شتاب تورم و خاک گرفتگیِ FATF
محسن رفیق (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1776

چشم نگران جهانیان از اسراییل تا روسیه به انتخابات آمریکا دوخته است

بیم و امید در کاخ سفید

همدلی| محسن رفیق: کمتر از 10 روز مانده به تعیین رئیس جمهور جدید آمریکا، گمانه‌زنی‌ها در مورد انتخاب بایدن یا ترامپ برای این مسئولیت مهم، افزایش پیدا کرده است. ده روزی که بسیاری از کشورهای جهان این رویداد سیاسی را سعی‌ می‌کنند با دقت زیر نظر داشته باشند. ایران،‌ رژیم صهیونیستی،‌ کشورهای اروپایی،‌ چین و روسیه هرکدام بر اساس منافع خود منتظر تغییرات جدید یا حفظ وضع موجود در کاخ سفید هستند. صهیونیست‌ها که طی ماه‌های اخیر به پشتوانه اقدامات ترامپ خوشحال بودند احتمالا جزء آن دسته از گروه‌هایی هستند که‌ می‌خواهند ترامپ در کاخ سفید باقی بماند. اما کشورهایی مثل چین که مستقیما با ترامپ درگیر شدند، برعکس این خواسته را دنبال‌ می‌کنند. در این میان، ارزیابی میزان اهمیت انتخاب رئیس جمهور آمریکا و میزان تاثیرگذاری آن بر سیاست داخلی و خارجی ایران با تناقض‌های تحلیلی بسیاری ‌روبه‌رو بوده است. از سویی به واسطه اعمال تحریم‌های سنگین و یک جانبه آمریکا علیه ایران، آرای بخش گسترده‌‌ای از مردم در فضای مجازی و عمومی بر این پایه است که ادامه حضور ترامپ در کاخ سفید، دامنه این فشارها را افزایش خواهد داد. در دیگر سو اما اغلب اظهار نظرهای مسئولین کشور بر این پایه استوار است که تغییر رئیس جمهور آمریکا، سیاست‌های این کشور را علیه ایران تغییر‌‌ نمی‌دهد و بنابراین این موضوع برای ایران اهمیت نخواهد داشت.
در همین زمینه، رئیس جمهور حسن روحانی پیشتر با اشاره به ‌‌این‌که آمریکایی‌ها در شرایطی هستند که هر روز یک توطئه ایجاد می‌کنند، اظهار داشت: «مناظره کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا نشان داد که آمریکایی‌ها به چه اوضاعی گرفتار شده‌‌‌اند. آمریکایی‌ها از یک طرف، بدترین وضعیت را در کرونا داشتند و از طرف دیگر بدترین بیکاری امروز دامن آن‌ها را گرفته و همچنین ناآرامی‌های داخلی در این کشور از شرایط قبل بدتر است و در سیاست خارجی نیز هیچ چیز به دست نیاورده‌‌‌اند.»
محمدجواد ظریف نیز پیش‌تر در این مورد تاکید کرده بود که برای ما اهمیتی ندارد چه کسی به کاخ سفید راه پیدا می‌کند و ما به عنوان یک دولت خارجی نمی‌توانیم به کسی تکیه کنیم که انتخاب و تصمیماتش در اختیار ما نیست. او همچنین اظهار کرده بود که این ‌‌‌مسئله برای ما تفاوتی‌‌ نمی‌کند و اصلا به ما مربوط نیست،‌ این رفتار و کردار دولت آمریکاست که برای ما اهمیت دارد.
با این وجود، کاخ سفید به تازگی و برای چندمین بار، ایران را به دخالت در روند انتخابات آمریکا، متهم کرده است. این ادعا با استناد به برخی ایمیل‌هایی است که ظاهرا هکرهای ایرانی با هدف اثرگذاری بر انتخابات آمریکا، برای شهروندان آمریکایی ارسال کرده‌اند. موضوعی که البته با تکذیب مقامات ایرانی و احضار سفیر سوئیس به وزارت خارجه مواجه شد. با این وجود آمریکا با این بهانه، برخی موسسات رسانه‌ای ایران را در فهرست تحریم‌های جدید خود قرار داد. این ‌‌‌مسئله البته بخشی از مناظره دوم ترامپ و بایدن را نیز به خود اختصاص داد. ترامپ در این مناظره عنوان کرد که ایران، روسیه و چین، می‌خواهند مانع انتخاب من شوند. بایدن هم عنوان کرد که اگر موضوع دخالت این کشورها در انتخابات آمریکا صحت داشته باشد، پس از پیروزی برخورد محکمی با این سه کشور خواهم داشت.
نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز ضمن اشاره به این موضوع اعلام کرد: «با وجود ‌‌این‌که ایران یک بازیگر بد است، اما در اتهامات مطرح شده از سوی مقام‌های ارشد اطلاعاتی آمریکا مبنی بر تلاش مسکو و تهران برای مداخله در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا، روسیه شرور واقعی است.» به گزارش خبرگزاری رویترز، پلوسی در گفت‌وگو با خبرنگاران تصریح کرد که ما مداخله خارجی در انتخابات خود را بر نمی‌تابیم و تهدید و ارعاب در انتخابات را چه از نوع داخلی و چه خارجی، تحمل نخواهیم کرد. او ادامه داد: «روسیه در این مورد عنصر شرور است و با توجه به آنچه که ما در حوزه عمومی دیده‌ایم ایران یک بازیگر بد است اما به هیچ وجه معادل روسیه نیست.»
این در حالی است که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه پیش‌تر ضمن اشاره به اتهامات بی‌اساس آمریکا درباره دخالت ایران در انتخابات این کشور، گفته بود:«تلاش تهران برای نفوذ به سامانه‌های انتخاباتی ایالات متحده باورناپذیر است؛ چرا که برای ما هیچ فرقی نمی‌کند که چه کسی برنده انتخابات و وارد کاخ سفید شود. اگر ما در پیروزی هر یک از نامزدهای این انتخابات سودی داشتیم این استدلال قابل طرح بود، اما موضوع این است که ترامپ ظاهرا از هر فرصتی برای زیر سوال بردن نتایج انتخابات آمریکا بهره‌برداری‌ می‌کند.»
فراتر از موضوع ایران، عرصه بین‌الملل نیز متاثر از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شده است. به گزارش پایگاه بیزینس اینسایدر، در حالی که نظرسنجی‌ها در سراسر حوزه اقیانوس اطلس از پیروزی جو بایدن، معاون رئیس جمهورسابق آمریکا در انتخابات سوم نوامبر خبر‌ می‌دهند، در انگلیس بوریس جانسون و حلقه نزدیک به او، در تلاش برای برقرار کردن ارتباطاتی با این برنده احتمالی انتخابات هستند.
اخیرا دومینیک راب، وزیر امور خارجه انگلیس نیز دیداری با کریس کونز، سناتور دموکرات آمریکایی و از معتمدان جو بایدن، نامزد ریاست جمهوری این حزب و همین طور از کسانی که به عنوان نامزد اصلی انتصاب به عنوان وزیر خارجه در دولت احتمالی بایدن در صورت پیروز شدنش در انتخابات تلقی‌ می‌شود، داشت. یکی از وزرای دولت انگلیس نیز در خصوص احساس کلی در حزب محافظه کار متعلق به بورس جانسون به فورسیت گفت:«مسئله مثل یک نمایش تلویزیونی‌ می‌ماند که دیگر دوره‌اش به سر آمده است و مردم از آن خسته هستند.»
اوایل ماه جاری میلادی نیز ساندی تایمز گزارش کرد که جانسون و حلقه نزدیک به او شاهد بوده‌‌‌اند که نظرسنجی‌ها برای بایدن شانس پیروزی ۷۰درصدی در انتخابات سوم نوامبر قائل هستند و از وزرای دولت خواسته‌‌‌اند روابطی را با تیم بایدن برقرار کنند. یک دستیار ارشد حزب محافظه‌کار به ساندی تایمز گفته بود که دفتر نخست وزیری، خود را برای خط زدن روی نام ترامپ، آماده کرده است.
این در حالی است که چند روز پیش نیز یک نماینده بسیار با نفوذ حزب محافظه‌کار انگلیس در پارلمان این کشور، تبدیل به اولین کسی شد که به صورت آشکار از نامزدی جو بایدن حمایت‌ می‌کند. ساجد جاوید که زمانی وزیر دارایی انگلیس بوده در مطلبی در نشریه تلگراف نوشت، با وجود آنکه قبلا حامی جمهوری‌خواهان آمریکا بوده اما در انتخابات پیش روی این کشور از نامزدی جو بایدن حمایت‌ می‌کند. جاوید همچنان استدلال کرد که حمایت بایدن از تجارت آزاد و انستیتوهای بین‌المللی سبب‌ می‌شود او برای انگلیس دوست بهتری نسبت به ترامپ باشد.
ازسوی دیگر با وجود اهمیت ادامه حضور ترامپ در کاخ سفید برای اسرائیل، پیشی گرفتن بایدن در نظرسنجی‌ها باعث شده است تا نتانیاهو هم احتمال پیروزی دموکرات‌ها را خارج از ذهن نداند.
به گزارش پولوتیکو، نتانیاهو روز جمعه با درخواست ترامپ برای انتقاد از نامزد دموکرات آمریکا خودداری کرد؛ اقدامی که به نظر می‌رسد ترامپ را در حضور خبرنگاران در اتاق بیضی کاخ سفید ناامید کرده است.
خودداری نتانیاهو از انتقاد آشکار از بایدن به درخواست ترامپ، در فاصله تنها کمتر از 10روز مانده به روز انتخابات در آمریکا رخ داد، انتخاباتی که تقریبا همه نظرسنجی‌ها نشان‌ می‌دهند ترامپ از رقیب دموکراتش در سطح ملی و در ایالت‌های کلیدی عقب است. ترامپ با اشاره به توافق جدید اسرائیل با برخی کشورهای عربی از نتانیاهو پرسید: «آیا فکر‌ می‌کنی که بایدن خواب‌آلود‌ می‌توانست چنین توافقی را به‌دست آورد؟ من که این طور فکر‌‌ نمی‌کنم.» نتانیاهو بعد از اندکی تردید پاسخ داد:«چیزی که‌ می‌توانم به شما بگویم این است که ما کمک به صلح از سوی هر کسی در آمریکا را تمجید‌ می‌کنیم و بسیار از آنچه که شما تاکنون انجام داده‌اید قدردانی‌ می‌کنیم.»
وقتی ترامپ به این پاسخ نتانیاهو گوش‌ می‌داد، لبخند از صورت او محو شد و به سمت یکی از خبرنگاران کاخ سفید برگشت و از او خواست که سوالش را بپرسد. از همین‌رو به نظر این نشریه، تلاش نخست‌وزیر اسرائیل برای فاصله گرفتن از رئیس جمهوری آمریکا به ویژه با توجه به ائتلاف نزدیک دو طرف از لحاظ ژئوپلتیکی، در سال‌های اخیر اهمیت دارد.