سورپرایز اکتبر ترامپ ایران خواهد بود؟
محسن رفیق (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1521

دلایل جمع نشدن صف‌های فروش بورس!

حدود یک ماه است که بازار سرمایه درحال اصلاح بوده و با وجود همه تصمیمات دولت و سازمان بورس برای مدیریت بازار سرمایه و حتی حمایت‌‌‌‌های مجلس از این بازار، همچنان شاهد این هستیم که حرکت بازار به سمت صعود کج‌دار و مریز بوده و بعضی روزها، به جز چند سهم بزرگ، صف فروش سایر سهم‌‌‌‌ها ادامه دارد. اتفاقی که یک تحلیل‌گر بازار سرمایه ضمن بررسی آن، اعلام کرد: سهم‌‌‌‌هایی در بازار بهتر معامله می‌شوند که از لحاظ بنیادی ارزنده‌تر از سایر بازار هستند.
مهرزاد منتظری در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر اینکه دو یا سه سال است که همه بازارهای سرمایه‌گذاری در کشور درحال رشد هستند، اظهار کرد: البته میزان رشد در چند ماه گذشته هم در بازار ارز، هم بازار سکه و هم بورس تشدید شده است. در این راستا باید گفت بازاری که تا این اندازه رشد کرده است، برای تداوم رشد نیاز به محرک دارد که برای بازارهای کشور، این محرک باید انتظاارت تورمی باشد. یعنی سرمایه‌گذار باید به این نتیجه برسد که رشد تورمی که سال ۱۳۹۷، ۱۳۹۸ و چند ماه ۱۳۹۹ اتفاق افتاد در ادامه هم تداوم خواهد داشت.
وی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، گفت: به نظر من دیدگاه خرید دارایی که در دو تا سه سال گذشته در همه بازارها وجود داشت، تضعیف شده است. درواقع برخی همچنان انتظارات تورمی دارند و در بازارها خرید می‌کنند اما برخی دیگر ترجیح می‌دهند با توجه به ابهامی که انتخابات آمریکا ایجاد می‌کند، کم‌کم از دارایی‌‌‌‌ها فاصله بگیرند و منتظر شوند تا شرایط برای سرمایه‌گذاری روشن‌تر شود.برآیند این دو گروه می‌شود اتفاقی که در تابلوی بورس می‌افتد. یعنی در مقابل هر موج مثبتی که در این بازار ایجاد می‌شود، یک سری فروشنده پیدا و موج سرکوب می‌شود. به همین دلیل و شاهد این هستیم که یا بازار بعد از ۱۰ روز رشد خاصی نمی‌کند یا فقط چند سهم خاص رشد می‌کند و فضای عمومی بازار منفی است. به نظر من این روند تا زمانی که سیگنال قطعی در بازار مشخص نشود که بتواند روند رشد را مستحکم کند یا اصلاح بیشتری را به بازار حکم کند، ادامه دارد.
منتظری با اشاره به جلساتی که در دولت یا سازمان بورس درمورد بازار سرمایه برگزار می‌شود، اظهار کرد: هدف جلسات مذکور، این نیست که اقدامی انجام دهند که بازار رشد کند بلکه سعی می‌کنند بازار را مدیریت کنند تا هیجان وارد بازار نشود. منظورم هیجانی است که چند روزی شاهد آن بودیم و کل بازار صف فروش بود و ترس عجیبی در بازار وجود داشت. اگر این فضا در بازار غالب شود شرایط خوبی برای دولت ایجاد نخواهد شد.
این تحلیل‌گر بازار سرمایه با تاکید بر این که فعالان بازار ترجیح می‌دهند در بازار دخالتی صورت نگیرد، گفت: فعال بازار ترجیح می‌دهد خیالش راحت باشد از این که کشف قیمتی که انجام می‌شود واقعی است. اما از طرف دیگر چند میلیون سهامدار جدید درگیر این بازار شده‌اند و اگر این بازار از طرف دولت مدیریت نشود، این سهامداران طوری از این بازار می‌ترسند که عطای آن را به لقایش می‌بخشند. بنابراین مدیریت کردن بازار خوب است تا فاز انتقادی و عدم اطمینانی که ایجاد شده است، رفع شود. از سوی دیگر، دانش سرمایه‌گذاری در ایران، نوع فعال‌‌‌‌های بازار ایران و... به شکلی نیست که بازار را رها کرد و گفت هر اتفاقی که افتاد افتاد.