شتاب تورم و خاک گرفتگیِ FATF
محسن رفیق (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1776

جامعه در انتظار روشنگری درباره قتل جوان مشهدی

همدلی| انتشار ویدئویی در فضای مجازی از برخورد نامناسب پلیس با فردی که دستگیر شده است موجی از انتقادها را نسبت به این نهاد تامین کننده امنیت در شهر روانه کرد. انتقادهایی که با مشخص شدن مرگ فرد مورد نظر قوت بیشتری به خود گرفت. حالا همه منتظر نتایج بررسی‌ها هستند تا دلیل شفاف و روشن مرگ «مهرداد سپهری» مشخص شود.
اواخر روز شنبه گذشته ویدئویی در فضای مجازی دست‌به‌دست ‌شد. تصاویری که نشان می‌داد یک مامور نیروی انتظامی برخورد مناسبی با فردی که دستگیر شده است، ندارد. دستان دستبند خورده‌ کسی که هر از چندگاهی با شوکر پلیس تهدید می‌شد یا که شوکر به بدن او متصل می‌شد لحظات ناخوشایندی در فیلم منتشر شده درست کرده بود، در ادامه خبرهای منتشر از این تصاویر آن‌طور که خانواده مهرداد سپهری مدعی شده‌اند او به دنبال همین رفتار پلیس و استنشاق بیش از حد اسپری فلفل به هنگام منتقل شدن توسط ماموران جان خود را از دست داده است. اعلام این خبر و حواشی آن سبب شد موجی از انتقادها متوجه عملکرد نیروی انتظامی شود.
گروهی از مخاطبان فضای مجازی با نزدیک دانستن این حادثه به اتفاقی که برای جورج فلوید در ایالات متحده افتاد و زیر پا گذاشته شدن حقوق شهروندی حتی برای یک متهم احتمالی ضمن انتقاد از مقامات درخواست کردند که بلافاصله مسببین اصلی این حادثه مشخص شود. گروهی دیگر هم صدای خنده کسانی را که شاهدان این حادثه بودند مورد انتقاد قرار دادند. چرا که معتقد بودند با دیدن این قبیل از حوادث باید به آن مامور نیروی انتظامی تذکر داده می‌شد. به‌هر صورت موج انتشار این تصاویر سبب شد که بلافاصله دادستان نظامی خراسان رضوی مجبور به پاسخگویی شد.
به گزارش میزان، مهدی اخلاقی دادستان نظامی استان در این رابطه گفت: «پرونده‌ای در دادسرای نظامی درخصوص مرگ یک جوان در جریان دستگیری توسط مأموران نیروی انتظامی تشکیل شده است و خانواده متوفی نیز شکایت خود را به این دادسرا اعلام کرده‌اند.»
در ادامه واکنش‌ها، معاون امنیتی و انتظامی فرماندار مشهد بامداد یکشنبه در توضیح حادثه به خبرگزاری ایرنا گفت که «یک نزاع خانوادگی و درگیری بین مرد جوان و پدر زن وی روی داده بود. سپس آن خانواده از پلیس تقاضا کرده بود که برای خاتمه دادن به این درگیری مداخله کند. پس از حضور پلیس در محل، مرد جوان که معتاد به مواد مخدر بوده است حین انتقال از محل با پلیس نیز درگیر می‌شود که در ادامه منجر به مرگ وی می‌شود. هم اکنون پرونده مرگ این جوان در پزشکی قانونی در حال رسیدگی است تا علت، مشخص شود.»
بسیاری معتقدند این‌که در گزارش‌های پلیس عنوان می‌شود فرد دستگیر شده معتاد بوده است یا این‌که وضعیت مناسبی نداشته است نمی‌تواند توجیه‌گر واکنش‌های نامناسب پلیس نسبت به او شود. چیزی مشابه که در پرونده موسوم به دختر آبادان هم عنوان شد و گروهی سعی کردند با مانور بر روی بیماری روحی و روانی او (آن‌طور که ادعا شده است) بخشی از رفتار نامناسب با این دختر را توجیه کنند.
به گزارش پایگاه خبری انتخاب، در یکی از آخرین واکنش‌های به پروند مرگ «مهرداد سپهر» در مشهد، علی‌اکبر احمدی‌نژاد بازپرس قتل در این شهر بیان کرده که «خانواده او می‌گفتند ما یک نفر شاهد داریم که دیده است در دهانش اسپری زدند یا داخل خودرو به او اسپری زدند، این‌ها مواردی است که باید بررسی شود‌ و چون من تحقیقات نکردم اطلاعی ندارم. بررسی باید دقیق باشد و نتیجه پزشکی قانونی گرفته شود و نتیجه‌ای که بازپرس پس از بررسی‌ها اعلام کند را اعلام‌ می‌کنیم ما تحقیقات اولیه را انجام دادیم و خیلی نمی‌توانم بگوییم درست است یا نیست چون تحقیقات میدانی در دادسرای نظام در حال بررسی است.»
احمدی‌نژاد در خصوص نوع برخورد پلیس با بیان این‌که شوکر هم شوکر پرتابی نیست، گفته که «برای خود من هم جای سوال است که چرا ماموران این کار را بکنند به خانواده هم گفتم نمی‌توان کار ماموران را توجیه کرد اما طوری رفتار می‌کرده که شوکر هم پرتابی نبوده و خیلی جاها دارد او را می‌ترساند چون می‌بینیم بعد از شوکر زدن، فرد بدون هیچ اظهار درد و تالمی می‌نشیند با این حال موضع ماموران هم قابل توجیه نیست و همه این مسائل در گرو بررسی است.»
بازپرس قتل مشهد خاطر نشان کرد: «اعلام جواب پزشکی قانونی بعد از سم‌شناسی‌ها و در مدت سه یا چهار ماه ممکن است زمان ببرد اما در این مورد شاید با سرعت زمان بیشتری اظهار نظر کنند.»
پیش از این هم برخورد پلیس در ماجرای متهم‌گردانی در تهران با انتقادهای جدی مواجه شده بود. انتقادهایی که به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان سردار محمد قنبری، رئیس پلیس آگاهی ناجا در پاسخ به آن عنوان گفت که «این اقدام در جمهوری اسلامی و نظام دینی ما منسوخ است و قابل قبول نیست.»
حالا در ادامه باید دید بررسی‌های انجام شده چه نتایجی را درپی خواهد داشت.