مذاکره در پشت خاکریزها
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1610

گزارش همدلی از حاشیه‌های برگزاری مراسمی در مشهد به بهانه بیعت با امام زمان(عج)

مشهد خارج از پروتکل کرونا

همدلی| همدلی-گروه اجتماعی- در حالی که آمار قربانیان روزانه کرونا به بیش از ۳۰۰ نفر در کشور رسیده و روزانه هزاران نفر هم به جمع مبتلایان اضافه‌ می‌شود، و با وجود این که وزارت بهداشت به عنوان متولی این امر مدام  در مورد شیوع گسترده کرونا هشدار می‌دهد و به دوری از تجمعات توصیه می‌کند، عده‌ای در مشهد با گردآوری هزاران نفر و بدون رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در یک ورزشگاه تحت عنوان «بیعت با امام زمان (عج)» پروتکل‌های بهداشتی و هشدارهای وزارت بهداشت را نادیده گرفتند.  عصر دوشنبه فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد جمعیت زیادی در ورزشگاه امام رضا(ع) مشهد به مناسبت جشن بیعت با امام زمان (عج) بدون رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و در زمان اوج‌گیری کرونا در کشور جمع شده‌اند. سخنران این مراسم نیز براساس خبرهای منتشر شده در فضای مجازی علی‌اکبر رائفی‌پور بوده است. پیش از این خبرگزاری شبستان از برگزاری مراسم عید بیعت همزمان با سالروز آغاز امامت امام زمان(عج) در ورزشگاه امام رضا(ع) مشهد مقدس خبر داده بود. این مراسم در حالی برگزار شد که کمتر از ۴۸ساعت قبل از برگزاری آن‌،  مقام رهبری در جلسه‌ای مهم با ستاد کرونا  در باره ضرورت مراقبت در این ایام کرونا تاکیدهای فراوانی کردند.

برگزاری مراسم با مجوز شفاهی

برگزاری این مراسم و صدور مجوز برای آن به یکی از موضوعات جنجالی دو روز اخیر تبدیل شده است. در حالی که این مراسم با حضور هزاران نفر برگزار شده است اما مسئولین شهر مشهد در مورد مجوز برگزاری آن اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند. شهرداری مشهد اعلام کرده است که هیچ نقشی در برگزاری این مراسم نداشته و لوگوی این سازمان بدون اجازه در طراحی پوسترها آمده است. «بتول گندومی» عضو شورای شهر مشهد هم در همین رابطه گفته که این مراسم مجوز نداشته و خودسرانه برگزار شده است. یک مقام فرمانداری مشهد نیز اذعان کرد هیچ مجوزی از سوی فرمانداری و ستاد مبارزه با کرونا برای برگزاری مراسم‌های مذهبی صادر نشده است. اما در این میان سازمان تبلیغات اسلامی در مقام برگزارکننده مدعی شده است برای این مراسم موافقت و «مجوز شفاهی» از مرکز بهداشت مشهد دریافت کرده است. کیانوش جهانپور در واکنش به برگزاری این مراسم در توئیتی اعلام کرده که هیچ مجوزی از ناحیه وزارت بهداشت یا دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای برپایی تجمع و مراسم عمومی تحت عنوان بیعت یا… برای هیچ فرد یا گروهی صادر نشده است.

انتقادات به برگزاری مراسم مشهد

 برگزاری مراسم در مشهد در اوج کرونا و بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی انتقادات زیادی هم از سوی مسئولان وزارت بهداشت، فعالان رسانه‌ای، کاربران شبکه اجتماعی و مردم را برانگیخته است. مینو محرز عضو ستاد ملی مقابله با کرونا به برگزاری جشن بیعت و تجمع در شهر مشهد  واکنش نشان داد و گفت: «از مردم و مسئولین تعجب می‌کنم که بعد از این همه مدت چرا اجازه می‌دهند که چنین اتفاقاتی رخ دهد. گویا برخی هنوز باور ندارند که این بیماری به صورت وحشتناک در کشور زیاد شده است و نباید اجازه برگزاری تجمعات را داد. فقط‌ می‌توان متاسف بود.»
وی ادامه داد: «فقط‌ می‌توانم بگویم که متاسفم! کسانی که چنین تجمعی را در مشهد ایجاد کردند مسئول هستند و باید پاسخگو باشند.» محمد مهاجری، فعال رسانه‌ای اصول‌گرا در یادداشتی از برگزاری همایش روز گذشته در شهر مشهد و در اوج شیوع کرونا انتقاد کرد. او در یادداشتی که در کانال تلگرامی‌اش با عنوان «ولایت فقیه،امام زمان و ما اصول‌گراها» منتشر کرده، نوشته است: «فقط ۲-۳ روز بعد از بیانات رهبرمعظم انقلاب برای تحکیم و تشدید پروتکل‌های بهداشتی، چندهزار نفر توسط کباده‌کش‌های ما اصول‌گراها برای یک مراسم تحت عنوان«بیعت با امام زمان» همه پروتکل‌ها را زیرپا گذاشتند. وقتی می‌گویم ما اصول‌گراها در تبعیت از رهبری دروغ می‌گوییم به دوستان‌مان برمی‌خورد. یعنی همه نیروهای امنیتی و اطلاعاتی و انتظامی خواب بودند و متوجه این مراسم نشدند؟ یا فکر کرده‌اند بیعت با امام زمان که آرمان جمهوری اسلامی است ربطی به حکومت ندارد؟! یا مشهد جزء خاک جمهوری اسلامی نیست؟راستی کجا تشریف دارد آقای علم_الهدی؟» مصطفی فقیهی فعال رسانه‌ای نیز در صفحه شخصی‌اش در توئیتر نوشت: «ستادکرونا این وسط چکاره است که مشتی خودسر، در اوج بیماری کشنده‌ی کرونا، این همه انسان را دور یکدیگر جمع کرده تا پروژه‌ی شوآف یک «خوداستادپندارِ مشتاقِ دیده و جدی گرفته شدن» را تکمیل کنند؟ البته می‌دانیم ‎مشهد ایالتی خودمختار است! اما دادستان وظیفه دارد به این ماجرا ورود کند.»

وضعیت مشهد از حیث شیوع کرونا

لازم به یادآوری است شهرستان مشهد 5/3میلیون نفر جمعیت دارد که سه میلیون نفر از آنان ساکن کلانشهر مشهد هستند. این شهر اکنون از حیث شیوع کرونا در وضعیت قرمز قرار دارد و بسیاری از شهرستان‌های این استان نیز در وضعیت بحرانی هستند. دیروز دبیر کارگروه مراقبت و درمان بیماری کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مورد وضعیت کرونا در این استان گفته: «در موج سوم شیوع کرونا هر روزه شاهد افزایش تعداد مبتلایان سرپایی و بستری شده در مناطق زیر پوشش این دانشگاه در استان خراسان رضوی هستیم.»
 علی اصغر انجیدنی در مورد آمار مبتلایان نیز گفته: «در حال حاضر بیش از  ۹۰۰بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان‌های زیر پوشش دانشگاه علوم ‌پزشکی مشهد بستری هستند و تحت درمان قرار دارند و روزانه بیش از  ۲۰۰بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در بیمارستان‌های خراسان رضوی بستری‌ می‌شوند و این تعداد جدا از تعداد مبتلایان سرپایی است.»
با این وضعیت حالا باید منتظر بود که بمب ساعتی که رائفی‌پور و عده‌ای دیگر به اسم دین و دینداری در مشهد انداخته‌اند کی منفجر خواهد شد. بدون تردید در هفته‌های آینده شاهد افزایش مبتلایان و قربانیان ‌کرونا در مشهد خواهیم بود. بدیهی است  عده‌ای در ایام کرونا قصد دارند با سوءاستفاده از احساسات و اعتقادات دینی مردم، اهداف دیگری را پیش ببرند و همین موضوع به شیوع هر چه بیشتر کرونا در سطح جامعه منجر شده است.