سورپرایز اکتبر ترامپ ایران خواهد بود؟
محسن رفیق (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1521

افسردگی خندان

سیدمحسن عبدالله‌پور ( دانشجوی دکترای تخصصی مشاوره)
افسردگی خندان یک بیماری و اختلال سیاست‌مداری است؛ هشدار باشید! افراد جامعه معمولا در مواجهه با این اصطلاح معمول و این‌که فلانی فردی افسرده است، آن وقت است که او را، یک شخص بی‌انگیزه، بی‌احساس، زودرنج، منزوی، ژولیده، بی‌علاقه به کار و... تجسم می‌کنند؛ اما واقعیت دیگری هم وجود دارد که گاهی با اشخاص خندان، خوش‌رو و بشاش روبه رو می‌شویم که به اختلال افسردگی مبتلا هستند و به آن «افسردگی خندان» می‌گویند. این افراد با خنده، خوش‌رویی، روابط خوب و معمولاً شاد، موضوع افسردگی خود را پنهان می‌کنند. علت این است که می‌خواهند مشکلات و غمی را که دارند، مخفی کرده و خود را به‌عنوان یک فرد توانمند و بدون مشکل معرفی کنند، در نتیجه افسردگی را، به‌عنوان یک راز در درون خود نگه می‌دارند و در ظاهر آن را بروز نمی‌دهند.
افسردگی خندان معمولاً از دوره نوجوانی شروع می‌شود، اما افراد مسن بیشتر به آن مبتلا می‌شوند و متأسفانه الان در جامعه ما رو به افزایش است و تشخیص آن توسط اطرافیان، به علت پنهان کردن این نوع افسردگی، گاهی بسیار سخت است. بنابراین به جهت عدم‌تشخیص؛ درمان آن سخت و پیچیده می‌شود. به نظر می‌رسد اغلب امکانات رفاهی و وسایل آسایش زندگی این افراد خوب است و حتی دستاوردهای اجتماعی، شغلی، علمی و مالی مناسبی دارند و در ظاهر خوشبخت و موفق به نظر می‌رسند، اما احتمال دارد در زندگی گذشته خود تجربه‌ها و بخش‌های آزارنده‌ای داشته باشند که مدام درون آن‌ها را تخریب می‌کند. این افراد ممکن است برای رهایی از افسردگی درونی خود، از شیوه‌هایی مانند پرخوری، پرکاری، حضور بیش‌ازاندازه در جمع، تصمیم‌های عجولانه، آنی و کوتاه‌مدت برای (ازدواج و طلاق) و... استفاده کنند. معمولا این افراد در تنهایی همیشه گریه می‌کنند و غمگین هستند، از وضعیت خود خجالت می‌کشند، از بیان احساسات خود جلوگیری می‌کنند و در بیشتر مواقع از مورد قضاوت واقع‌شدن توسط دیگران ترس دارند.
یکی از دلایل این‌که افسردگی خود را پنهان می‌کنند این است که نمی‌خواهند خود را به‌عنوان یک انسان ضعیف بر دیگران تحمیل کرده و خجالت می‌کشند دیگران آن‌ها را کمک کنند. آن‌ها واهمه و ترس دارند که با نشان دادن افسردگی خویش، از طرف همسر، فرزندان و دیگران به‌عنوان یک فرد شکست ‌خورده طرد شوند. احساس گناه می‌کنند از این‌که با آشکار کردن و گفتن بیماری خویش، به‌عنوان یک سربار و در نتیجه مانع و مزاحم شناخته شوند. خبر خوب و امیدوارکننده این است که این اختلال اگر به‌موقع تشخیص داده شود، به‌خوبی و مثل اکثر اختلالات قابل‌درمان است.