شتاب تورم و خاک گرفتگیِ FATF
محسن رفیق (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1776

بُرد تبلیغی-آموزشی رسانه ملی تا کجاست؟

محمدرضا آقاابراهیمی (استاد دانشگاه)
انتشار کلیپی دردناک و شرم‌آور از ضرب و شتم منجر به فوت یک جوان ۲۸ساله توسط یک مامور پلیس در شهرک حجت مشهد، در حالی که توسط دستبند به یک میله آهنی بسته شده و نه تنها امکان دفاع یا تهاجم ندارد، بلکه کمترین آثار مقاومت فیزیکی هم از خود نشان نمی‌دهد، کام تلخ هموطنانمان را در این دوران سراسر تلخی باز هم تلخ‌تر کرد.
کمترین تردیدی نیست که مسئولینی که در ارتباط با قتل غیرانسانی و‌ ناجوانمردانه‌ جرج فلوید آمریکایی توسط یک پلیس نژادپرست آمریکایی سخنرانی‌ها کرده و اشک‌ها ریختند و نیز صداوسیمایی که هفته‌ها در چندین و‌ چند شبکه و به طور شبانه‌روزی در سوگ او‌ داد سخن داد و پته بی‌آبرویی پلیس آمریکا را بر آب افکند، در این فقره هم، مثل همیشه، سکوت خواهند کرد و اگر فشار افکار عمومی زیاد شود، حداکثر به ذکر گذرایی در ردیف بیست و هشتم اخبار فلان بخش خبری بدون بیننده و شنونده اکتفا خواهند کرد. این واقعیتی‌ست که سال‌هاست همه ما بدان خو کرده‌ایم و در نتیجه، تعجبی را در ما برنمی‌انگیزد، هرچند که از میزان تاسف‌بار بودن آن هرگز اندکی کاسته نمی‌شود! من، اما، در این میان سوال دیگری در ذهنم جولان می‌دهد: هزاران میلیارد تومان هزینه سالانه رسانه به اصطلاح ملی، چه از کیسه بیت‌المال و چه از محل درآمدهای تبلیغات تجاری، چه میزان بُرد آموزشی و تبلیغی برای این ابردستگاه عریض و طویل ایجاد کرده است؟ به گمانم هیچ!
چرا هیچ؟ پاسخ ساده است. آیا این پلیس هموطن، که می‌داند امروز در دست هر طفل نی‌سواری یک گوشی تلفن همراه دوربین‌دار هست که از چنین صحنه‌هایی فیلم بگیرد و در طی چند ثانیه، یا حداکثر چند دقیقه، آن را به اقصی نقاط جهان ارسال کند، آن همه تبلیغات و برنامه‌های خبری-تحلیلی چندهفته‌ای صدا و سیما در مورد قتل جرج فلوید مظلوم را ندیده بود؟! آیا اگر ذره‌ای ارزش آموزشی در برنامه‌های تبلیغاتی رسانه به اصطلاح ملی، که در کلام امام(ره) بنا بود دانشگاه باشد، وجود داشت، این پلیس هموطن نباید با دیدن آن گزارش‌ها یاد می‌گرفت که در چنین مواقعی، باید بر اعصاب خود مسلط باشد و خشم خود را کنترل کند و متهم دست‌بسته و بی‌دفاع را زیر باران ضربات شوکر و اسپری فلفل نگیرد؟!
بالاتر از آن مامور دون‌پایه، مقامات ارشد ذیربط مورد سوال هستند که چرا به ابواب جمعی خود آموزش لازم را نداده‌اند‌ تا چنین فجایعی در اینجا، ایران اسلامی، رخ ندهد؟! آیا آن همه گزارش‌های تلویزیونی در ارتباط با ناآرامی‌های پس از قتل جرج فلوید نباید این مقامات را اندکی هشیار می‌کرد که چنین حوادث تلخ و غیرقابل جبران و پرهزینه‌ای مختص آمریکا نیست و زیر گوش خود ما هم امکان وقوع و تکرار دارد؟!