برخی مسئولان وتلاش برای ایجاد نارضایتی
فضل الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2027
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


حمله و دفاع به سبک قالیباف و جهانگیری

بازگشت به مناظرات انتخاباتی

همدلی - اسحاق جهانگیری یک بار دیگر در مقام مدافع سرسخت حسن روحانی و دولتی که او بر صندلی معاونتش نشسته است ظاهر شد و خاطره مدافعاتش از عملکرد دولت در مناظره‌های انتخاباتی سال 69 را زنده کرد. در حالی که دو تن از رقبای آن انتخابات هم اکنون در کنار رئیس جمهور سران قوا را تشکیل می‌دهند، اما حداقل یکی از آن دو نفر یعنی محمدباقر قالیباف - که بالاخره توانست در انتخابات بی‌رمق سال گذشته به ریاست مجلس برسد- همچنان در مقام یک رقیب انتخابات ریاست جمهوری سابق ظاهر شده و لحن تندش را در قبال رئیس جمهور و دولت فعلی تاکنون تغییر نداده است. کما این که برخی از رفتارهایش نشان می‌دهد که به انتخابات سال آینده نیز چشم دوخته است. به نظر می‌رسدکه اسحاق جهانگیری نیز ترجیح داده است که در مقام دفاع از عملکرد دولت روحانی نیز به همان رویه روی بیاورد. معاون اول رئیس جمهور در دو روز گذشته سه بار مجبور شد که به دفاع از دولت در برابر مخالفان وارد عمل شده و تعابیر تندی نیز به کار ببرد. وی عصر روز سه شنبه در واکنش به اظهارات برخی مسئولان گفت:«مراعات وضعیت مردم را می‌کنیم، وگرنه زبانمان الکن نیست.» جهانگیری که در مراسم افتتاح و بهره‌برداری از خط تولید کیت تشخیص سریع ویروس کرونا، سخن می‌گفت افزود:«بعضی‌ها نمی‌خواهند قدر بدانند و حرف‌هایی می‌زنند که مدیران را دلسرد می‌کند که در جایی پاسخ آنها داده خواهد شد.» او افزود:«همه می‌دانند که زبان مدیران دولت برای پاسخگویی زبان الکنی نیست. اما ما شرایط کشور و مردم را ملاحظه می‌کنیم و فکر می‌کنیم مردم در این شرایطی که در درد و رنج و گرفتاری هستند انتظارشان از مدیران و مسئولان این است که به فکر انها باشند و ببنیند چگونه می‌شود از دردها و آلام مردم کم کرد وگرنه سرگرم شدن و پریدن به همدیگر مشکلی را حل نمی کند.» جهانگیری روز دوشنبه نیز درواکنشی که پاسخ به انتقادات محمدباقر قالیباف علیه دولت درباره بودجه سال 1400ارزیابی می‌شود، درباره جایگزین‌های تامین مالی طرح معیشت گفت:«تجربه‌ام را می‌گویم: بودجه، چوب ادب سیاستمداران است به ویژه سیاستمدارانی که شعار می‌دهند.» جهانگیری که در جلسه اقتصاد مقاومتی سخن می‌گفت افزود:«تجربه من به عنوان فردی که هم در دولت و هم در مجلس فعالیت کرده‌ام می‌گوید؛ بودجه چوب ادب سیاستمداران به‌ویژه سیاستمدارانی است که تنها شعار می‌دهند. منابع و مصارف در بودجه کشور موضوعی واقعی است و باید با آن منطقی برخورد کرد. نمی‌توان ذهنی و خیالی منابع کشور را افزایش دهیم. متاسفانه برخی مسائلی که در حال حاضر عنوان می‌شود با ده برابر بودجه کنونی نیز نمی توان به آن حرف‌ها جامه عمل پوشاند.» معاون اول رئیس جمهور همچنین روز دوشنبه در جمع با مدیران ارشد شبکه بانکی کشور با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر ضرورت کمک به مسئولین دولت برای حل مسایل کشور اظهار داشت:«آیا شرایطی از این بدتر هم وجود دارد؟ برخی افراد که خیلی ادعا هم دارند فقط این جملات مقام معظم رهبری را تکرار می‌کنند و تصور می‌کنند که دیگران متوجه عملکرد آنها نیستند.» جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود، افزود:«عده‌ای نیز در داخل کشور تلاش می‌کنند که به جامعه القا کنند دولت ضعیف است و تصور می‌کنند که اگر دولت را ضعیف و ناکارآمد جلوه دهند، مردم نگاه مثبتی به آنها خواهند داشت اما در حقیقت مردم آنها را اصلاً به حساب نمی آورند.»

قالیباف وجهانگیری؛بازگشت به مناظرات

این سخنان تند وتیز محمدباقر قالیباف و اسحاق جهانگیری یادآور انتقادات صریح دونفر از همدیگر در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری در سال 1396 است. در آن مناظرات نیز سخنان تندی بین این دو رد وبدل شده بود. جهانگیری با اشاره به سابقه نظامی قالیباف گفته بود:«آقایان می‌خواهند با همان روحیه نظامی گری خود همه مسائل کشور را پیش ببرند.» وی افزود:«آقای قالیباف شما بیشترین تخلفی که در بانک‌های اطرافتان وجود دارد را انجام دادید. این موسسات اعتباری را شما ایجاد کردید؛ آیا شما می‌دانید بانک قوامین امروز چه وضعیتی دارد؟» وی در بخش دیگری گفته بود:«آقای قالیباف وقتی که مردم ایران در سال ۹۱ در تحریم‌ها گیر کرده بودند و به دنبال دارو و مسائل ضروری خود می‌گشتند، شما در برج میلاد بستنی ۴۰۰ هزار تومانی برای چه کسی سرو می‌کردید؟ اگر هشدار رهبری نبود، شما جلوی آن را نمی‌گرفتید.» در این مناظرات قالیباف نیز بارها به جهانگیری حمله کرد. وی در بخشی به مسایل شخصی معاون اول پرداخت و گفت:«آقای جهانگیری 340 متر زمین را در دهه هشتاد به متری 140 هزار تومان گرفتید آن وقت به ما می‌گویید» وی افزود:«آقای جهانگیری درباره املاک نجومی دروغ گفتید و باید ثابت کنید. هم شما و هم آقای روحانی از املاک نجومی بهره‌مند شده اید.»

چهره‌هایی در معرض انتخابات 1400

هر دو چهره مذکور در معرض نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 هستند. محمدباقر قالیباف که هم اکنون از سوی خود اصول‌گرایان نیز متهم است که در قامت رئیس مجلس در حال انجام سفرهای انتخاباتی به سراسر کشور است، جهانگیری نیز که در مناظرات انتخابات 1396 بسیار خوب ظاهر شده بود وبرخی نیز او را یکی از علل پیروزی دوباره روحانی در آن انتخابات می‌دانند، برخی را همان زمان به این گمان نزدیک کرد که او نامزد مناسبی برای جناح اصلاح‌طلب در انتخابات آینده است. اما آن زمان هنوز نه اعتراضات سال 96 به وقوع پیوسته بود و نه سال 98 و هنوز مواضع مردم در نه گفتن به هر دوجناح علنی نشده بود و در آخرین انتخابات بدنه مردمی جناح اصلاح طلب ترجیح دادند که غایب آن انتخابات باشند و به نظر می‌رسد که اتفاقی خاصی رخ نداده که آن ناامیدشدگان از صندوق رای را به انتخابات بکشاند. در هرصورت این سخنان تندوتیز بین این دو چهره علاوه بر جایگاه فعلی هر دونفر، اذهان را متوجه انتخابات آینده می‌کند. همان چیزی که با توجه به غیبت اکثریت مردم، به جز شکست نتیجه دیگری برای اصلاح‌طلبان قابل پیش‌بینی نیست و قالیباف نیز با تصور آن لبخندی بر لبش خواهد نشست.