ضرورت استفاده از فرصت‌های عصر پساترامپ
دکتر صلاح‌الدین هرسنی (کارشناس مسائل بین‌الملل)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1566

شاهد تعمیق شکاف و احساس تنفر هستیم

هشدارهای محسن هاشمی رفسنجانی

همدلی| مشکلات فزاینده کشور فریاد اعتراض بسیاری را بلند کرده است. رئیس شورای شهر تهران نسبت به بیشتر شدن شکاف طبقاتی و افزایش احساس تنفر در جامعه هشدار داده است. این هشدار در حالی است که از ابتدای سال جاری مردم همزمان با دست و پنجه کردن با ویروس کرونا تورم سرسام‌آوری را تجربه می‌کنند. همزمان هم قیمت اقلام خوراکی به شکل پلکانی افزایش پیدا کرده است و هم قیمت مسکن و اجاره‌بها ازابتدای سال تاکنون چندین بار جهش را تجربه کرده است. همین موضوع باعث شده زندگی در شهرهای بزرگ از جمله در تهران برای طبقه متوسط به شدت سخت شود. حالا این مشکلات پیامدهای زیادی دارد که محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای شهر تهران در جلسه دیروز شورای شهربه آن‌ها پرداخته و گفته:«در جامعه امروز شاهد تعمیق شکاف و افزوده شدن احساس تنفر و جدایی میان سلیقه‌ها و رویکردهای مختلف فرهنگی، سیاسی و قومی و … هستیم، بخشی از این چالش‌ها از عملکردهای جناحی و سلیقه‌ای در مسئولیت‌های رسمی سرچشمه می‌گیرد و متاسفانه دستگاه‌های فرهنگی و مسئولان مربوطه به جای تلاش در جهت ترمیم شکاف‌ها بعضا به تعمیق اختلافات دامن می‌زنند. هاشمی به اختلافات سیاسی اشاره می‌کند که طی ماه‌های اخیر با روی کار آمدن مجلس یازدهم افزایش چشمگیری داشته است. مجلس یازدهم مخالف جدی حسن روحانی است.»
محسن هاشمی صبح دیروز در ابتدای جلسه شورای شهر تهران ضمن تسلیت رحلت رسول خدا(ص) و شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا(ع) گفت:«جامعه ما امروز در شرایط بسیار سخت اقتصادی قرار دارد و تحت شدیدترین تحریم‌هاست، در عصر پیامبر نیز این فشار حداکثری در دوران شعب ابیطالب رقم خورد و مسلمانان با تحمل فشار با سربلندی از تحریم‌ها خارج شدند که امیدواریم به‌زودی با رفتن ترامپ، این دوره سختی هم به گشایش برای مردم تبدیل شود». وی با بیان ‌این‌که البته یکی از دلایل اصلی حمایت مسلمانان از پیامبر در دوران سختی‌های صدراسلام، همراهی رسول خدا (ص) با مردم در تحمل مشکلات بود،افزود: «پیامبر در شعب ابیطالب در همان شرایط دشوار مردم زندگی کرد و نمی‌شود مسئولان از رفاه و آسایش برخوردار باشند و از مردم انتظار مقاومت و تحمل سختی را داشته باشند.» به گفته وی، یکی از ویژگی برجسته پیامبر(ص)، اخلاق مداری حضرت بود که هدف از بعثت خویش را نیز تعالی اخلاق در جامعه بیان کردند، بدون اخلاق و مدارا و مهربانی در جامعه، نماز و روزه و جهاد و حج، تنها پوسته دین هستند که فاقد روح و معنویت است. هاشمی با بیان ‌این‌که متاسفانه در جامعه امروز شاهد تعمیق شکاف و افزوده شدن احساس تنفر و جدایی میان سلیقه‌ها و رویکردهای مختلف فرهنگی، سیاسی و قومی و … هستیم، افزود:«بخشی از این چالش‌ها از عملکردهای جناحی و سلیقه‌ای در مسئولیت‌های رسمی سرچشمه می‌گیرد و متاسفانه دستگاه‌های فرهنگی و مسئولان مربوطه به جای تلاش در جهت ترمیم شکاف‌ها بعضا به تعمیق اختلافات دامن می‌زنند.»
رئیس شورای شهر تهرن با تاکید بر ‌این‌که باید بدانیم بدون فراگیری ارزش‌های اخلاقی و افزایش وحدت ملی، قادر به عبور از این شرایط سخت نخواهیم بود، ادامه داد:«اگر مسئولان و جناح‌های سیاسی تلاش‌شان در جهت فرافکنی مشکلات به عهده رقبا و دیگران باشد، به‌زودی خواهیم دید همه مسئولان و جناح‌های سیاسی با ریزش پایگاه اجتماعی خود مواجه خواهند بود چون در جمع جبری تنفر و کینه، همه بازنده اند و این در حالی است که درس بزرگ پیامبر اکرم و امام حسن و امام رضا(ع) برای ما، افزایش مدارا و مهربانی با دیگران، خطاپوشی و گذشتن از آبرو و موقعیت خویش برای مصلحت جامعه و حفظ جان و نوامیس و معیشت عمومی است.» هاشمی ادامه داد:«تصمیماتی که پیامبر اکرم، امام حسن و امام رضا(ع)، براساس عقلانیت و مصلحت دین و مردم گرفتند، اگرچه در آن روز با طعنه‌ها و تخریب‌های گروهی از افراد تندرو و هیجانی مواجه شد اما مسیر صحیح را پیش روی جامعه باز کرد و منجر به ماندگاری راه اسلام برای قرن‌های متمادی و جوامع گوناگون شد و امیدواریم که این مسیر عقلانیت، میانه روی و مدارا را بتوانیم برای نسل‌های آینده باز نگه داریم.»