مذاکره در پشت خاکریزها
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1610

رکورد جدید کرونا در 24ساعت گذشته

346مرگ دیگر

همدلی| درحالی روز گذشته با ثبت 346جان‌باخته رکوردی جدیدی از کرونا به ثبت رسید که رئیس شورای اسلامی شهر تهران نسبت به عملکرد ستاد ملی مبارزه با کرونا انتقاداتی را مطرح کرد.
هم‌زمان با فرا رسیدن پاییز و شروع فصل برگ‌ریزان، کارنامه سیاهی از کروناویروس به جا مانده است. طی روزهای گذشته موارد جدید مرگ ناشی از این ویروس کشنده به حوالی 300نفر در روز رسیده و هر بار که این آمار توسط سخنگوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود گویی که خبر از پیروزی کرونا به درایت انسان دارد. طوری‌که روز گذشته یک‌بار دیگر بیماری کووید-19 خط‌ونشان جدی کشید و با ثبت 346مرگ جدید در یک روز اعلام کرد که بیشتر از هر موقعی مرگ به انسان‌ها نزدیک شده است.
آن‌طورکه ایسنا به نقل از سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت گزارش کرده، با ثبت آمار مرگ‌ومیر دیروز حالا 33هزار و 299ایرانی قربانی این ویروس شده‌اند. قربانی‌هایی که هر لحظه به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. چراکه در مدت مشابه دیروز 6هزار و 968انسان دیگر به دام این کوچک ذره کشنده افتاده‌اند و سرنوشت تلخی در انتظار آنها باشد. این تعداد موارد مرگ و ابتلا به کروناویروس درحالی نگران کننده است که بررسی‌ها نشان می‌دهد وضعیت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی چندان مناسب نیست.
دراین‌باره لاری روز گذشته به رسانه‌ها گفت که «طبق آخرین اطلاعات دریافتی میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور ۵۷.۷ درصد گزارش شده است که بسیار پایین است.» وضعیتی که سبب‌ساز صعود کرونا در تمامی استان‌ها شده است. به گفته لاری «در حال حاضر نمودار موارد ابتلا و بستری روزانه تقریبا در تمامی استان‌های کشور صعودی است و به دنبال این روند افزایشی، متاسفانه شاهد بالا رفتن بی سابقه موارد مرگ و میر ناشی از بیماری کووید-۱۹ در کشور هستیم.»
لاری در گزارشی که در اختیار رسانه‌ها قرار داد بیان کرد: «در هفته گذشته میانگین بروز موارد بستری مثبت و مرگ و میر ناشی از بیماری نسبت به هفته ماقبل، دارای روند رو به رشد بوده است. به طوری که متوسط بروز موارد مثبت بستری، حدود ۱۷ نفر به ازای هر ۱۰۰هزار نفر جمعیت و بروز موارد فوتی حدود ۲۸نفر به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت گزارش شده است.»
با این وجود گروهی همچنان پیکان تیز انتقادات خودشان را به سمت دولت و ستاد ملی مبارزه با کرونا نشانه گرفته‌اند و معتقدند عملکرد این ستاد نتوانسته از هجوم کرونا جلوگیری کند. در همین باره رئیس شورای اسلامی شهر تهران در جلسه روز گذشته این شورا زبان به گلایه از دولت گشود. به گزارش تسنیم «محسن‌هاشمی» با بیان این‌که «پیشنهاد دادم تهران به‌مدت دو هفته کاملاً تعطیل شود که متأسفانه دولت اصلاً توجهی به این پیشنهاد نکرد.» گفت: «در این شرایط و با توجه به وضعیت اقتصادی که شرایط مطلوبی نیست، دولت اقتصاد را نسبت به بهداشت و سلامت مردم ترجیح داده است. چنان‌چه اقتصاد وضعیت بهتری داشت قاعدتاً دولت به سلامت و بهداشت مردم در این شرایط عنایت ویژه‌تری را داشت. با توجه به این شرایط و عدم توجه دولت به موضوع بهداشت و سلامت نتیجه‌اش شرایط فعلی می‌شود.»
شرایطی که به گفته آمارهای وزارت بهداشت ۴۹۹۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در کشور در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و ۶۹۴ بیمارستان با بیماری کرونا درگیر هستند. این در حالی است که به گزارش ایسنا دکتر سیدمحمد جمالیان، رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی اراک گفته که «پیش‌بینی می‌کنیم پیک اصلی بیماری در آذرماه خود را نشان دهد و در واقع اصل کرونا آذرماه خواهد بود.»
همچنین به گزارش خبرگزاری‌ها لاری، سخنگوی وزارت بهداشت روز گذشته درباره پیش‌بینی‌ها از وضعیت کرونا طی ماه‌های آتی گفته که: «تاکنون دیده‌ایم که با تغییر فصل و به ویژه آغاز فصل سرما این بیماری شیوع بیشتری پیدا می‌کند. در صورتی که همین روال را در پیش بگیریم و قوانین را به شکل جدی‌تر اجرا نکنیم، پیش‌بینی خوبی از وضعیت بیماری نخواهیم داشت. متأسفانه آمار فوتی‌های کرونا طی روزهای اخیر نگران کننده و تکان دهنده است و همین موضوع باعث ایجاد عزم جدی در مسئولان شده است.»
از طرفی افزایش آمار ابتلا و بستری بیماران مبتلا به کووید-19 سبب شده کادر درمان خسته و فرسوده شوند، مسئله‌ای که اگر ادامه داشته باشد سیستم بهداشت و درمان را با خطرات جدی رو‌به‌رو می‌کند. به گفته سیماسادات لاری: «اتفاقی که پس از شیوع کرونا افتاد کمبود نیروهای پرستاری بود. تا جایی‌که تا تاریخ ۱۵مهرماه سال جاری ۳۱۶۵ پرستار مرخصی استعلاجی گرفته‌اند و حدودا از میان ۱۳۳هزار پرستار و نیرو حدودا ۳۱هزار نفر به بیماری مبتلا شده‌اند؛ این یعنی ۲۵درصد از جمعیت فوق بیمار شده‌اند. از گذشته مشکل کمبود در نیروهای پرستاری وجود داشته است، اما خوشبختانه در حال حاضر کارهایی برای جذب ۷۰۰۰نیرو انجام شده است و نامه‌های آن به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.