آقای رحمانی فضلی بپردازد، چه بسا متن او طولانی شود و از حوصله خوانندگان نیز خارج است. ولیکن رحمانی‌فضلی در فرازی از سخنان خود در مورد آمارسازی و ‌مخفی‌کاری در آمار فوتی‌های کرونا، تذکراتی دادند که جای شگفتی و پرسش دارد. اولین پرسشی که به ذهن شنونده خطور می‌کند این است‌، مگر از زمان شیوع کرونا در کشور آمارسازی و ‌مخفی‌کاری وجود داشته است که آقای وزیر کشور را بر آن داشت تا با آن لحن و جدیت و حکمی صریح تأکید کنند که فرمانداران یا مسئولان بهداشتی آمارسازی نکنند؟ آیا واقعاً پیش از این، آمار فوتی‌ها را کم اعلام می‌کردند‌ که اکنون وزیر محترم کشور با تاکید از مسئولین مربوطه می‌خواهد آمارهای غلط ندهند و اگر آمارهای غلط داده شود، وزیر بهداشت در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی جهت مقابله با کرونا دچار اشتباه می‌شود‌؟! پاسخ به این پرسش‌ها از دو حالت خارج نیست :
۱- آمار‌های داده شده در این چند ماه تماماً صحیح و دقیق بود .در این صورت تاکیدهای وزیر محترم کشور بر چه مبنایی قابل ارزیابی است‌؟
۲- آمارهای اعلامی در 9ماه گذشته که از ورود کرونا به کشور می‌گذرد، با اغماض قابل توجه کمتر از آمار واقعی بود و اکنون فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا به این واقعیت واقف شد که آمارهای غیرواقعی و کمتر از آنچه که واقعیت داشته، جز گمراه کردن مسئولان و مردم حاصلی دیگر در بر نداشته و به این خاطر با قاطعیت هر چه تمام‌تر خواستار ارائه آمار صحیح است. حتما جناب وزیر محترم کشور می‌داند که متاسفانه ندادن آمار صحیح یا با تاخیر در اکثر قریب به اتفاق موارد به خصوص فوتی‌ها، سکه رایج کشور است و یک نمونه آن عدم شفافیت و سرعت در مورد تعداد کشته‌‌شدگان آبان ۹۸ بود که بازار جوسازی رسانه‌های بیگانه را داغ کرد و در همین راستا‌، از روزی که کرونا در کشور شروع به کشتار کرد و در پی آن‌، آمارهای مبتلایان و خصوصا فوتی‌هایی که اعلام می‌شد مورد شک و تردید افکار عمومی قرار گرفت و مردم چندان به این آمارها باور نداشتند و به گمان خود تعداد را بیشتر از اعلام رسمی بر می‌شمردند. احتمال دارد آنان که آمار را ناصحیح بازگو می‌کردند برای خود یا مسئول بالادستی خویش توجیهاتی داشتند و استدلال‌هایی می‌کردند! که البته شکی نیست هر نوع استدلال و توجیه در این زمینه نمی‌تواند منطقی باشد و چه بسا براساس همان داده‌های غلط برخی مسئولان ذیربط تصمیمات خود را اتخاذ می‌کردند، موضوعی که جناب وزیر کشور به نوعی بر آن صحه گذاشت و تأکید کرد که آقای وزیر بهداشت-دکتر نمکی- براساس همین آمارهای اعلام شده باید برنامه‌ریزی کند. بی‌تردید اگر از این به بعد همین استدلالات ناصحیح حاکم باشد، کما فی‌السابق آمارهای اعلامی کمتر از واقعی خواهد بود و گمراهی مسئولین ارشد مملکت را در پی خواهد داشت و تاکیدات جناب وزیر کشور هم راه به‌جایی نخواهد برد . مردم هر شهر و استانی پیگیر هستند که آمار مبتلایان و فوتی شهر و استان‌شان اعلام شود و در صورتی که اگر افراد یا سازمان و نهادی مانع از آگاهی مردم از آمارهای هر منطقه شود، همین مسئله سبب بروز ناباوری در مردم نسبت به آمارهای اعلامی و شایعات می‌شود . امید است با تاکیدات جناب وزیر کشور از این به بعد آمارها‌، شفاف‌تر و واقعی‌تر اعلام شود تا ایشان مجبور نشوند مجددا اعلام کنند:«آمارسازی و مخفی‌کاری نکنید و آمارهای فوتی‌ها را کم ندهید.»